Jak proteiny pomáhají při hubnutí


Určitě už jste někdy slyšeli o proteinové či bílkovinné dietě a přišla vám na mysl otázka, jak mohou být právě proteiny dobré pro shazování přebytečných kilogramů. I když o tom málokdo ví, vztah proteinů a zdravého hubnutí je těsnější, než by se mohlo na první pohled zdát. Dostatek proteinů nejen usnadní proces hubnutí, ale nebudete se cítit unavení ani hladoví, tak jak tomu bývá u jiných diet.

Proteiny jako takové jsou nepostradatelným prvkem pro naše tělo, jsou součástí buněk, tkání, podporují imunitní systém a především se podílejí na růstu naší svalové hmoty. Pokud plánujete shodit pár kilo, bez dostatečného příjmu proteinů to půjde jen velmi těžce, nebo se dostaví tak obávaný jojo-efekt. Jak je to možné?

Nedostatek proteinů především při hubnutí způsobuje úbytek svalové hmoty, což je vždy velmi nežádoucí jev, protože se tím zpomaluje celý metabolismus. Hubnutí pak jde hůře, pomaleji a přichází pocit, že ručička váhy se nechce hnout ani o milimetr. Člověk na dietě bez dostatečného množství proteinů se cítí unavený a bez energie, navíc po vysazení dietního režimu přibývají kila nahoru rychleji, než je mu milé. Proteiny jsou prospěšné i tím, že pomáhají svalům regenerovat, a pokud zahrnete do dietního režimu i nějaký pohyb, snáze se dostanete do formy a rychleji si vytvarujete postavu tak, jak je vaším snem. Čím více svalové hmoty člověk má, tím lépe mu hubnutí půjde. Svaly totiž spalují energii i v době, kdy zrovna nesportujete.

Další důležitou vlastností proteinů je skutečnost, že tělu nedodávají energii, jež by si organismus měl potřebu hromadit v podobě tukových polštářků tak, jak je to v případě, kdy konzumujeme stravu bohatou především na sacharidy a tuky. V podobě kvalitních proteinů totiž tělu poskytujeme hlavně dokonalý stavební materiál. Nemusíte se však bát, že by nárůst svalové hmoty byl takový, že se z vás stane kulturista. Naopak více svalů v těle znamená více vody, méně tuku, rychlejší spalování a také štíhlejší postavu.

Pokud je řeč o proteinech, které pomáhají v hubnutí, vždy jsou myšleny ty kvalitní. Nelze mezi ně počítat například uzeniny, tavené sýry a další potraviny, které v sobě skrývají příliš nevhodných přísadKvalitní proteiny najdete například v libovém masu, doporučuje se kuřecí, králičí, krůtí, rybí (pozor na tučné typy, ideální je treska či pstruh), dále jsou vhodné mléčné výrobky (ideální jsou i zakysané), tedy jogurty, kefíry, nízkotučné sýry, tvarohy a vhodná jsou i vejce. Proteiny však nemusí být jen živočišného původu, ne všem lidem dělá například častá konzumace masa a vajec dobře, protože tyto proteiny jsou náročněji stravitelné. Kvalitní proteiny lze získat i z potravin rostlinného původu jako jsou například luštěniny (sója, hrách, fazole atd.), semínka (např. lněná) či ořechy.

Pokud však držíte dietu a musíte si tedy hlídat příjem kalorií, může být problém sníst potřebné množství proteinů a přitom stále dodržovat dietní plán. Aby nemusel člověk jíst třikrát denně kuřecí masoexistují proteinové přípravky, které hubnutí podstatně usnadní. Nejen, že jsou jednoduché na přípravu, ale především zaručí, že příjem proteinů budete mít pod kontrolou. Navíc tělu dodáte i další potřebné živiny a vitamíny, kterými jsou tato jídla obohacena.

Práci s hubnutím vám mohou ulehčit KetoMix proteinové nápoje, polévky, omelety, kaše a další potraviny. Většinu těchto pokrmů stačí zalít vodou, případně ještě zlehka opéct na pánvi a pustit se do jídla. I když plánujete dietu držet několik týdnů, nemusíte mít obavu, že byste se těmito produkty přejedli. Lze volit nespočet příchutí koktejlů a variant jídel.