Co vás může brzdit k vysněné postavě?

Před nějakou dobou jste se rozhodli, že zhubnete. A nebyly to jen plané řeči, pustili jste se do toho. Změnili jste stravování, ale nezabralo to. Cvičíte, ani to nepomohlo. Ale proč když cvičím, nehubnu? Jaké důvody mohou stát na cestě za lepší postavou? Podívejte se na tři největší problémy se společným jmenovatelem “proč nehubnu”. 

Proč nehubnu, i když sportuji? 

Váš stesk zní nějak takto: “Cvičím a nehubnu.” Nejste v tom sami. Ale co s tím? Můžete cvičit ještě více, ubrat ještě více sacharidů, ale ani to není zárukou úspěchu. A co když za přibírání nebo nehubnutí vůbec nemůžete? Na vině může být štítná žláza

Štítná žláza produkuje velké množství hormonů. Jejich vyrovnaný stav v těle má vliv na fungování celého organismu. V těhotenství ovlivňuje vývoj nervové soustavy dítěte. V dospělosti je kromě jiného důležitá pro řízení efektivního využití tukových zásob. Zajišťuje metabolismus proteinů, sacharidů, růst svalů, rozpad svalů, i produkci glukózy v játrech a citlivost na inzulin. Hormony štítné žlázy také určují rychlost látkové přeměny a velikost bazálního metabolismu. 

Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) může kromě jiného zpomalovat metabolismus. Denně tělo spálí méně kalorií. Při snížené funkci štítné žlázy vás mohou potkat nevysvětlitelné přírůstky na váze i nemožnost zhubnout přes nejrůznější dietní opatření. Do toho může být onemocnění doprovázeno únavou i bolestmi svalů. To zase může znamenat větší chuť na sladké, na potraviny s obsahem sacharidů a po podlehnutí přibírání na váze. 

Zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) může pro tělo znamenat naopak nemožnost přibrat na váze a sníženou schopnost ukládat tukové zásoby. 

Bez návštěv lékaře a léčení se hladiny hormonů samy nesrovnají. Nepoměr hormonů štítné žlázy se zjišťuje z odběru krve a léčbu řídí endokrinolog.   

Proč nehubnu, když jím málo?

Hlídáte si každé sousto, které si dáte, sladkému se vyhýbáte, tučné nekupujete. Na večeři máte už jen salát v pět hodin večer a přesto nehubnete? Pouhé omezení jídla nemusí mít právě potřebný efekt. 

Tělo totiž při příliš nízkém příjmu energie zpomalí metabolismus a začne si přijaté jídlo šetřit do zásoby. Cokoliv tělu dodáte, rychle uloží do zásob na horší časy. Ani v kalorickém deficitu tak nemusíte docílit hubnutí. V určitých fázích tělo začne raději odbourávat svalovou tkáň. Ano, i takto se dá hubnout. Ale zdravé řešení to není.

Hubnutí by mělo probíhat postupně, přirozeně. Tělo musí dostat příležitost přizpůsobit se nové situaci. Nesmí být vystresované extrémními změnami. 

Tip! Netrápí vás celková váha, ale konkrétní partie? Podívejte se na náš speciál, proč nehubnu břicho, nebo proč nehubnu zadek

Kolik potřebujete zhubnout?

Lehká nadváha

Máte lehkou nadváhu, tedy BMI mezi 25 – 30? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 4 týdnů. Zbavte se svých pár kil navíc rychle a bez hladu.

4 týdny
98 porcí

Střední nadváha

Máte střední nadváhu, tedy BMI mezi 30 – 35? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 6 týdnů. Zbavte se kil navíc pohodlně, rychle a bez hladu.

6 týdnů
154 porcí

Vyšší nadváha

Máte vysokou nadváhu, tedy BMI mezi 35 – 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 10 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

10 týdnů
252 porcí

Velmi vysoká nadváha

Máte velmi vysokou nadváhu, tedy BMI hodnotu nad 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 14 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

14 týdnů
350 porcí

Proč nehubnu při low carb?

Rozhodli jste se zhubnout s nízkosacharidovou dietou. Zvládli jste začátek, pocity hladu, tvorbu jídelníčku i sacharidovou chřipku. Přijde vám, že děláte vše správně, ale hubnutí stále nepřichází? První vysvětlení může být velmi snadné a přitom nakonec povzbudivé. Celková váha může zůstávat stejná, protože se váha tuku mění na váhu svalů. V takovém případě si můžete gratulovat. 

Nastudovali jste si pravidla ketogenní diety, např. KetoMix. Stravujete se podle nastavených principů, ale váha se nehýbe. Brzdou může být váš předchozí jídelníček. Pokud jste se před dietou stravovali s nadmírou sacharidů, může chvíli trvat, než se tělo přeorientuje na jinou stravu a jiné zdroje energie. Vydržte. 

Ketogenní dieta je ta nejpřísnější varianta sacharidové diety. Má však velmi dobré výsledky. Ketogenní dieta směřuje hospodaření s energií do stavu tzv. ketozy. Sacharidy jsou v takovou chvíli velmi nízko, hlídejte si také bílkoviny a tuky. Pokud budete tělo trápit, třeba abyste rychle zhubli, a nedodáte mu potřebnou energii v tucích a bílkovinách, hubnout možná nejprve začnete, ale brzy přestanete. Pokud to na druhou stranu přeženete s tuky, do ketozy možná ani nenastoupíte. 

Pro ideální fungování je dieta KetoMix rozdělena do tří fází

  • v první fází se jí pětkrát denně po třech hodinách jídlo KetoMix, k tomu půl kilo zeleniny a až 30 gramů ořechů a aspoň 2 litry tekutin,
  • ve druhé fázi tři jídla KetoMix a další dvě proteinová jídla bez sacharidů,
  • ve třetí fázi přeberete stravování zpět do svých rukou. 

Dieta LCHF (low carb high fat) je také nízkosacharidová. Je založena na nízkém příjmu sacharidů a vysokém příjmu tuků. Silné omezení sacharidů je nahrazeno dokonce nadmírou tuků. Ty představují příliv energie pro fungování těla. Tuků se můžete najíst opravdu dosytosti a nebudete mít s nimi hlad. Pokud se budete tuků bát a nedodáte je svému organismu, začne si místo hubnutí vytvářet zásoby. Tělo nesmí hladovět. 

U všech diet mějte na paměti: “Když cvičím, spaluji.” Je potřeba změnu stravování doplnit také výdejem energie. Bez pohybu hubnutí nepůjde, nebo půjde pomalu. Sport vylučuje endorfiny a budete se po něm s trochou zvyku cítit spokojenější.