Jak si udržet štíhlou postavu přes svátky?

Přípravy na Vánoce začínají mnohdy měsíc před samotnými svátky. Peče se cukroví, vytváří se štědrovečerní menu. Když dojde na svátky, je pak těžké odolat všem těmto lákavým svodům, voňavému cukroví a plným stolům s jídlem. Pokud si to dokážete ohlídat doma, jak ustát svátky na návštěvách? Jak na udržení váhy přes Vánoce? 

Vánoční svátky jsou každoroční zkouška pevných nervů. Děsí vás, až půjdete na návštěvu a budou před vámi ležet naservírované mísy s cukrovím a dva talíře chlebíčků? Zkuste na to vyzrát tím, že přinesete vlastní zásoby. Hostitel vám je naservíruje společně s jeho dobrotama. Vy si pak budete moci ujídat z vašich zdravých pochoutek a jeho verze sníte o to méně. Co dalšího můžete udělat, abyste si přes svátky udrželi zdravý životní styl? 

Žádné hladovění 

První a hlavní pravidlo zní, abyste nehladověli. Musíte fungovat v podobném režimu jako mimo vánoční svátky. Nepropadejte do extrémů. Nesnažte se sami sebe přesvědčit, že si doma k obědu dáte zeleninový salát. Na návštěvě pak poprosíte jen o kávu bez mléka a jeden kousek cukroví. Na místě pak totiž vyhladovělí podlehnete všem svodům. Ve výsledku sníte cokoliv, co vám padne pod ruku. 

Dietní recepty

I při dietách se dají Vánoce ustát. Velká část diet nabízí alternativní recepty, které se chuťově blíží běžným vánočním receptům. Tradiční recepty jsou plné cukrů a tuků. Brzy to všichni cítíme v našem zažívání a po několika dnech i na postavě. První možností je odlehčení jídel a zdravější varianty potravin

Další možností jsou nízkosacharidové recepty. Low carb variantu můžete připravit i pokud sami žádnou dietu nedržíte. Vyšší obsah bílkovin v těchto receptech znamená, že jste dříve sytí a přitom neohrozíte svou linii nadmírou cukrů. Recepty už jsou vypracované tak, aby chutnaly všem. Nemusíte mít strach předložit je návštěvě. Hledáte inspiraci, jak si udržet váhu? Vyzkoušejte něco z naší kuchařky

Rada! Nezapomínejte na bílkoviny a vlákninu. Oboje se stará o pocit plnosti. Pokud si budete hlídat příjem těchto dvou složek, udržíte pod kontrolou i celkový příjem kalorií.

Hýbejte se

Pohled z okna vás láká k zahrabání do dek a zahájení zimního spánku po vzoru medvědů. Pusťte z hlavy to, že jsou zavřená fitness centra a vyražte i přes chlad a mlhu ven. Vytáhněte ven rodinu, zvolte svižné tempo a podívejte se do míst, kde to ještě neznáte. Chlad vás nenechá dlouho otálet, přitom se ve vás pohybem vzbudí endorfiny. 

Období koronavirové pandemie přineslo nové možnosti cvičení. Některá studia se pustila do vysílání lekcí online. A pokračují v tom i nyní. Zkuste hledat. Nejste vázání na místo bydliště. 

Tip! Nechce se vám bloumat lesem bez zvláštního cíle? Zkuste ulovit některou z kešek ve hře geocaching. V okolí jich určitě pár máte. 

Pijte

Dbejte na dostatek tekutin. Nejlepší je neperlivá voda. Vypít byste měli 2 litry tekutin denně. Pozor si dejte na alkoholické tekutiny. Adventní trhy s doslazovaným svařákem, punčem nebo vaječným likérem vypadají idylicky a lákavě. Do těla si těmito nápoji vpravíte cukry, které vám celkovým denním příjmem mohou pořádně zamávat. 

Alkohol zvyšuje chuť na jídlo. Pokud si chcete také dát alkohol, nejlepší z nejhoršího je bílé víno ředěné vodou. Pamatujte, že alkohol má prázdné kalorie a nulovou nutriční hodnotu.

Energetická hodnota některých nápojů:

Nápoj

Energetická hodnota 100 ml

Vaječný likér 

184 kcal

Šampaňské nebo šumivé víno

84 kcal

Polosladké bílé víno

87 kcal

Suché bílé víno

63 kcal

Pivo světlé 10°

37 kcal

Pivo 12°

43 kcal

Birell citron

35 kcal

Birell světlý nealkoholické pivo

21 kcal


Ani dieta nesmí být překážkou v příjemném prožití Vánoc. Abyste je zvládli bez jojo efektu, nepropadejte do nezřízeného jezení. Pokud se jednou neudržíte, nevyčítejte si to. Rozhodně pak ale nepolevujte ve vašem dietním snažení. Jeden prohřešek neznamená zcela ztracenou snahu o zdravý životní styl.