Jak zahnat chuť na sladké?

Sladké bychom měli v jídelníčku co nejvíce omezovat. To všichni víme. Někdy je ale pokušení velmi silné. Podívejte se na našich 9 tipů, jak zahnat chuť na sladké.  

Sladké je neuvěřitelně návykové. Chuť nás přepadá v nejméně vhodnou chvíli. Večer před spaním, při dietě, ve stresu. Útěk do ledničky nebo do tajné krabičky se zásobami je přitom tak snadný. Sladké nám totiž aspoň chvilkově zvedne náladu díky hormonu štěstí - serotoninu. Jak to překonat a co potlačí chuť na sladké? 

Hledejte příčinu

Poměrně důležité v boji se sladkým je pátrat po příčině. Proč chce tělo další cukry?  

  • hledá rychlou energii, 
  • máte nevyvážený jídelníček (ve stravě je nedostatek bílkovin a nadbytek cukrů),
  • přepadávají vás těhotenské chutě,
  • jste závislí na cukru, 
  • válcuje vás stres.

Vaše psychika má cukr ráda. Postupně si na jeho konzumaci umí vytvořit závislost. Přináší radost a omezuje naši schopnost říci na sladké ne. Proto ho tolik vyhledáváme, když jsme ve stresu. S výčitkami po konzumaci se dostáváme do dalšího stresu a ten opět zaháníme cukrem. Tělo touží po cukru také ve chvíli, kdy hledá rychlou energii. Získat ji z rychlých cukrů je tak snadné. 

Jak předcházet náletu na sladké - složení jídelníčku

Ptáte se: „Co mi chybí když mám chuť na sladké?“ Podívejte se na svůj jídelníček. Třeba najdete odpověď právě tam.  

1.) Sacharidy

Pokud vysloveně nedržíte low carb, ketogenní dietu, nebo nehubnete, nevyhýbejte se sacharidům. Vaše tělo je potřebuje. V ideálním případě by měly sacharidy tvořit až 60 % denního příjmu energie. Problém jsou pouze rychlé cukry. Vhodnější jsou sacharidy s nižším glykemickým indexem, které více zasytí a jejich zpracování zabere delší dobu. Příkladem jsou celozrnné výrobky. 

Jídla s vysokým glykemickým indexem jako např. bílé pečivo, slazené limonády a čokoládky rychle mění hladinu cukru v krvi. Brzy se po nich znovu dostaví hlad. 

2.) Cukry

Cukr to má dobře vymyšlené. Čím více ho jíte, tím větší na něj máte chuť. Proto si ideálně sladké nekupujte domů, ani dětem. V opačném případě budete mít nutkání sníst jim něco ze zásob ve chvíli, kdy vás zlobí.  

Tip! Vyvarujte se pití smoothie. Ovoce je připravené o vlákninu. Zůstávají z něj sice vitamíny, ale také hromada cukrů. Výjimku představují pouze proteinové smoothie, které má minimum cukrů. 


Striktní zákaz veškerých cukrů
vás ale může nakonec zahnat do úzkých. Pokud se někdy neudržíte, vede to k přejídání a výčitkám. Prostě si jednou za čas dovolte mlsnout. Držte se ale jen malého množství. 

3.) Bílkoviny

Bílkoviny jsou nedílnou součástí zdravého a bohatého životního stylu. Bez bílkovin nebudete správně fungovat ani při ketogenní dietě. Pokud budete tělo zásobovat bílkovinami, nezažijete pocit hladu. A dokonce se nedostaví ani nepřekonatelná chuť na sladké. Bílkoviny nemusíte lovit jen v mase, tvarozích, sýru a vejcích. Vyzkoušejte stravu určenou pro dietní opatření, např. ketogenní dietu. Bývá bohatá na proteiny

Režimová opatření

Prakticky jsou to drobnosti. Ale jejich změna vede ke kýženému úspěchu. 

1.) Pravidelný jídelníček

Cesta k neúspěchu vede přes nepravidelný jídelníček. Pokud jste celý den v jednom kole a zastavíte se až večer, najednou vás přepadne ukrutný hlad. Bohužel to končí rychlou konzumací všeho možného a nemožného. Ještě než z mozku přijde signál, že už máte dost, spořádáte i několik porcí sladkého.

2.) Dezert po obědě?

Chyba může být i ve vašem vnitřním nastavení. Byli jste zvyklí, že si po obědě dáváte dezert? Právě to je potřeba změnit. Postupnými kroky zmenšujte porce, které si jako sladkou tečku dopřáváte. Uvidíte, že se zanedlouho obejdete bez nich. Úplně stejně můžete mít vypracovaný návyk na večerní posezení u televize s něčím dobrým na zub. Opravdu to nejde bez sladkého? Docela určitě by to šlo. 

3.) Lákadla

Všude kolem nás je mnoho lákadel. Televizní reklamy, reklamy při čtení článků na internetu, v časopisech. Všechno to vypadá tak skvěle. Při cestě domů míjíte nespočet stánků, ze kterých voní buřty i pečivo. V práci kolega slaví narozeniny a má dort. Čemu z toho dokážete odolat? Zmapujte si, co vše na vás za den takto působí a kolikrát podlehnete. Když budete mít přehled, lépe si nastavíte, co je už přes čáru.

4.) Zajídání stresu

Říct, že nemáte stres zajídat, nic neřeší. To sami víte. Naučte se s úzkostmi a stresem bojovat jinak. U někoho funguje dobře sport, při kterém se do těla vyplavují endorfiny, hormony štěstí. Nebo se prostě běžte projít, přijdete na jiné myšlenky. Pro jistotu z blízkosti odstraňte sladké. 

5.) Spěte

Pokud se špatně nebo málo vyspíte, máte větší chuť na sladké. Nedostatkem spánku se mění rozložení hormonů a vy budete mít pocit hladu. Když se vyspíte do sytosti, budete celkově spokojenější a aktivnější.  

6.) Pijte

Pokud vás přepadne okamžitá chuť na sladké, zkuste se nejprve napít. Někdy se totiž žízeň tváří jako hlad a chuť na něco sladkého. Je jasné, že ideální je voda a neslazené tekutiny. 

Kolik potřebujete zhubnout?

Lehká nadváha

Máte lehkou nadváhu, tedy BMI mezi 25 – 30? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 4 týdnů. Zbavte se svých pár kil navíc rychle a bez hladu.

4 týdny
98 porcí

Střední nadváha

Máte střední nadváhu, tedy BMI mezi 30 – 35? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 6 týdnů. Zbavte se kil navíc pohodlně, rychle a bez hladu.

6 týdnů
154 porcí

Vyšší nadváha

Máte vysokou nadváhu, tedy BMI mezi 35 – 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 10 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

10 týdnů
252 porcí

Velmi vysoká nadváha

Máte velmi vysokou nadváhu, tedy BMI hodnotu nad 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 14 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

14 týdnů
350 porcí

Co potlačí chuť na sladké

Když už vás mlsná skutečně honí a vy nevíte, jak z toho ven, volte alespoň menší zlo. Sáhněte po čerstvém nebo sušeném ovoci. V pořádku jsou také ořechy. Budete mít aspoň jistotu, že do těla přijímáte vlákninu, která vás na chvíli zasytí. 

Volte místo přeslazené čokolády nějakou alternativu s vyšším obsahem kakaa. Čokolády chutnají jinak a nakonec nebudete mít potřebu sníst jich takové množství. 

Alternativy

Existují způsoby, jak sladké nahradit. Jednou z alternativ je čekanka. Kořen čekanky obsahuje inulin, který vyvolává sladkou chuť. Používá se např. na výrobu sirupu.

Erythritol je bezkalorické sladidlo. Představuje náhradu cukru. Sladivost má pouze o třetinu nižší než má cukr. Stejně tak můžete využít xylitol, březový cukr. Nízkokalorická je také rostlina stévie, která je nakonec chuťově sladší než cukr. 

Rada! Máte dlouhodobě nezvladatelné chutě na sladké? Můžete si také zakoupit přípravek na potlačení chuti na sladké. Obsahuje minerál chróm ve formě soli, která se nazývá pikolinát.

Chutím na sladké se nejlépe čelí prostřednictvím aktivního životního stylu. Netrapte se hlady, to vám nepomůže. Jako vždy je ideální vyváženost ve všech směrech.