Dukanova dieta - v hlavní roli bílkoviny

Jednou z diet, které jsou založené na příjmu bílkovin, je Dukanova dieta. Zpočátku jsou nastavená pravidla velmi striktní. Ačkoliv nejde o celoživotní dietu, má za cíl naučit vás více o zdravém životním stylu. Jak funguje a je i pro vás? 

Za Dukanovou dietou stojí francouzský specialista na výživu Pierre Dukan. Pracoval na ní od 70. let. Pro své hubnutí a udržení váhy si ji vybírají celebrity na celém světě. Veřejnosti ji ale představil až po 30 letech testování a získávání zkušeností. U nás zatím nepatří mezi ty nejznámější, ale může se to brzy změnit, protože má jednoznačné výsledky.

Dukanova dieta - principy

Její základ je jednoduchý. Zásadní je příjem bílkovin a minimum přijatých sacharidů. Uvítá ji každý, kdo nechce počítat kalorie, vážit potraviny a přemýšlet nad množstvím snědených potravin a jejich složením. Pozitivní body získává za dosažení vhodné váhy bez nutnosti hladovět. V této dietě navíc nepřijdete o svalovou hmotu, ale shazujete rovnou tukové zásoby.

Nečekejte ale ideální váhu do týdne nebo 14 dnů. Pokud potřebujete dát dolů třeba 10 kilo, čeká vás výrazná změna jídelníčku na několik měsíců. Pokud dodržíte všechny fáze diety, je velká pravděpodobnost, že vás mine i zákeřný jojo efekt. 

Dukanova dieta - průběh

Dukanova dieta probíhá ve 4 fázích. 

Intenzivní první fáze

První fáze je krátká, ale intenzivní. Kila jdou rychle dolů, protože naprosto od základu změníte styl, jakým jste organismus zásobovali potravinami. V této fázi se vyhnete sacharidům, ale i tukům. Zapomeňte na ovoce, alkohol, ale i na zeleninu.

V první fázi konzumujete pouze povolené potraviny. Do denního programu musíte zařadit alespoň 20 minut chůze a jeden a půl lžíce ovesných otrub pro podporu zažívání. Na seznamu povolených potravin je zhruba 100 položek. Všechno jsou to bílkoviny, především maso: 

  • netučná masa (grilovaná, vařená, pečená bez tuku),
  • libové hovězí, telecí,
  • ryby,
  • mořské plody,
  • drůbež,
  • vejce (bílky), žloutky maximálně 4 týdně,
  • odtučněné mléčné výrobky (sýry, jogurty, tvaroh, kefír),
  • libová šunka,
  • koření.

Zakázané je vepřové maso, které je tučné, salámy, máslo i zelenina.

Tato fáze se drží 2-10 dnů. Pro úbytek do 5 kilogramů stačí 2 dny, na plánovaných 15 kilogramů až 5 dnů.

Druhá fáze k vysněné váze

Druhá fáze Dukanovy diety se drží prakticky až do chvíle, dokud nedosáhnete požadované váhy. Střídají se v ní dny z první fáze orientované výlučně na bílkoviny a dny, kdy si k těmto pokrmům dáte také zeleninu.

Povolená zelenina je brokolice, zelí, paprika, dýně, špenát, rajčata, mrkev, okurka, pórek. Vynechejte brambory, fazole, hrách, kukuřici. Obsahují sacharidy. K tomu si dejte 2 lžíce otrub denně a držte pohybový režim - cca 30 minut chůze denně.

Třetí fáze bez jojo efektu

Předposlední fáze diety je zaměřená na stabilizaci váhy. Při nedodržení rad hrozí nechtěný jojo efekt. Postupně zavádějte do stravy jeden kus ovoce denně. Dále si můžete dát dva krajíce celozrnného chleba a 40 g sýru denně. V týdnu si můžete dopřát dvě jídla se škrobem (např. těstoviny, kuskus, čočku, rýži nebo brambory).

I nyní vás čeká jednou týdně čistě bílkovinný den. Celá fáze je dlouhodobá. Na každý 1 kilogram ji musíte držet 10 dnů. Tím byste se měli vyvarovat jojo efektu.

Čtvrtá dlouhodobá fáze

Předchozí tři fáze vás učily, jak reaguje tělo na jídlo, co mu vyhovuje. Naučí vás hýbat. Ve čtvrté fázi se dodržuje pouze jeden bílkovinný den týdně. Zbytek je na vás. Měli byste se držet doporučení a pravidelně se hýbat, dávat si jednou denně otruby.

Rizika Dukanovy diety 

Ačkoliv má dieta nepopiratelné výsledky, rychlá změna životního stylu může vyvolat zbytečný stres a nechuť ke dlouhodobé změně životního stylu. Tělo ze dne na den vysadí sacharidy, bez kterých je nakonec poměrně dlouho. Proto někdo vyhlíží čtvrtou fázi, kdy si bude moc dopřát opět cukry podle libosti. Právě toto je cesta k jojo efektu. Pokud dietě nevěříte a tušíte, že v určité části pro vás bude utrpení, raději hledejte jiné cesty.

Důležité je i doplňování vitamínů a minerálů v průběhu diety. Nezapomínejte na pitný režim. Velký příjem bílkovin si to žádá. Pokud máte problémy se srdcem nebo s ledvinami, raději se zeptejte na dietu lékaře.