Protein na hubnutí: Klíč k fit postavě

Hubnutí je cesta plná odhodlání, disciplíny a kvalitních informací. Jedním z klíčových aspektů úspěšného hubnutí je strava. Právě protein na hubnutí hraje v tomto ohledu klíčovou roli.

Co je protein?

Protein je jedním ze tří makronutrientů (spolu s tuky a sacharidy), které tělo potřebuje pro normální fungování. Je to základní stavební kámen našich svalů, kostí, kůže a vlasů. Protein hraje klíčovou roli v mnoha tělesných procesech, pomáhá opravovat naše tkáně a asistuje při výrobě enzymů a hormonů.

Právě při dietách potřebujete mít jasný přehled, že je skladba vaší stravy v pořádku. Když jste např. na ketonové dietě, je klíčové zajistit, aby vaše tělo dostávalo dostatečné množství proteinů. Tím si udržíte svalovou hmotu a podpoříte proces spalování tuků.

Proč je protein důležitý pro hubnutí?

Protein na hubnutí má na tělo hned několik pozitivních dopadů:

  • Pocit sytosti: Strava bohatá na protein pomáhá snížit pocit hladu a navozuje pocit sytosti. To vede k celkově menšímu příjmu kalorií a tím podporuje hubnutí.
  • Zrychlení metabolismu: Tělo spálí více kalorií při trávení a metabolizaci proteinu, než když tráví tuky nebo sacharidy. Váš kalorický výdej vám protein na hubnutí zvýší. A pokud máte metabolismus zpomalený, proteiny vám alespoň pomohou zabránit zpomalení metabolismu, což je častým jevem během redukčních diet.
  • Zachování svalové hmoty: Při hubnutí se vždy vystavujeme riziku ztráty svalové hmoty. Protein pomáhá chránit svalovou hmotu tím, že poskytuje tělu esenciální aminokyseliny potřebné pro regeneraci a růst svalů. To může přispět k tomu, že ztráta váhy bude směřovat spíše k tukovým zásobám než k svalům.
  • Budování svalové hmoty: Během hubnutí je nejen důležité udržet svalovou hmotu. Svaly spalují více kalorií než tuk, takže čím více svalové hmoty máte, tím více kalorií spálíte během dne. 

Jak zařadit proteiny na hubnutí?

Zařadit více proteinů do stravy není nijak složité. 

  • S každým jídlem konzumujte bílkoviny: Do svých jídel zařaďte zdroje proteinu jako kuřecí prsa, ryby, vejce, tofu, luštěniny nebo ořechy.
  • Snídejte Proteiny: Začněte den proteinovou snídaní. Připravte si třeba omeletu se zeleninou nebo jogurtem s ovocem a ořechy.
  • Mějte po ruce proteinové svačiny: Přenosné proteinové snacky uložte do batohu nebo do kabelky a mějte je vždy při ruce. Proteinové tyčinky vám rychle pomohou zahnat hlad nebo chuť. 
  • Proteinové nápoje: Pokud hledáte rychlý a snadný způsob, jak zvýšit příjem proteinů, zkuste proteinové nápoje nebo smoothie s proteinovým práškem.
  • Rozložte příjem bílkovin: Snažte se rozložit příjem bílkovin rovnoměrně po celý den, aby vaše tělo mělo neustálý přísun aminokyselin.

Tip! Vyzkoušejte některý z našich receptů. Připravte si tvarohový závin, který vás zasytí třeba hned na snídani. 


Na druhou stranu protein na hubnutí není samospásný. Svaly vám samy s konzumací proteinu nenarostou, pokud nebudete cvičit. Ani rychlejší metabolismus po příjmu bílkovin za vás nebude hubnout.

Bílkoviny jsou jedním ze základních živin, které tvoří stavební bloky buněk a tkání v lidském těle. Nezapomínejte na ně ve své stravě.