Paleo dieta: buďte lovec a sběrač!

Určitě jste se už setkali s pojmem paleo dieta. U nás se začala objevovat až kolem roku 2011, ale aktuálně patří mezi nejznámější druhy diet a samostatný životní styl. Funguje také jako redukční dieta a prokázal se i její účinek při léčbě některých zdravotních potíží. 

Kromě označení paleo dieta se setkáte také s názvem paleolitická dieta a dieta doby kamenné. Proč? Strava vypadá tak, jak se podle předpokladu stravoval člověk v době kamenné. Proto je také jeden ze základních principů paleo diety: “Jezte jako pračlověk.” Co to ve skutečnosti znamená pro váš jídelníček? 

Paleo dieta - čím se stravovat?

V období dlouhém více než 2 miliony let neznali lidé zemědělství a jejich obživou byl sběr a lov. Neměli obilí ani pečivo. Člověk byl v té době spíš masožravec a jedl jen to, co našel v přírodě. Jeho výživa byla proto spíše kalorická. 

Pračlověk si vystačil se syrovým masem. Moderní stravování umožňuje různé způsoby úpravy a syrové maso se do diety rozhodně zařadit nemusí. Základem jsou sezónní plodiny jako bobule, ořechy, med. Pokud byl pračlověk v blízkosti řek, pak do jídelníčku patřily i ryby a mořské plody. V blízkosti lesů měli k dispozici lesní zvěř a houby. 

Co si do jídelníčku můžeme zařadit my?  

  • maso,
  • máslo, sádlo,
  • ryby a mořské plody,
  • ořechy, 
  • zelenina, 
  • ovoce, 
  • houby,
  • vejce, 
  • oleje.

V současné době máme možnost vybírat ze zdravých bílkovin a tuků. Maso si můžete vybrat z ekologických chovů a ostatní potraviny z co nejčistších zdrojů přírody. Vlákninu a vitamíny získáte z ovoce a zeleniny. Na vaření používejte kokosový olej, sádlo, přepuštěné máslo a na saláty olivový olej. 

Tip! Chuť na sladké pomohou zahnat mandle, které mají nasládlou chuť. Dýňová semínka a slunečnicová semínka zase vytvoří do vaší snídaně příjemnou křupavou složku. 

Co vynechat? 

Jaká jídla naopak do paleo diety nepatří? Pokud to s paleo myslíte vážně, vyhněte se obilovinám, luštěninám, pečivu, mléku, jogurtu, tvarohu i sýrům. Pravěcí lidé neměli ani průmyslově upravené potraviny, aditiva, uměle připravené cukry, stabilizátory, emulgátory. Nic z toho není vhodné při paleo dietě a konec konců tyto potraviny nejsou vhodné ani mimo dietu. Proto vynechte také šťávy a potraviny, kam se cukry přidávají. Třeba sušenky, zmrzliny. 

Vynechejte nejen pšeničnou mouku, ale i kukuřičnou, dále ovesné vločky, tortilly. Součástí nejsou ani luštěniny. Začaly se využívat až s příchodem zemědělství a zpracování surovin. Do paleo diety tak nepatří. Stejně tak sem nepatří ani řepkový nebo slunečnicový olej. 

Rada! Zeleninu vařte v páře. Bez obav ji pak dochuťte kořením a bylinkami.

Výhody

Paleo dieta je vysokoproteinová a nízkosacharidová. Tento způsob stravování zkrotí váš příjem cukrů. Pokud u paleo diety vydržíte, dočkáte se snížení své váhy. Proto se paleo dieta řadí mezi druhy diet na hubnutí. Paleo oceníte také pro přirozený způsob stravování. 

Pokud budete dbát na kvalitu a složení potravin, budete se cítit po navyknutí na dietu lépe. Tělo s novým jídelníčkem nebudete trápit uměle zpracovanými potravinami ani prázdnými kaloriemi. Odlehčíte zažívání i trávícímu systému. Na paleo dietu nemusíte shánět žádné speciální potraviny. Vystačíte si s běžně dostupným jídlem. 

Podle zastánců patří nejen mezi diety na hubnutí, ale snižuje i riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, rakoviny, metabolických onemocnění vedoucích k cukrovce nebo ateroskleróze. Pozitivní výsledky je možné čekat i u prevenci projevů Crohnovy choroby, dny a endometriózy. Dále pak na kožní problémy jako je akné a ekzémy. 

Rizika

Jaká rizika mohou s dietou souviset? Nastolený systém stravování může znamenat nedostatek minerálů, vápníku. Začátek diety bývá spojován s reakcí těla na nedostatek sacharidů. Tento deficit se dá dohnat zařazením většího množství ovoce. Do diety by se neměli pouštět vegetariáni a vegani. Osoby, které nejí maso a nemohou bílkoviny doplňovat přírodními zdroji, mohou mít s novým jídelníčkem problém. 

Paleo dieta je výrazná změna jídelníčku a pokud na tento způsob stravování chcete přejít, připravte se předem, informujte se a držte se důvodu, proč tuto dietu volíte. Paleo patří mezi druhy diet, u kterých se hubne, ale není to její jediný cíl. 

Zamlsejte si s KetoMixem bez výčitek! 

 

Sestavili jsme pro vás speciální balíček plný čokoládových produktů, které všechny skvěle zapadají už do 1. fáze diety KetoMix. Mlsat tak můžete bez obav.