Jaterní dieta vrátí vaše játra i organismus zpět do kondice

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Pokud správně nefungují, nabalují se zdravotní problémy jeden na druhý. Aby se vrátila zpátky do kondice po prodělaných nemocech i jako prevence, pomůže je jaterní dieta.

Imunita, vitaminy i přeměna živin na energii

Ne nadarmo jsou játra považována za jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Během minuty v nich protečou až dva litry krve. Dokážou pročistit tělo od jedovatých látek a přeměnit živiny na energii. Produkují žluč a ukládají železo, glykogen a některé z vitamínů a minerálů důležitých pro naše tělo. To je pouze základní výčet funkcí, které jsou pro játra typické. Abychom žili ve zdravém těle, je zásadní dostatečná péče o tento orgán. A to nejenom ve chvíli, kdy nám jaterní dietu stanoví lékař.

Při dietě stačí dodržovat základní pravidla

Lékaři v ordinacích jaterní dietu nejčastěji doporučují pacientům, kteří prodělali žloutenku nebo mononukleózu. Do zhoršeného stavu se játra mohou dostat i kvůli špatné životosprávě a nedostatku pohybu. Příčinou diety je často i steatóza jater, kdy dochází ke ztučnění orgánu.

Aby se játra dostala zpátky do kondice, je potřeba dietu striktně dodržovat po dobu několika měsíců. V některých případech až jeden rok. Stejně jako u dalších diet, i tato má přísně stanovené potraviny, které je možné konzumovat, a kterým je naopak nutné se obloukem vyhnout. Obecně platí, že našemu tělu škodí alkohol, cigarety a potraviny bohaté na cukry a trans mastné kyseliny. Existují ale i další potraviny a nápoje. Jaterní dieta, co nejíst:

Stejně, jako jsou stanoveny zakázané potraviny, existuje i seznam jaterní dieta, co jíst. V přiměřené míře lze konzumovat:

 • různě zpracované druhy libového masa - kuřecí, krůtí či králičí maso,
 • nízkotučné a polotučné mléčné výrobky,
 • ovoce v čerstvém stavu a zeleninu - například mrkev, celer, rajčata, brokolici, čínské zelí nebo patizon,
 • koření, které není pikantní,
 • pečivo z předchozího dne.

S dietou jde ruku v ruce zdravý životní styl

Nejjednodušším způsobem, jak se s jaterní dietou vypořádat, je naprostá změna životního stylu. Pokud nejste nuceni dietu držet, ale chcete svá játra vrátit zpět do kondice, existuje mnoho způsobů, jak závažnému onemocnění jater předcházet:

 • omezení konzumace alkoholu na minimum,
 • dodržování zdravého životního stylu,
 • dostatek pravidelného pohybu,
 • omezená konzumace cukrů a nasycených tuků.

Dietní režim vaše tělo bohatě odmění

Zvýšení kvality jater zlepšuje funkci celého těla, které se tak vrací zpět do lepší kondice. Tělo se zbavuje škodlivin a kvalita jater podporuje detoxikaci a zvyšuje imunitu organismu. Díky tomu vznikají pro tělo další blahodárné účinky:

 • Celkové zlepšení zdraví lidského organismu - zdravý životní styl a jaterní dieta přispívají ke správné funkci metabolismu a snižují riziko různých onemocnění. Například obezity, cukrovky nebo srdečních problémů.
 • Zlepšení psychického i fyzického stavu člověka - především vyvážená strava a dostatek živin přispívají ke zvýšení fyzické energie a navození psychické pohody.
 • Podpora trávicího zdraví - Nejen játra, ale i trávicí trakt je dietou pozitivně ovlivněn. Pomáhá například při zácpě, problémech s tračníkem nebo při nadýmání.

Pokud se o svá játra chcete starat preventivně, či máte pouze drobné potíže, péči zajistí i správně nastavená keto dieta. Ta játra regeneruje a chrání před negativními vlivy okolí. Ke zlepšení stavu jater přispějí i další účinky keto diety, mezi něž patří očista organismu a podpora správné činnosti trávicího systému.