Jaké druhy diet znáte? Seznámíme vás s 5 nejčastějšími

Diet je nepřeberné množství a stále se objevují nové druhy diet. Dokonale se v nich nevyznají ani osoby se zájmem o životosprávu. Do jisté míry podléhají diety trendům a objevují se v novém kabátu moderní diety, které už zde před sto lety třeba byly. Podíváme se na aktuálně nejznámější druhy diet na hubnutí.

Paleo dieta

Pro pochopení paleo diety je zásadní jednoduchý princip: “Jezte jako pračlověk.” Neměl k dispozici cukry, mléčné výrobky, obilí, neznal průmyslově zpracované potraviny plné aditiv, emulgátorů, stabilizátorů a přidaného cukru. U této diety na hubnutí se proto vyhněte i mléku, kefíru nebo sýrům. Zapomeňte na pečivo a přílohy. Pračlověk byl lovec a sběrač. Co si jako pračlověk dáte?  

Povolené potraviny

 • maso,
 • ryby a mořské plody,
 • ořechy, 
 • zelenina, 
 • ovoce, 
 • houby,
 • vejce, 
 • oleje.

Jak paleo dieta funguje? Omezí se při ní příjem sacharidů jako hlavního zdroje energie. Rozhodně z nákupního seznamu vyřadíte hotové balené potraviny. Místo toho bude ve vaší stravě převaha tuků. Volte tuky zdravé a kvalitní. Kalorický deficit zajistí hubnutí, vyřazení průmyslově zpracovaného jídla zase relativně vyvážené množství omega-3 a omega-6 mastných kyselin.

Výhody

Nevýhody

Rychlá ztráta uložených tuků, pokud jste přibírali z důvodu přemíry příloh a pečiva.

Dieta není vhodná pro vegetariány (vegetariáni nejí maso a jídelníček staví na luštěninách).

Může zvýšit efektivitu inzulínu a zlepšit průběh diabetu II. typu. 

Nedostatek obilovin může vést k zácpě a dodatečně tak podpořit rakovinu tlustého střeva či rekta. 

Může zlepšit hladinu cholesterolu. 

S vyšším příjmem tučného červeného masa se může zvýšit množství špatného cholesterolu v krvi. 

Neobsahuje aditiva, na které mohou být alergie. 

Vegetariánská a veganské druhy diety

Vyřaďte ze stravy maso a výrobky z něj a máte vegetariánskou dietu. Důvod pro zahájení tohoto druhu diety bývá etika (nesouhlas s chováním zvířat v nepřirozených podmínkách, konzumace jiné živé bytosti,...) a negativní dopady živočišné výroby na životní prostředí. Vegetariánství rozdělujeme dále na různé druhy diet. Některé jsou známější, jiné možná uvidíte poprvé.  

Flexitariánství -> Semivegetariánství -> Pescetarián -> lakto-ovo vegetarián -> Laktovegetarián -> Vegan

Nejmírnější formou tohoto přístupu je flexitariánství. Při něm se nekonzumují uzeniny a tmavé maso. Ostatní potraviny živočišného původu už se jí již běžně. Semivegetarián konzumuje z živočišných výrobků drůbeží maso a ryby. Pescetarián se vyhýbá masu, povolené jsou pouze ryby. 

Lakto-ovo vegetarián konzumuje z živočišných výrobků jen mléčné výrobky a vejce, laktovegetarián mléko a výrobky z něj. Veganství patří v tomto směru mezi druhy diet s největším omezením. Dieta veganů je založena čistě na konzumaci potravin rostlinného původu. Vegan má v jídelníčku místo masa sóju, sójové výrobky, luštěniny, brambory, ořechy, ale také vovoce, zeleninu. 

Výhody

Rizika

Konzumuje se rostlinná strava bohatá na  vitamíny, minerální látky, vlákninu.Seznamte se s potravinami, které můžete konzumovat jako náhražku živočišné stravy. Případně dbejte na přísun železa, vitamínu D, B12, vápníku. 

V krvi je při veganské dietě nižší hladina tuků, může dojít ke zlepšení střevní mikroflóry střev a ke snížení vysokého krevního tlaku.

Nevhodně volená kvalita potravin (koláče, sušené ovoce) může v konečném důsledku vést k obezitě i diabetu II. typu

Dostatek většího množství vlákniny a vitamínů ve stravě veganů může vést k úbytku na váze i zlepšení diabetu II. typu. 

Některé veganské pokrmy se vyrábí se značným množstvím soli, emulgátorů, kokosového tuku, který je zdrojem nasycených mastných kyselin.

Ketonová dieta a Atkinsonova diety, nebo také low carb

Ketonová dieta je založená na striktním omezení sacharidů ve stravě. Dieta nedovoluje v tomto směru volnost. Ve zvýšeném množství se konzumují bílkoviny a tuky. Překročení povoleného množství sacharidů ve stravě vede k zastavení procesu ketózy a zastavení hubnutí. Při dodržení pravidel je rychlá a téměř nejúčinnější dieta.

Nedostatek sacharidů pro každodenní činnosti spustí v těle ketózu. Při ní se tukové zásoby v těle přeměňují na ketolátky. A vy hubnete. Začátek diety ale doprovází u většiny osob nízkosacharidová chřipka. Projevit se může únava, bolest hlavy, pocit hladu, zácpa, ale i změny menstruačního cyklu. Dbejte na dostatek vitamínů C, B 12, D. Pokud ale vydržíte, velmi brzy pocítíte úbetek na váze. 

Atkinsonova dieta patří mezi striktní druhy diet. Je založena na extrémně nízkém objemu sacharidů ve stravě. V první fázi je to maximálně 20 gramů sacharidů denně po dobu 4-8 týdnů, dokud nezhubnete zhruba 4,5 kilo nad svou cílovou hmotnost. Po této fázi je možné každý týden zvýšit příjem sacharidů o 10 gramů, pokud budete stále hubnout, až se dostanete do cílové váhy. 

V poslední fázi postupně zvyšujete množství sacharidů, dokud je tělo zvládne zpracovávat tak, že nepřibíráte. Tím si zjistíte svoji vyváženou hladinu sacharidů, kterou následně dodržujete dlouhodobě

Co smíte jíst

Co nesmíte jíst

maso

sladké

vejce

ovoce

čerstvou zeleninu (rajče, okurky, salát) 

rýži

mléčné výrobky

pečivo

bílkoviny

klasické těstoviny

ořechy

cereálie

houby

slazené jogurty

alkohol

 

Dát si můžete fazole, brokolici, špenát. I u zeleniny si však dejte pozor. Obsahuje v menším množství sacharidy. 

Ještě dále než Atkinsonova dieta jde Dukanova dieta. Ta je také nízkosacharidová. K tomu ještě omezuje tuky. Při této dietě smíte jíst pouze potraviny bohaté na bílkoviny. Jídelníček je založený na vaječném bílku, kuřecích a krůtích prsou, netučných rybách. Problém u ní už je i příjem zeleniny.

Bezlepková dieta

Dietu si ne vždy můžete vybrat. Existují i různé druhy léčebných diet, které se musí držet pro zmírnění zdravotních obtíží. Např. u bezlepkové diety máte zákaz konzumace lepku. Spíše než redukční dieta nastupuje bezlepková dieta po konzultaci s alergologem nebo gastroenterologem pro problémy s trávením lepku. Neslibujte si, že u této diety budete úspěšní s hubnutím. Její výhoda je v tom, že se více soustředíte na jídlo, které konzumujete. Ne každé bezlepkové jídlo je zdravé. Výrobci do něj dodávají cukry a tuky. Raději doplňte v jídelníčku ovoce a zeleninu. 

Co musíte vynechat

 • pečivo (výrobky obsahující ječmen, pšenici, žito, oves),
 • knedlíky,
 • vločky,
 • listové těsto,
 • bujonové kostky, směsi koření,
 • obalovaný sýr, 
 • sušenky, 
 • křupky,
 • konzervy a polotovary.

Bezlaktózová dieta

Bezlaktózová dieta patří mezi diety ve zdravotnictví. Někdy se zaměňuje s alergií na bílkovinu kravského mléka. Jde o dva odlišné problémy. Alergie na mléčnou bílkovinu (ABKM) se objevuje nejčastěji u dětí do 3 let. Je spojená s urputným pláčem, nadýmáním i krví ve stolici. Dobrou zprávou pro maminky snad je, že obvykle odezní. U těchto dětí je potřeba co nejdříve vyřadit ze stravy rizikové potraviny. ABKM mohou mít i dospělí. 

A jak už název říká, jde o problém s kravským mlékem. Kozí mléko i sýry z kozího mléka mohou být kvůli podobnosti bílkovin také problematické. Chce to bohužel vše vyzkoušet. 

Jak je to tedy s intolerancí laktózy? Laktóza je mléčný cukr, který je v živočišném mléku (kravském, ovčím, kozím). Intolerance laktózy znamená, že v těle chybí enzym laktáza, který štěpí mléčný cukr ve střevech. Laktóza ve střevech zůstává a dochází k jejímu kvašení. Laktózu najdeme nejen v mléce, ale i mléčných výrobcích jako jsou měkké sýry, podmáslí, pomazánky. Při intoleranci laktózy se objevují zažívací problémy cca do dvou hodin od konzumace. 

Projevy jsou: 

 • nadýmání, 
 • průjem, 
 • bolest břicha. 

Nesnášenlivost mléčného cukru může klidně nastoupit až v dospělém věku. Uvádí se, že se tento zdravotní problém týká cca 10 % lidí. Výrobci už naštěstí na tuto skupinu myslí a k dostání jsou mléčné výrobky bez obsahu laktózy. Případně je možné sáhnout i po rostlinných nápojích a tofu. 

Shrnutí

Ani jedna z diet ale nepředpokládá, že se budete povolenými potravinami nezřízeně cpát. Všechny druhy diet na hubnutí vás budou vést k tomu, že sí máte zvolit jídla, která vám nejen chutnají, ale která jsou také kvalitní a méně energeticky bohatá. 

Láká vás některá z diet? Nejprve si k ní vše nastudujte, zjistěte si možné nežádoucí účinky, podívejte se, co je běžné a s čím se můžete potkat. Než se do diety pustíte, kontaktujte lékaře, nebo výživového poradce. Dietou obvykle řešíme zdravotní problém, nebo zdravotní nepohodlí, nechejte si proto nejprve poradit, jaké druhy diet vaše tělo bez ohrožení zvládne.