16 osvědčených tipů na jídlo na cesty

Jarní a letní měsíce volají po pikniku, dlouhých procházkách a celodenních výletech. V takových situacích se otevírá otázka, jaké jídlo na cesty vzít? Řízkům a májce s chlebem už odzvonilo. Ideální je jídlo na cesty, které zvládne i teplotní výkyvy a příprava doma nebo přímo na místě nezabere příliš času a energie.

Jídlo na cesty vás musí bavit a musí chutnat. Na cestách není nic horšího, než když se nemůžete pořádně občerstvit a na svačinu se ani netěšíte. Místo toho se pořádnému jídlu raději vyhnete. To pak vede k tomu, že tělu chybí potřebné živiny. V tom horším případě se pak vrhnete na něco nezdravého, jen abyste utišili hlad a nedostatek energie. Jaké jídlo sbalit na cesty? I s dietou KetoMix jsou zdravé svačiny hračka. 

Domácí zásoby

1.) Sendviče

Nejčastější jídlo na cesty je jednoznačně sendvič. Na sendviči není vůbec nic špatného, pokud ho nemažete tatarkou. Zapomeňte proto na připravené sendviče na benzinkách a v obchodech s potravinami. Je to sice rychlé řešení, ale v takovém případě nevíte, co vaše svačina obsahuje. Sáhněte pro domácí zásoby: dva plátky toustového chleba, do toho vrstva lučiny, šunka nebo tuňák z konzervy, sýr a zelenina. Hotovo.  

2.) Sendvič při ketonové dietě

Dochází vám inspirace na kombinace, co do sendviče dát?  Zkuste cereální proteinový chléb s některou z lehkých vaječných pomazánek

3.) Čerstvé ovoce

Zdravé jídlo na cesty, které nevyžaduje žádnou přípravu, je ovoce. Jablka, hrušky, banány, mandarinky. Vše stačí jen dát do batohu a vyrazit. Dejte si pozor, aby se vám jídlo nerozmačkalo. 

Rada! Pokud držíte ketonovou dietu, dejte si na ovoce pozor. Obsahuje velké množství cukrů

4.) Sušené ovoce

Sušené jídlo na cesty v podobě křížal zažije u dětí rozhodně úspěch. Sáhnout můžete i po sušených banánech, datlích, fících, brusinkách, rozinkách. Všechna tato jídla ale obsahují cukry. Takže tělu dodají rychlou energii, pro nízkosacharidovou dietu jsou zcela nevhodné. 

5.) Dehydratované jídlo

Čím dál tím více se dostává do povědomí sušené maso. Jde o ideální svačinu pro svou chuť, snadnou přepravu a nenáročné skladování. Navíc obsahuje významný podíl proteinů. Vyzkoušejte třeba sušené maso DailyMix.cz.

Instantní jídlo na cesty

Instantní nemusí nutně znamenat nezdravé. Nepředstavujte si hned čínské polévky s nudlemi nebo těstoviny s instantní omáčkou. Místo toho vsaďte na instantní proteinové jídlo. Jaké?

6.) Proteinové kaše

Proteinové kaše představují skvělý způsob, jak nastartovat den nasladko a jak zahnat hlad na cestách. S proteinovými kašemi KetoMix získáte kaše plné bílkovin a vitamínů přitom s minimem cukrů. Ke směsi stačí přílít horkou vodu, nechat minutu odstát a instantní jídlo na cesty je hotové. 

Vyzkoušejte: 

7.) SimplyMix 

Instantní jídlo na cesty s pořádnou dávkou bílkovin je i koktejl SimplyMix. Koktejl obsahuje omega-3 mastné kyseliny, vlákninu, minerální látky. Koktejl je s pomocí šejkru a vody hotový do několika vteřin. Nic, co by vás časově zaměstnalo a drželo dál od zážitků na výletě.

8.) Proteinový koktejl

Další jídlo na cesty bez lednice, které připravíte do minuty jen s pomocí vody, je proteinový koktejl. Vybírat můžete z koktejlů různých příchutí, např. čokoládová, jahodová, karamelová.

Sušenky a tyčinky

Sušenky s čokoládou koupené v cukrovinkách budou úspěšná svačina pro děti. Tyto výrobky dodají rychlé cukry, což nakonec velmi dobře poznáte i na těch malých čertících. Vůbec se nemusíte stydět vzít si i při dietě na svačinu sušenky. Se sušenkami budete mít v batohu trvanlivé jídlo na cesty. Jen musíte vybírat nutričně vhodné výrobky. Jaké?

9.) Proteinové sušenky   

Proteinová sušenka vám zažene chuť na sladké a nenaruší nastavenou ketonovou dietu. V dietě vám sušenka sice nenahradí žádné z pěti jídel, ale když vás honí mlsná, bude se hodit. Vyzkoušejte proteinové pomerančové sušenky, nebo proteinové sušenky s kousky čokolády KetoMix. 

10.) Domácí pečené sušenky

Chcete mít kontrolu nad tím, co jídlo obsahuje a co přesně jíte? Napečte si vlastní domácí sušenky. Tipy na jídlo na cesty v podobě sušenek najdete v našich receptech: 

11.) Müsli tyčinky

Kupované müsli tyčinky jsou plné cukrů. Stejně tak i raw tyčinky a flapjacky. Tato svačinka je energeticky velmi vydatná. Pokud máte před výkonem a nedržíte dietu, není to problém. K nízkosacharidové dietě se nehodí. 

12.) Proteinové tyčinky

Svěřte svému žaludku některou z proteinových tyčinek KetoMix v různých příchutích. Mají vysoký obsah bílkovin, vlákniny a snížený obsah sacharidů. Navíc jsou všechny bezlepkové. 

13.) Domácí proteinové tyčinky

Věnujte přípravě výletu a svačiny chvilku vašeho času. S domácími proteinovými tyčinkami budete mít hotové jídlo na cesty na dalších několik výletů.  

14.) Domácí koláče

Opravdu se neděste předem, když slyšíte slovo koláče a přitom držíte dietu. Jsou i varianty pro různé typy diet včetně ketonové diety. Co můžete vykouzlit? Zkuste proteinový perník, mandlové dortíčky, nebo citronové bochánky. Úspěch u ostatních je zaručen.  

Ořechy

Ořechy jsou pro ketonovou dietu velmi dobrý pomocník. Obsahují minimum sacharidů. Přitom mají vitamíny A, B1, B2, B3, E, D, selen, draslík, vápník, fosfor, železo a hořčík, kvalitní bílkoviny a nenasycené tuky. 

15.) Ořechy k zobání

Ořechy a semínka můžete jen tak zobat a pojídat podle vlastní chuti, nebo je přihoďte do ranních kaší. Zásobu kvalitních ořechů si pořiďte na DailyMix.cz.

16.) Ořechové tyčinky

Upečte si doma vlastní ořechové tyčinky. Na přípravě není nic složitého. Cílem je vymíchat ořechovou směs společně s proteinovým koktejlem do těsta a upéct ji v troubě. 

Hledáte další inspiraci, co si vzít na cestu autem, letadlem, do lesa, k moři? Jídlo na cesty a recepty najdete na našem KetoMix blogu. Především si výlety užijte, ať máte jen dobré vzpomínky.