Víte co je PPP? Podívejte se na její příznaky

Rodiče dětí pod označením PPP znají pedagogicko psychologickou poradnu. PPP je také zkratka používaná v souvislosti s jídlem. Označuje se tím duševní porucha s názvem porucha příjmu potravy. 

Tělem se zaobíráme od puberty. A obvykle najdeme něco, co nám nevyhovuje, mělo by být jiné. Chceme mít stehna jako kamarádka Jana, prsa jako Martina a vypracované břišní svaly jako Honza. V dospělosti nad některými těmito sny mávneme rukou, zato nastupuje stres ze zaměstnání, nebo problémy s rodinou, které více či méně vědomě odrážíme v jídelníčku. A právě tady číhá porucha příjmu potravy. 

Co to je PPP?

Pro vysněnou postavu jsme často ochotni udělat mnoho. A je jedno, kolik nám je let. Omezujeme jídlo, tvrdě sportujeme, někdo zvolí diety, nebo kompletní změnu životního stylu. Ani jedno není samo o sobě špatně. K vysněné postavě se vypracujeme. Pokud to tak je, pak nezbývá než gratulovat. Pokud se ale tělo a jeho křivky stanou posedlostí, můžeme ohrozit fyzické i psychické zdraví. 

Porucha příjmu potravy se neobjevuje ze dne na den. Nastupuje plíživě. Začíná hubnutím několika přebytečných kilogramů. Hubnutí se ale časem stane posedlostí a životní prioritou. Od dosažení cíle si slibujeme větší spokojenost a lepší postavení ve společnosti. Člověk s PPP se často zavírá do vlastního světa, ve kterém řeší jen vlastní vzhled, jídlo, sport a vypracování se do vlastního ideálu krásy. 

Porucha příjmu potravy je charakterizovaná nezdravým přístupem k jídlu a vlastnímu tělu. Řešení hledají lidé s PPP také v nadměrném energetickém výdeji, tedy v podobě přehnaného cvičení.

Příčiny:

Jak vznikají poruchy příjmu potravy? Nedá se říct, že by existoval jeden spouštěč PPP jako když se do nás pustí vir nebo bakterie. Vznik PPP je postupný, a proto je jeho odhalení těžké pro okolí io pro samotného člověka. Typické je zkreslené vnímání vlastního těla.  

Typické příčiny:

 • Psychologické - spouštěčem bývají emocionálními problémy nebo porucha osobnosti jako je například deprese nebo úzkost, složité životní události, rodinné faktory.
 • Biologické - vznik PPP může uspíšit genetická predispozice nebo nedostatečné množství některých hormonů v těle. PPP je až 10x častější u žen než u mužů.
 • Sociální - tlak ze strany společnosti nebo rodiny k tomu, aby byl člověk štíhlý.
 • Fyzické - například choroba žaludku nebo pankreatitida.
 • Lékařské - způsobena léky, které člověk užívá, nebo léčbou, kterou podstupuje.

Typy poruchy příjmu potravy

Porucha příjmu potravy se řadí mezi duševní poruchy. Osoby s touto chorobou nejsou schopny přijímat potravu v dostatečném množství. 

Nejtypičtější PPP jsou:

 • mentální anorexie,
 • bulimie,
 • záchvatové přejídání.

Mentální anorexie vede k záměrnému odmítání potravy. Osoby s anorexií udržují pro úmyslné snižování váhy extrémně nízký energetický příjem. Lidé s touto poruchou se snaží držet vnitřně nastavených pravidel příjmu potravy. Za celý den sní např. jen jablko. Tento styl drží dlouhodobě, příjem je silně deficitní a typická je podváha. 

Tip! Přečtěte si i náš článek o přerušovaném půstu. V některých variantách půstu je energetický příjem za den také nulový. Tento stav je však pouze jednodenní nebo dvoudenní. 

Bulimie představuje přejídání ve velmi krátkém čase. To je spojeno s pocitem viny, selhání. Proto je dalším krokem trest ve formě hladovění, velmi intenzivního nebo dlouhého cvičení a případně následné zvracení potravy. Pro rychlé odstranění přijatého jídla z těla volí někteří užívání laxativ (látky s projímavým účinkem) nebo diuretika (léky na odvodnění).

Bulimie je doprovázena extrémními změnami v jídelníčku. Několik dnů jí postižený jen nízkokalorické potraviny, libové maso, zeleninu. Po několika dnech ale spadne do konzumace fastfoodu a velkého množství sladkého.   

Záchvatové přejídání je bulimii podobné. Chybí v něm ale kompenzace v podobě zákazu jídla a podobného extrémního chování. Dotyčný v krátké době sní velké porce jídla. Pak nastupuje pocit viny. Přesycení bývá spojeno s bolestivými stavy z přejedení. Situaci ale řeší dalším jídlem. Při záchvatovitém přejídání konzumuje nemocný jídlo i ve chvílích, kdy nemá hlad. 

Rada! Do kolotoče PPP můžete spadnout i nevhodně zvolenými dietami. I při dietě musíte dbát na správné složení živin. S nízkosacharidovou dietou KetoMix si může být jisti správným složením jídelníčku při dodržování pravidel.  

Méně časté PPP

Jsou však známé i jiné formy poruchy příjmu potravy. Nejsou tak časté, důsledky bývají také vážné. Patří mezi ně např.: 

 • pica,
 • ruminativní porucha,
 • restriktivní porucha příjmu potravy.

Pica představuje PPP, při které se konzumují nepoživatelné věci, které nemají kalorickou hodnotu. Běžným potravinám se přitom tyto osoby nevyhýbají. Konzumují k tomu dlouhodobě např. papír, vlasy, vatu.     

U ruminativní poruchy dochází k navrácení obsahu žaludku zpět do úst. Toto jídlo se znovu přežvykuje, někdy vyplivne, jindy sní. K navrácení dochází samovolně a bez námahy. 

Při restriktivní poruše dotyčný odmítá určité potraviny z důvodu konzistence, barvy, teploty. Může jít o negativní zkušenost. Problém nastává, pokud z tohoto důvodu osoba nemůže řádně rozšířit jídelníček, aby měla dostatek živin. 

Diagnóza PPP je v rukou lékaře. S nemocí by neměl člověk zůstat sám. Obvykle je potřebná spolupráce několika oborů - praktického lékaře, psychologa, psychiatra i nutričního terapeuta. Stejně tak je důležitá podpora rodiny. Zásadní je ovšem první krok - přiznat si, že si s danou situací neporadíme sami. Vylíčit problém rodině i lékaři přináší samo o sobě značnou úlevu.