Co pomáhá na hubnutí?

Hubnutí je ucelený proces, který vyžaduje individuální přístup a kombinaci různých strategií. Pokud už za sebou máte několik diet, určitě si uvědomujete, jak složité a komplexní každé hubnutí je. A také jak těžké je najít efektivní a trvalé řešení. Co tedy opravdu pomáhá na hubnutí?

Praktické rady pro zkušené dietáře

Hubnutí není snadný úkol, ale s trochou snahy a vytrvalosti je možné dosáhnout cíle, zhubnout a udržet si optimální váhu.

1. Zaměřte se na kvalitu stravy, ne jen na kvantitu.

  • Zvyšte příjem bílkovin. Bílkoviny vám pomohou zajistit pocit sytosti a podporují zachování svalové hmoty při redukci. Doporučuje se 1,2-2 gramy bílkovin na kilogram tělesné váhy denně.
  • Vybírejte komplexní sacharidy. Raději sáhněte po celozrnných produktech, zelenině, nebo ovoci. Obsahují vlákninu, vitamíny a minerály.
  • Zařaďte zdravé tuky. Nebojte se zdravých tuků, jako jsou olivový olej, ořechy a ryby.
  • Omezte rafinované cukry a průmyslově zpracované potraviny. Tyto potraviny obsahují prázdné kalorie a mohou být příčinou nárůstu hmotnosti.

Tip! Veďte si deník. Pište si, co každý den jíte a jaký je vás denní kalorický příjem. K tomu připojte informace o aktivitách a třeba i stresu a vašem psychickém naladění. Nastavte si v něm cíle a sledujte v něm vaše úspěchy. Zpětně pak můžete vyhodnotit, proč se vám podařilo zhubnout, nebo naopak proč se to nepodařilo. 

 

A pokud vám nechutná samotná voda, zkuste náš sirup s pomerančovou příchutí bez cukrů!

2. Dodržujte pravidelný pitný režim

Pijte dostatek vody (2-3 litry denně). Dostatek tekutin vám pomůže bojovat proti pocitu hladu, podporuje metabolismus a hydratuje organismus. Omezte ale raději sladké nápoje a džusy, které obsahují mnoho kalorií.

3. Nezapomínejte na pohyb

Pravidelná fyzická aktivita je důležitá pro zdraví, podporuje hubnutí, dobrou náladu a může přinést nová přátelství. Proto si vyberte pohybovou aktivitu, která vás baví a je pro vás udržitelná.

Ideální je kombinace aerobního cvičení (chůze, běh, plavání) se silovým tréninkem. Dopřejte si běh, chůzi, jízdu na kole nebo plavání, ideálně 3-5krát týdně po 30-60 minutách. Začleňte do svého režimu posilovací cvičení 2-3krát týdně, aby se posílily svaly a zvýšila se spálená energie.

Spočítejte si svůj bazální metabolismus a fyzickou aktivitu, abyste určili svůj denní kalorický příjem.

4. Dbejte na kvalitní spánek

Nedostatek spánku může mít za následek vznik hormonální nerovnováhy a vést k přibírání na váze.

Doporučuje se 7-8 hodin spánku denně.


5. Pečujte o své psychické zdraví

Chronický stres může negativně ovlivnit metabolismus. Stres pak někteří rádi zajídají. To je už jen krok k nezdravému stravování a kolotoči přibírání. Najděte si způsoby, jak se zbavit stresu (meditace, jóga, relaxační techniky).

Také nečekejte hned zázraky. Nejdříve si stanovte realistické cíle hubnutí. Doporučuje se hubnout rychlostí 0,5-1 kilogramů týdně.

6. Vyhledejte odbornou pomoc

Pokud se vám i přes veškeré snahy nedaří zhubnout, kontaktujte lékaře, nutričního specialistu. Zkuste se svěřit také do péče psychiatra nebo psychologa. I v psychice může ležet problém s neúměrným přibíráním.

Pokud jste se rozhodli zhubnout, nemáte před sebou snadný úkol. S trochou snahy, odhodlání a vytrvalosti je možné dosáhnout a udržet si optimální váhu. Kombinace zdravé stravy, pohybové aktivity, kvalitního spánku a péče o psychické zdraví je klíčem k trvalému úspěchu. Buďte trpěliví a vytrvalí, hubnutí je dlouhodobý proces.