15 tipů jak se dostat do formy

Máte pocit, že musíte něco provést s vlastním tělem? Nejste spokojeni s tím, jak vypadá, kolik toho fyzicky vydrží, je oslabené po nemoci, nebo prostě jen tušíte, že je něco špatně?  Hlavní cesta, jak zlepšit postavu, vede přes změnu životního stylu a životosprávy. 

Rychlé cesty, jak zlepšit postavu 

Žádné velké zkratky pro tělo neexistují, nebo nejsou zdravé. Vždy vnímejte tělo a nelámejte přes koleno něco, v co nevěříte. Do budoucna tuto strategii stejně opustíte a budete opět na začátku. 

1.) Jak zlepšit postavu za 2 měsíce

Pro změnu těla, životního stylu a udržení nového stylu je důležitý návyk. Každodenní dodržování cvičebního plánu po dobu 2-3 měsíců je správná cesta. Změna se pak stane přirozenou a bezproblémovou součástí vašeho života. 

Založte svou stravu na bílkovinách, zdravých tucích a minimu cukrů podle vzoru diety KetoMix. Nestačíte se divit, jak rychle uvidíte změny. Do dvou měsíců dokážete bez hladovění s dietou KetoMix zatočit i se střední nadváhou

2.) Jak zlepšit postavu za měsíc

Do měsíce dokážete s dietou KetoMix zatočit s lehkou nadváhou. Lehká nadváha není zdravotně ještě zásadní problém. Řešení spočívá v nastavení zdravějšího životního stylu. Za měsíc dokážete vyhrát boj se dvěma až čtyřmi kilogramy. A to za vyzkoušení diety KetoMix stojí. 

Rada! Nevíte, zda máte ještě normální váhu, nebo jste v kategorii nadváhy, případně se trápíte nad vážností vaší obezity? Zkontrolujte si postavu pomocí BMI kalkulačky.


Kolik potřebujete zhubnout?

Lehká nadváha

Máte lehkou nadváhu, tedy BMI mezi 25 – 30? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 4 týdnů. Zbavte se svých pár kil navíc rychle a bez hladu.

4 týdny
98 porcí

Střední nadváha

Máte střední nadváhu, tedy BMI mezi 30 – 35? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 6 týdnů. Zbavte se kil navíc pohodlně, rychle a bez hladu.

6 týdnů
154 porcí

Vyšší nadváha

Máte vysokou nadváhu, tedy BMI mezi 35 – 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 10 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

10 týdnů
252 porcí

Velmi vysoká nadváha

Máte velmi vysokou nadváhu, tedy BMI hodnotu nad 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 14 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

14 týdnů
350 porcí


3.) Jak zlepšit postavu za 14 dnů

Máte 14 dnů na to, abyste se dostali do formy? 14 dní je na cestě jak zlepšit postavu hodně krátkých, ale není to neřešitelný problém. Dá se přirovnat k typicky ženskému hubnutí do plavek těsně před odjezdem na dovolenou. 

Pokud se do změn pustíte hned, můžete mít do plavek o kilo méně i za takto krátkou dobu. Chce to ale disciplínu v jídle i cvičení. 3x týdně zařaďte do programu pohybovou aerobní aktivitu. Sedněte na kolo, zaplavejte si. K tomu přidejte nízkosacharidovou dietu

Rada! Mějte i přes váš plán na paměti, že pro zdravé hubnutí nemáte jít s váhou níže než 0,5-1 kilogram za týden.   

Ověřené tipy, jak se dostat do formy

Existuje několik základních pravidel, která je dobré dodržovat, pokud chcete vést zdravý životní styl. Určitě je znáte, ale pro jistotu si je zopakujeme.

4.) Cukry pryč

První bod vás nemá šanci překvapit. Možná jste to nechtěli slyšet, ale je to prostě pravda. Rafinovaný cukr bude bránit vašim snahám, jak zlepšit postavu. Cukr je skrytý i ve výrobcích, které na první pohled nemají s cukry co dělat. Hledejte na obalech ve složení glukózo-fruktózový sirup. S těmito výrobky a cukry celkově pryč.

5.) Omezte sacharidy

Sacharidy jsou zdroj energie pro naše tělo. Pokud je ale nevyužije, uloží se přebytky v tukových zásobách. S nimi chcete spíše bojovat. Pokud se do hubnutí chcete opravdu opřít a přitom zároveň nehladovět, nebo se rovnou vyhnout přešlapům s množstvím konzumovaného jídla, svěřte se do rukou odborníků z KetoMix

6.) Vsaďte na bílkoviny

Proteiny jsou důležitá složka potravy, pokud hledáte směr, jak zlepšit postavu. Jsou potřebné pro tvorbu a regeneraci svalů a tvorbu tkání. Zasytí a do těla v podobě tukových zásob se neukládají tak snadno. 

7.) Pijte

Je třeba dodávat, že nemyslíme alkohol? Vlastně nejen ten. Vhodné nejsou ani slazené limonády, sirupy, radler, nealko pivo. V těchto nápojích jsou obsaženy cukry. Dejte si vodu, zeleninové šťávy, nápoje bez kofeinu. Vyzkoušejte naše smoothie.

8.) Cvičte

Bez pohybu těžko docílíte změny, jak zlepšit postavu. Věk by však neměl být překážkou. Sportovní aktivity po 40 budou u některých vypadat jinak, než po 50. Pokud jste celý život zvyklí na fyzickou aktivitu, nejspíš je to jen číslo. Sázkou na jistotu je plavání, které je bezpečné i při vyšších formách nadváhy. Zařaďte sport do vašeho režimu ideálně 4x týdně. 

9.) Dejte si vitamíny a minerály

Nedostatek vitamínů a minerálů v těle se dříve nebo později projeví. Jste častěji nemocní? Trápí vás občasné bolesti? Tělo má nejčastěji nedostatek železa, vitamínu D, hořčíku, vitamínů skupiny B, nebo vápníku. Doplňte je. Formování postavy tím můžete podpořit. 

10.) Odpočívejte

Ve spánku naše tělo regeneruje, zpracovává informace, zbavuje se toxinů, hospodaří s tukovými zásobami. Bez výčitek si ho dopřávejte. 

Jak se dostat do formy po nemocech a významných změnách v těle?

Nemoci představují pro tělo oslabení. Různé nemoci potřebují různé způsoby rekonvalescence. Zkuste následovat tyto rady, ale nejlépe vám poradí lékař.   

11.) Po mononukleoze

Máte za sebou mononukleozu a chcete se co nejdříve vrátit k původní činorodosti? Raději zpomalte. Lékaři budou ještě půl roku sledovat váš krevní obraz a výsledky jaterních testů. Vy se po vyléčení ještě šetřete. Dopřejte si dvouměsíční klidový režim bez fyzické a sportovní aktivity. 

Zapomeňte na tučná jídla. Živočišné tuky vám budou zapovězeny. Ke kompletní léčbě potřebujete dobře stravitelná jídla bez vysokého obsahu tuků a solí. Na chipsy prostě ani nemyslete. Stejně tak na potraviny se zrníčky, slupkami, alkohol a ořechy. Základem jsou jídla s obsahem živin, vitamínů i minerálů. Hledejte zdroje kvalitních bílkovin, ovoce, zeleninu. A dodržujte pitný režim. 

12.) Po chřipce

Dejte si čas na doléčení. Po lehké chřipce můžete začít cvičit hned jakmile se začnete cítit dobře, ale volte raději mírnější cvičení s nižší intenzitou. Pokud byste to se cvičením přehnali hned v úvodu, mohla by se vám nemoc vrátit. Pokud jste byli s nemocí doma po dobu několika týdnů, nespěchejte ani s návratem ke cvičení. 

Dopřejte si opravdu týden klidu. Znáte to určitě ze školy, kam jste nosili omluvenky na tělocvik i přesto, že jinak jste na výuku chodili. Pokud jste fanoušky posiloven a cvičit potřebujete, vyhýbejte se místům s velkou koncentrací osob. Do běžné zátěže se vraťte za dva až tři týdny po vyléčení. 

13.) Po covidu

Po covidovém onemocnění se vás může držet únava, vyčerpání, dušnost. Po infekci COVID-19 se začněte co nejdříve hýbat, dopřejte si na vyléčení pohyb. Je potřeba posílit plíce správným dýcháním. K tomu stačí hned v začátku třeba procházky na čerstvém vzduchu. Pokud vás u nemoci postihl stav bezvědomí (coma, kóma), potvrďte si předem s lékařem, že můžete začít se cvičením. 

Nezapomeňte ani na rozhýbání celého těla. Posilujte svaly rukou i nohou, středu těla. Takové cvičení má vliv na brániční dýchání, posílení dýchacích svalů a také na okysličení organismu. Dbejte na dostatek vitamínů C, D, zinku, dostatečný příjem bílkovin, ovoce a zeleniny. 

14.) Po antibiotikách

Antibiotika jsou při léčbě bakteriálních onemocnění dobrý pomocník, který ale kromě pomoci jinde škodí. Jejich užívání má za následek oslabení imunity, přemnožení některých bakterií ve střevech. Přitom v trávicím systému antibiotika některé přátelské bakterie likvidují. Jak do formy s antibiotiky? 

Konzumujte probiotika. Jsou důležité pro správnou funkci střev, vstřebávání vitamínů a minerálů a jsou tedy důležité pro fungování imunitního systému těla. Probioticky působí jogurty, zakysané nápoje, kysané zelí, kvašená zelenina apod. Aby se dodávaným probiotikům dařilo ještě lépe, doplňte je prebiotiky. Podpoří je. Nemusí se jednat o léky, sáhněte po rozpustné či nerozpustné vláknině, ovoci, zelenině.

15.) Po porodu

S porodem přichází ohromná změna. Tělo mámy zažívá neskutečnou hormonální bouři, dává se dohromady fyzicky. Do toho však její pozornost vyžaduje malý človíček, který si sám nijak pomoct ještě neumí. Po porodu by se mámy neměly snažit za každou cenu řešit kila navíc. Kolotoč kolem miminka s mnohými kily zatočí. Ženy by se měly soustředit na vlastní spánek, jídlo a pitný režim. Vše ostatní by mělo jít stranou. Více o tom, jak se dostat do formy po porodu najdete v našem článku. 

Nic z výše uvedeného nebude fungovat dlouhodobě, pokud nebudete mít dostatečnou motivaci. Spojte se ve svém boji s někým dalším, nechejte si poradit. Pokud se pustíte do diet nebo cvičení jen tak naoko, brzy od něj ustoupíte a nebude se konat žádná změna.