Nedělejte v ketóze zbytečné chyby!

Rozhodli jste se vyzkoušet ketonovu dietu? I ta má svá pravidla. Nedělejte zbytečné chyby a dosáhněte vysněné postavy snadno a rychle.

keto mix15065 (2)

Ten, kdo se o ketonovou dietu a ketózu trochu zajímá, určitě dobře ví, že úhlavním nepřítelem tohoto způsobu stravování jsou sacharidy. To znamená žádně přílohy, pečivo, ovoce, žádné džusy, pivo a vůbec nic sladkého (pokud není slazeno umělým sladidlem). Příjem sacharidů by v denním jídelníčku neměl překoročit 50 g. Někomu se toto množství zdá jako dostatečné, tedy nic nezvládnutelného, ale je třeba si uvědomit, že každá potravina obsahuje malé množství sacharidů.

Zelenina se také počítá!

Zelenina, by především z důvodu správného trávení měla tvořit značnou část takového jídelníčku. Denně by jí člověk měl přijmout okolo půl kila, což odpovídá zhruba 20 g sacharidů, tedy téměř polovině přijmu. Navíc pozor – není nejvhodnější připravit si večer půlkilovou mísu zeleninového salátu a sníst jí najednou. Raději se zeleninu rozvrhněte alespoň do dvou denních porcí. 20 g sacharidů rozdělených do dvou porcí po deseti, oproti 20 g sacharidů najednou představuje menší riziko narušení ketózy.

Proteinový neznamená vždy nízkosacharidový!

Pozor si dejte pří výběru potravin, které jsou označené jako proteinové nebo bílkovinné. Obsah bílkovin sice bude vyšší, ale neznamená to, že obsah sacharidů bude nízký. Naučte se číst v nutričních hodnotách takových potravin. Až Vás přepadne hlad na cestách nebo během nakupování nepřipravené, tyto informace se Vám určitě budou hodit.

Jak číst etikety?

Na zadní straně etiket vždy najdete tabulku, kde je přehledně uveden obsah tuků, sacharidů a bílkovin. Pokud by šlo například o proteinovou tyčinku, která nahradí jednu denní porci jídla, obsah bílkovin by se měl pohybovat od 10 do 20 g bílkovin. Pokud se snažíte hubnout, obsah tuků by měl být co nejnižší. Sacharidy by však rozhodně neměly překročit 10 g na porci, ideální obsah je kolem 5 gramů. V takovém případě můžete potravinu bez obav do jídelníčku zařadit.

Na obrázku můžete vidět nutriční hodnoty naší Ketomix polévky a porovnat s výše uvedenými informacemi. Naše produkty Ketomix jsou navíc vyvinuty tak, aby mohly nahradit celodenní jídlo a Vašemu tělu nic nechybělo.


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.