Otužování jako cesta z neustálých nemocí

Je ve vašem okolí někdo nemocný a vy s jistotou víte, že se nemoci nakonec nevyhnete ani vy? Nejspíš vás už nebaví stresovat z kýchnutí cizího člověka a hledáte cestu na zlepšení imunity. Tím nejpřirozenějším pomocníkem je otužování. 

Podle vědeckých studií má otužování pozitivní dopady na zdraví. Nemáte rádi zimu, pocit studených rukou a v mrazech se oblékáte do mnoha vrstev, ale i tak vám je pořád zima? V tomto směru je naše společnost zhýčkaná. Lehké chladno v bytě zaháníme přitápěním, trávíme většinu času zavření v místnostech a nepříznivému počasí se nevystavujeme. To je ale chyba. Otužování vás naučí pracovat s vnějším chladem a připravit se na něj.

Co je to otužování? 

Otužování je záměrné vystavování těla chladu na určitou časově omezenou dobu.  Otužování je v této podobě činnost, která tělo naučí zvládat vnější teplotní změny. Když tělo pravidelně vystavíme chladu, začne si na nižší teploty zvykat a bude na ně lépe reagovat.  

Tělu a imunitě pomůže pravidelnost otužování. Je to podobné jako u cvičení. Nejprve naše tělo imunitně oslabí, ale v dlouhodobém horizontu má klady. Pokud necháme zimu působit na tělo krátkodobě, naučíme ho tento stav lépe zvládat. Pravidelné otužování tak vede ke zocelení. Už po dvou týdnech se organismus pravidelným vystavováním chladu posílí. 

Co se děje s tělem při otužování?

Delší zima je pro tělo stresující prvek. Chlad v našem těle nejprve rozbuší srdce, zrychlí dech, zvýší tepovou frekvenci a krevní tlak. Zježí se nám chlupy. Pro předky představovaly důležitou termoregulační vrstvu. Na prstech na rukou a nohou dojde ke zúžení cév, v obličeji zbledneme, aby se co nejvíce zabránilo úniku tepla z těla ven. Organismus se snaží udržet teplo uvnitř těla u vnitřních orgánů. 

Po určité době tento stav odezní a cévy se roztáhnou, což urychlí tepelné ztráty. Tělo si teplo bude chtít vyrobit samo např. drkotáním zubů, různými záchvěvy a třasem. Když chlad přestane působit, cévy se rozšíří a dojde opět k lepšímu prokrvení těchto částí. 

Na co je dobré otužování?

Otužování pomáhá tělu vytvořit přirozenou ochranu proti nemocem. Funguje jako prevence proti nachlazení, angíně, chřipce, ale může být užitečné i při léčbě vysokého krevního tlaku. Existují také studie, které ukazují, že otužování pomáhá ke zlepšení psychického stavu. Endorfiny vyplavené studenou sprchou poskytují podporu v léčbě deprese. Hlavní důvod, proč se do otužování pustit, je ale podpora imunitního systému

Rada! Nebojte se otužovat i děti. Doma větrejte, vyběhněte na čerstvý vzduch, po koupání je sprchujte studenou. Udělejte z otužování zábavu. 

Jak na otužování?

Na otužování běžte s mírou a rozumem. Poslouchejte své tělo. Nejjednodušší je začít s otužováním v domácích podmínkách. Nejznámější je studené sprchování. 

Jak na otužování pomocí studené sprchy?

 • praktikujte ho denně,
 • ledová sprcha má být příjemný zážitek,
 • v prvních dnech začněte vlažnou vodu a později ubírejte na teplotě,
 • ideální doba je ráno, večer je potřeba dvojnásobek času,
 • v zimě se doporučují 1-3 minuty, v létě 3-5 minut,
 • při sprše se pohybujte,
 • dejte si pár cviků i po samotném otužování.

Otužovat se můžete i jinak. Vzduchem a ledem. Když venku uhodí chlad a mrazy, zkuste vyběhnout na chvíli ven a užít si pocit chladu. 

Tip! Vyneste smetí jen tak v oblečení, ve kterém jste doma. Obejděte ještě dům. Budete mít dávku otužování na daný den hotovou. Začít se dá i tak snadno. 

Současná situace možná nakonec k otužování také přispěje. V domácnostech větrejte, abyste měli teploty pod 19 °C. Zpočátku se vám pocitově nebude zdát situace úplně ideální, ale prospějete tím svému tréninku. Navíc při chladu spaluje tělo rychleji, rozproudí krev, aby vytvořilo více tepla a vy spalujete více kalorií. 

Vezměte si led, ledovou tříšť a třete si jím předloktí, dále pak přední stranu těla a boky. Nezapomeňte na hrudník, horní část zad, ramena, krk. Rozehrajete tím uvolňování energie a tepla z tuků.

Otužování zažíváte i při saunování. Pobyt ve finské sauně s teplotami 80-120 °C a nízkou vlhkostí nejprve tělo rychle zahřeje, dochází k rozšíření cév. Obvykle se doporučuje pobyt na 5-20 minut podle pocitu každého jednotlivce. Saunování má výrazné detoxikační účinky. Pak následuje prudké ochlazení, při kterém tělo otužujete. Ideálně se aktivita opakuje 2-4x za sebou. 

Chyby při otužování

Zdá se, že otužování je snadné. Dejte si pozor jen na několik možných chyb:

 • vyvarujte se sedavé koupele v chladné vodě, 
 • ani při sprchování nestůjte na jednom místě, dopřejte si aspoň trochu pohybu,
 • nenamáčejte si hlavu,
 • otužování nevynechávejte, bez pravidelnosti nebude mít otužování potřebný efekt.

Rozhodně naopak vynechejte otužování pokud jste nemocní, máte horečky. Tělo byste nepřiměřeně oslabili. Není ani vhodné s otužováním začínat v těhotenství. Pokud už jste byla na otužování zvyklá před těhotenstvím, nemělo by teď představovat důvod, proč skončit. Raději se ale poraďte s lékařem. O otužování se nepokoušejte, pokud trpíte na křečové žíly, zánětlivé onemocnění svalů, klaustrofobií, vysokým tlakem a výraznou nadváhou. 

V zimním období se daří infekcím a respiračním chorobám z toho důvodu, že naše tělo není naučené vhodně pracovat s chladem. Připravte se na chlad pomocí otužování. Představa ledové sprchy vás ale děsí? Běžte na to zvolna. Nemusíte na sebe hned nasměrovat ledovou sprchu.