Paleo dieta: buďte lovec a sběrač!

Určitě jste se už setkali s pojmem paleo dieta. U nás se začala objevovat až kolem roku 2011, ale aktuálně patří mezi nejznámější druhy diet a samostatný životní styl. Funguje také jako redukční dieta a prokázal se i její účinek při léčbě některých zdravotních potíží. 

Kromě označení paleo dieta se setkáte také s názvem paleolitická dieta a dieta doby kamenné. Proč? Strava vypadá tak, jak se podle předpokladu stravoval člověk v době kamenné. Proto je také jeden ze základních principů paleo diety: “Jezte jako pračlověk.” Co to ve skutečnosti znamená pro váš jídelníček? 

Paleo dieta - čím se stravovat?

V období dlouhém více než 2 miliony let neznali lidé zemědělství a jejich obživou byl sběr a lov. Neměli obilí ani pečivo. Člověk byl v té době spíš masožravec a jedl jen to, co našel v přírodě. Jeho výživa byla proto spíše kalorická. 

Pračlověk si vystačil se syrovým masem. Moderní stravování umožňuje různé způsoby úpravy a syrové maso se do diety rozhodně zařadit nemusí. Základem jsou sezónní plodiny jako bobule, ořechy, med. Pokud byl pračlověk v blízkosti řek, pak do jídelníčku patřily i ryby a mořské plody. V blízkosti lesů měli k dispozici lesní zvěř a houby. 

Co si do jídelníčku můžeme zařadit my?  

  • maso,
  • máslo, sádlo,
  • ryby a mořské plody,
  • ořechy, 
  • zelenina, 
  • ovoce, 
  • houby,
  • vejce, 
  • oleje.

V současné době máme možnost vybírat ze zdravých bílkovin a tuků. Maso si můžete vybrat z ekologických chovů a ostatní potraviny z co nejčistších zdrojů přírody. Vlákninu a vitamíny získáte z ovoce a zeleniny. Na vaření používejte kokosový olej, sádlo, přepuštěné máslo a na saláty olivový olej. 

Tip! Chuť na sladké pomohou zahnat mandle, které mají nasládlou chuť. Dýňová semínka a slunečnicová semínka zase vytvoří do vaší snídaně příjemnou křupavou složku. 

Co vynechat? 

Jaká jídla naopak do paleo diety nepatří? Pokud to s paleo myslíte vážně, vyhněte se obilovinám, luštěninám, pečivu, mléku, jogurtu, tvarohu i sýrům. Pravěcí lidé neměli ani průmyslově upravené potraviny, aditiva, uměle připravené cukry, stabilizátory, emulgátory. Nic z toho není vhodné při paleo dietě a konec konců tyto potraviny nejsou vhodné ani mimo dietu. Proto vynechte také šťávy a potraviny, kam se cukry přidávají. Třeba sušenky, zmrzliny. 

Vynechejte nejen pšeničnou mouku, ale i kukuřičnou, dále ovesné vločky, tortilly. Součástí nejsou ani luštěniny. Začaly se využívat až s příchodem zemědělství a zpracování surovin. Do paleo diety tak nepatří. Stejně tak sem nepatří ani řepkový nebo slunečnicový olej. 

Rada! Zeleninu vařte v páře. Bez obav ji pak dochuťte kořením a bylinkami.

Výhody

Paleo dieta je vysokoproteinová a nízkosacharidová. Tento způsob stravování zkrotí váš příjem cukrů. Pokud u paleo diety vydržíte, dočkáte se snížení své váhy. Proto se paleo dieta řadí mezi druhy diet na hubnutí. Paleo oceníte také pro přirozený způsob stravování. 

Pokud budete dbát na kvalitu a složení potravin, budete se cítit po navyknutí na dietu lépe. Tělo s novým jídelníčkem nebudete trápit uměle zpracovanými potravinami ani prázdnými kaloriemi. Odlehčíte zažívání i trávícímu systému. Na paleo dietu nemusíte shánět žádné speciální potraviny. Vystačíte si s běžně dostupným jídlem. 

Podle zastánců patří nejen mezi diety na hubnutí, ale snižuje i riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, rakoviny, metabolických onemocnění vedoucích k cukrovce nebo ateroskleróze. Pozitivní výsledky je možné čekat i u prevenci projevů Crohnovy choroby, dny a endometriózy. Dále pak na kožní problémy jako je akné a ekzémy. 

Rizika

Jaká rizika mohou s dietou souviset? Nastolený systém stravování může znamenat nedostatek minerálů, vápníku. Začátek diety bývá spojován s reakcí těla na nedostatek sacharidů. Tento deficit se dá dohnat zařazením většího množství ovoce. Do diety by se neměli pouštět vegetariáni a vegani. Osoby, které nejí maso a nemohou bílkoviny doplňovat přírodními zdroji, mohou mít s novým jídelníčkem problém. 

Paleo dieta je výrazná změna jídelníčku a pokud na tento způsob stravování chcete přejít, připravte se předem, informujte se a držte se důvodu, proč tuto dietu volíte. Paleo patří mezi druhy diet, u kterých se hubne, ale není to její jediný cíl. 

Zamlsejte si s KetoMixem bez výčitek! 

 

Sestavili jsme pro vás speciální balíček plný čokoládových produktů, které všechny skvěle zapadají už do 1. fáze diety KetoMix. Mlsat tak můžete bez obav.
 
98 %zákazníků náš obchod doporučuje z 4 053 recenzí na Heureka.cz

Sledujte nás a pochlubte se fotkami vašich receptů a hlavně výsledků. #ketomixZobrazit profil

Nemáte ještě účet?

Zaregistrujte se a získejte spousty výhod:

Dárek k narozeninám - nezapomeňte vyplnit datum svého narození

Sleva z opakovaných nákupů

Přehled všech svých objednávek

Rychlá opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovat své údaje

Registrovat se

Nebudete na to sami!

Tisíce lidí jako jste vy zde sdílí svoje výsledky, motivují se navzájem a naši výživoví poradci vám zde zodpoví veškeré vaše otázky. Využijte podpory ostatních a začněte hubnout už dnes!

Přidat se ke skupině

ČLENOVÉ více jak 16 000 členů

Možnosti dopravy

DPD
95 Kč
Zásilkovna
50 Kč