Jak funguje ketonová dieta

Princip této diety je vcelku jednoduchý, a zřejmě i proto si ji oblíbilo mnoho celebrit, ale i normálních lidí. Na rozdíl od jiných diet totiž funguje, aniž by musel člověk trávit hodiny v tělocvičně a nebo vymýšlením složitého jídelníčku. A to je přece sen každého, kdo bojuje s kily navíc.

Ketonová dieta funguje na principu omezení příjmu sacharidů, díky tomu se organismus dostává do stavu takzvané ketózy, kdy si nebere energii ze sacharidů, ale z ketonů. Ty vznikají právě spalováním tuků, nikoliv sacharidů.

A co znamená slovo ketóza? Je to vlastně jiné pojmenování pro spalování tuků. Tělesný tuk je štěpen na malé částečky mastných kyselin, kterým se říká ketolátky. Ty dodávají energii tkáním. Nemusíte se bát, že by navození tohoto stavu bylo pro tělo nebezpečné, naši dávní předci ve stavu ketózy žili vlastně neustále, protože se živili převážně masem a sacharidů konzumovali minimum. Stav ketózy tedy není nežádoucí, naopak zajišťuje tělu potřebnou energii štěpením tuků, kterých máme v dnešní době ve stravě nadbytek. Ketóza tímto způsobem pomáhá chránit vitální orgány v těle.

Jak takový stav ketózy v těle navodíme? Vybraným a vyváženým jídelníčkem, ve kterém je minimum sacharidů. Hlavním prvkem jídelníčku se v případě ketonové diety stávají kvalitní bílkoviny. Příjem sacharidů by neměl být vyšší než 50 g denně. Konzumuje se tedy především libové maso, zelenina a mléčné výrobky. Naopak je potřeba se vyhnout bramborům, rýži, pečivu, obilovinám, alkoholu či sladkému ovoci. Pokud totiž sníte sacharidů více, může se hubnutí zastavit a stav ketózy se naruší. Pro většinu lidí je ale tak striktní hlídání jídelníčku příliš náročné. Naštěstí existuje řešení v podobě již připravených balíčků přesně na míru.

Před tím, než se do hubnutí pustíte, je potřeba si určit cíl: kolik kilogramů by bylo ideální zhubnout a podle toho si keto dietu naplánovat. Je už jen na vás, zda ji budete držet dva týdny, tři či čtyři. Protože je hlídání jídelníčku v tomto případě pro laika dost náročné, můžete si vybrat již z předem připravených balíčků, které pokryjí jednotlivé porce jídla na vámi zvolené období. Pak už si stačí jen jídlo připravit a můžete si být jisti, že tělu dodáte potřebné množství všech živin, vitamínů i minerálů, aniž byste porušili proces ketózy. Jídelníčky jsou navíc připravovány z kvalitních potravin bez chemických přísad. Odpadá nudné počítání kalorií, pročítání etiket potravin a vymýšlení složitých receptů. Krom pravidelného jídla však nezapomínejte i na dostatečný přísun tekutin, který je stejně důležitý a měl by se pohybovat kolem 3 litrů denně (neslazených nápojů).

Ketonová dieta má několik fází. V  dochází k nastartování ketózy. V této fázi jíte pět předem připravených jídel a povolena je i zelenina (jen pozor na sladké druhy!). Délka této fáze se odvíjí od toho, kolik kilo chcete zhubnout. Pokud například pouze 5 kg, bude tato fáze trvat týden, pokud je váš sen „sundat“ 15 kg, bude první fáze trvat 4 týdny. V prvních dnech můžete pociťovat mírnou únavu, ale během několika dalších se tento pocit zcela vytratí. Druhá fáze, jejíž délka se rovněž odvíjí od množství shozených kilogramů, obsahuje tři předem připravená jídla, ale už lze zařadit do jídelníčku i dvě bílkovinná jídla dle libosti. A třetí fáze, neboli stabilizační, už nemá určenou délku, ale jde v ní o to, aby nedošlo k jojo efektu. Během ní je tedy potřeba dodržovat jídelníček, který vám odborníci zdarma připraví přímo na míru.

Pokud se obáváte návalu vlčího hladu, strach v tomto případě není na místě. Jednak jíte alespoň pět porcí jídla denně a jednak proces ketózy v těle těmto stavům, kdy má člověk chuť vyplenit ledničku, zabrání. Dostatečný příjem bílkovin navíc ochrání i vaši svalovou hmotu a zaručí, že budete hubnout jen a pouze tuk. Ketonová dieta dodá vašemu tělu energii a vás bude hubnutí konečně bavit.