Jak zhubnout? 20 tipů na efektivní hubnutí

„Jak zhubnout? Jak to mám udělat, abych konečně zhubla?“ vaše věčná otázka, která vám rezonuje v hlavě. Z hubnutí nemusíte mít strach a zmatek v hlavě. Na odvaze vám to nepřidá a nepomůže ani číslům na vaší váze poskočit dolů. Tak jak na to, jak zhubnout? Podívejte se na našich 20 tipů, jak zhubnout. Získáte směr a návyky, které vás nenechají z cesty hubnutí sklouznout. 

1.) Mějte cíl, motivaci

Tento bod je v celém seznamu, jak zhubnout, ten nejdůležitější. Nastavte si cíl. Musí být jasný a měřitelný. Mějte ho pořád v hlavě. Ujasněte si, proč to děláte, proč chcete zhubnout. Může znít např. takto: „Za měsíc zhubnu 3 kilogramy.“ 

2.) Zbavte se starých návyků

„Jak zhubnout?“ Na tuto otázkou máte mnoho let naučenou odpověď: „Prostě nejíst.“ Dříve se obezita takto řešila a nikdo nepřemýšlel nad důsledky. Dnes už jsou jiné metody, které nenarušují vaše zdraví, ani neoslabují tělo. Otevřete se proto novým nápadům a moderním směrům. 

3.) Spěte

Spánek je nedílnou součástí toho, jak zhubnout. Možná vám k hubnutí spaní v hlavě úplně nesedí, ale opak je pravdou. Váš organismus se regeneruje, svaly odpočinou. Pokud máte z dlouhého spánku černé svědomí, uvědomte si, že ani při spánku vaše tělo není zcela vypnuté a potřebuje energii. Při spánku navíc klesá produkce stresových hormonů, které brání hubnutí. 

4.) Ráno se protáhněte

Ráno vstáváte rozlámaní a s jedním okem zalepeným. Zkuste tyto negativní pocity potlačit a místo toho si zacvičte. Lehce. Pár dřepů, protažení do stran, úklony. Váš metabolismus začne hned fungovat.

5.) Dodržujte pitný režim

Tekutiny vyplavují z těla nevhodné látky. Proto tuto činnost podpořte dostatkem tekutin. Pijte také proto, aby se nestalo, že si spletete hlad se žízní

6.) Jezte pravidelně

V našem seznamu, jak zhubnout, se dostáváme pomalu k jídlu. U něj je jedna univerzální rada. Sice nesrazí všechny přebytečné kilogramy, ale naučí vás nemít hlad, který pak znamená zhltnutí kdečeho. Pokud chcete zhubnout, jezte pravidelně. 

7.) Dávejte si více zeleniny

Dávejte si zeleninu. Hlavně tu zelenou. Obsahuje vlákninu, která pomůže zasytit. Nutně to nemusí znamenat, že si dáte na svačinu hlávku listového salátu. Připravte si zeleninový salát s kozím sýrem, grilovanými kuřecími prsíčky a slunečnicovými semínky. 

8.) Doplňte bílkoviny a vlákninu

Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou našeho těla. Tak je nezanedbávejte. Umí samozřejmě mnohem více. Pro to jak zhubnout je důležité, že pomáhají zasytit. Na trhu je už naštěstí široký sortiment proteinových jídel

9.) Zakázat si cukr?

Cukru se říká bílý zabiják, ale může mít i jinou podobu. Ať už řepný nebo třtinový cukr - oba jsou nepřátelé hubnutí. Jezte bez cukru.

10.) Slazené nápoje?

Když ony jsou tak dobré. Správně sladké. Vy ale hledáte cestu, jak zhubnout. Proto je prostě vyřaďte z vaší kuchyně i jídelníčku. Patří do toho i jogurtové nápoje. 

11.) Nehřešte s alkoholem

Alkohol dodává poměrně hodně prázdných kalorií. Když už si přece jen chcete dopřát, volte suchá vína, nebo vína s nízkých obsahem sacharidů.  

12.) Omezte sacharidy 

Jde o nadstavbu bodu, kdy máte zrušit cukr ve stravě. Pokud hledáte, jak zhubnout, vyhněte se cukrům i sacharidům. Přemíra sacharidů ve stravě totiž najde své místečko ve vaší tukové tkáni, ve které se usadí a pak se jich těžko zbavujete. 

13.) Přečtěte si o ketonové dietě

Ketonová dieta je nízkosacharidová dieta. Je tedy založená na minimálním příjmu sacharidů. Aktuálně jde o velmi oblíbenou cestu, jak zhubnout. A právě tento přístup funguje. 

TIP: Mrkněte na srovnání nejlevnějších keto diet na Milujeme fitness.

14.) Odstartujte dietu co nejsnáze

Objednejte si startovací balíček KetoMix. Ano, i tak jednoduché to může být a přípravy nebo hladu se bát nemusíte.

15.) Zvládněte i kalorický deficit

S nízkosacharidovou dietou je spojený kalorický deficit. Jde o strašáka, o kterém v souvislosti s dietami slýcháme ze všech stran. Víte, co to znamená? Podívejte se, jak ho ustát

16.) Mlsejte

Opravdu patří mlsání k dietě a cestě, jak zhubnout? Má svá pravidla, ale i při hubnutí si můžete přece někdy mlsnout. Ono to totiž jde i zdravě

17.) Hýbejte se

Hýbejte se. Jak nejčastěji to půjde. Máte chvíli pauzu v práci mezi schůzkami? Zvedněte se ze židle a projděte se po patře, nebo dojděte před budovu. Z autobusu vystupte dříve a dojděte. Stejně tak to můžete udělat s autem. Zaparkujte ho o několik ulic jinde a běžte pěšky. Každá procházka se počítá. 

18.) Zacvičte si

Nevíte, jak začít se cvičením? Podívejte se na náš YouTube kanál „Jak zhubnout“ a vyberte si cviky, které budete chtít vyzkoušet. 

19.) Stáhněte si appku

Mobilní telefony umožňují udělat z hubnutí zábavu. Nainstalujte si aplikace, kde si zaznamenáte množství snědených potravin, nachozených kroků, spálených kalorií. Přiřaďte si k výkonu mapu, fotografie. Budete mít hezký deníček. O pár týdnů později se pak můžete usmívat, jak vypadaly vaše začátky toho, jak zhubnout. 

20.) Dodržujte pravidlo 3N

Co je to 3N? Nekoupíš, nemáš, nesníš. Neuvádějte se zbytečně do pokušení a kupujte si zdravější varianty potravin, které máte rádi. Co doma nemáte, to prostě nemůžete sníst.