13 potravin, které se jako zdravé jenom tváří

Nikoho nepřekvapí, že trvanlivé potraviny napuštěné emulgátory a stabilizátory nepatří do zdravého jídelníčku. Překvapí vás však těchto 13 skoro zdravých potravin.  

Ne všechny potraviny, které se tváří zdravě, jsou opravdu zdravé. V reklamách a v našem povědomí vypadají zdravě, ve skutečnosti při dlouhodobé konzumaci dokáží v těle způsobit neplechu. Hranice, která dělí zdravé a nezdravé potraviny, není v některých případech tak snadno vidět. Přinášíme seznam 13 zdravých potravin, na kterých je něco špatně.  

Svačiny

Co si dáváte na rychlou svačinu a věříte, že děláte pro tělo to nejlepší? 

1.) Proteinové tyčinky

V proteinových tyčinkách nečekáte nic zlého. Vždyť by měly být plné potřebných bílkovin. Není to tak? Většinou ano. Problém je v dalším složení. Opravdu kvalitní proteinovou tyčinku musíte důkladně hledat. V nabídce najdete tyčinky s vyšším obsahem jednoduchých cukrů, nekvalitního proteinu, palmového oleje, nebo průmyslově zpracovaného kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy. Negativním příkladem je sojový protein, který je levnější a v těle hůř využitelný. 

Tip! Vyzkoušejte proteinové tyčinky KetoMix, které mají vysoký obsah bílkovin, vlákniny a neobsahují přidané glutamáty.

2.) Sója

Sója je luštěnina, která je z téměř 35 % tvořena bílkovinami. Má jméno zdravé potraviny, navíc jde o relativně levný zdroj bílkovin. Sója ale na druhou stranu přirozeně obsahuje antinutrienty (látky snižující výživovou hodnotu potravin a narušující proces trávení) a její protein je hůře využitelný. Pokud sója není fermentovaná, může také negativně působit na štítnou žlázu. 

Jednoduše řečeno jsou i kvalitnější zdroje bílkovin jako např. vejce, arašídové máslo nebo sýry. Maso jako zdroj bílkovin obsahuje i další výživové látky jako je železo, minerály, vitamíny. 

3.) Sladidla - agáve, javorový sirup

Máte chuť na sladkosti a při přípravě svačiny si chcete dopřát trochu sladké chuti? Pro každý případ máte doma sirup z agáve a javorový sirup. S nimi máte pocit, že s těmito pomocníky neporušujete žádné výživové pravidlo. Sirup z agáve má nižší glykemický index než klasický cukr a nepřispívá k rychlému nárůstu hladiny cukru v krvi. To je dobrá zpráva. Co je ta horší? 

Při výrobě sirupu z agáve dochází ke zničení velké části vitamínů, které toto ovoce má. Sirup jako takový obsahuje velké množství cukrů, zhruba 74 gramů na 100 gramů sirupu, obvykle jde navíc o fruktózu. 

Rada! Alternativa? Pořiďte si domů raději čekankový sirup. Obsah cukru je pod 5 % a glykemický index má hodnoty pod 5. 

4.) Salátové zálivky

Nevydržíte dlouho chroupat hlávkový salát s ředkvičkou? Přitom víte, že je to správná volba a měli byste přes den zeleninu konzumovat. Pro zpestření chuti si nakonec přidáte trochu toho dresinku. Možná ho raději přidáte trochu více, aby salát získal konečně jinou chuť. V tu chvíli vám je ale asi jasné, že je to špatně.

Dresinky obsahují velké množství tuků, a to právě takových, kterých byste se měli spíše vyvarovat. K tomu obsahují připravené zálivky cukry a různá dochucovadla, jejichž názvy jsou už od pohledu chemické. 

Raději si připravte zálivku domácí. Vezměte za studena lisovaný olej, např. olivový, dýňový nebo z vlašských ořechů, ocet balsamico a přidejte do něj bylinky. Nemáte potřebné ingredience? V nabídce dresinků KetoMix najdete i chutné alternativy pro nízkosacharidovou dietu. 

Rada! Zapomeňte na obědy a večeře složené jen ze zeleniny. Salátem tělu nedodáte tolik důležité bílkoviny, které nejsou jen výsadou fitness.

Jen tak na zobnutí

Co si dát večer k televizi? Nebo na zahnání drobného hladu při čekání na autobus, na děti v kroužku? 

5.) Sušené ovoce

Ovoce obsahuje vitamíny, a to i v sušené podobě. Z dětství si pamatujete, jak byly křížaly super. Dnes kromě toho snadno koupíte sušené banány, ananas, papáju, mango, datle. Všechno ovoce obsahuje sacharidy. To je první bod a důkaz, že by se to s ním nemělo přehánět. Při sušení se do něj navíc přidávají siřičitany. Právě ony mohou u citlivých jedinců vyvolat nevolnost, zvracení, problémy s dýcháním. A nepomáhá ani mytí sušeného ovoce vodou.

6.) Zeleninové chipsy

Chipsy nejsou považovány za zdravé jídlo. To je už obecně známé. Ale co chipsy z červené řepy, mrkve, nebo špenátu? To už zní jako zdravá alternativa na lehké křupnutí. Ve výsledku ale nejsou o nic zdravější než bramborové lupínky. Při jejich přípravě se používají stejně tak jako u bramborových chipsů barviva, sůl a oleje. Ve 100 g chipsů je až 40 g tuku. 

Rada! Připravte si zeleninové chipsy doma sušením v troubě. 

7.) Ořechy

Pozitiva ořechů přesahují jejich negativa. Ořechy obsahují nenasycené mastné kyseliny. Nahrazení nasycených mastných kyselin nenasycenými snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Ořechy navíc pomáhají při prevenci srdečních chorob. Např. 30 gramů vlašských ořechů denně přispívá k lepší pružnosti krevních cév. 

Oříšky jsou však hodně tučné. Lískové ořechy obsahují zhruba z poloviny tuk. Ani s konzumací ořechů to proto nepřehánějte.   

Snídaně

Snídaní se chcete nastartovat a co nejdříve dostat tělo do provozní rychlosti a zapojit mozek do fungování. Měli jste ve zvyku dát si ideálně něco sladkého a k tomu ranní kávu? 

8.) Snídaňové cereálie

Zapečené musli vypadá v televizi tak chutně a navíc zdravě. Proč byste tomu neměli věřit? Opět se stačí podívat na výživové hodnoty uvedené na výrobcích. Právě tam zjistíte, že jsou vylepšeny pořádnou dávkou cukrů. Sáhněte raději po musli bez přidaného cukru. Bývá ochuceno čekankovým sirupem a o příjemnou chuť se nepřipravíte. 

9.) Granola

Další ze snídaňových alternativ je granola. Jde o zdravější variantu než snídaňové slazené musli. Co si pod pojmem granola představit? Jde o směs vloček, ořechů a semínek. Vše je společně zapečené. Výrobci však pro lepší chuť přidávají i sem cukr. Zapékání granoly obvykle znamená, že se přidával tuk. Hlídejte si, kolik tuku a jakého v potravinách je. 

Při výrobě kvalitní granoly se směs už uměle nedoslazuje. Zdravá granola neobsahuje žádný přidaný cukr, konzervanty. Ke slazení se používá med nebo jiné rostlinné sladidlo. Nedá se říct, že by granola byla nezdravá. U striktních nízkosacharidových diet si hlavně hlídejte množství cukru. 

Tip! Vybírejte celozrnné potraviny (např. z ječmene, žita, ovsa) s nízkým obsahem cukru a nasycených tuků.

10.) Ovesné vločky

Ovesné vločky představují zdroj kvalitních sacharidů, vlákniny i ovesných beta-glukanů. Co by mohlo být špatně? Kromě toho ale obsahují i antinutrienty, tedy látky snižující produkci enzymů trávících potravu (např. pepsin, trypsin). Při jejich časté konzumaci tak počítejte s plynatostí a nadýmáním. Zhoršená je i využitelnost potravin. Ovesné kaše bývají navíc doplněny o cukry. 

Rada! Namočte ovesné vločky na noc do vody nebo je před konzumací povařte.  

Nápoje

Zabrousíme i do pitného režimu. Protože voda tvoří převážnou část našeho těla, musíme ji dostatečně doplňovat. Pít pořád jen vodu? Občas máme chuť pití trochu oživit, proto sáhneme po nápojích, které považujeme za zdravé. 

11.) Smoothies

Smooth znamená anglicky hladký, vláčný, příjemný. Smoothie je dohladka rozmixované ovoce nebo zelenina. Při běžné kancelářské práci vás může těšit, že si dáváte dávku vitamínů, ale spolu s nimi je v smoothie hodně cukrů. Pokud k tomu nemáte adekvátní pohyb, budete mít v těle nadbytek cukrů, které si s radostí začne tělo ukládat. 

Lépe na tom budete se zeleninou. Pro vytvoření chutného smoothie ale nejspíš zvolíte i takové druhy zeleniny, které obsahují cukry. V nápojích smoothie z ovoce a zeleniny zcela chybí bílkoviny a ani v jednom případě vás nezasytí na dlouho. Přírodní vláknina ovoce je po rozmixování ke všemu značně degradovaná. 

Tip! I smoothie si můžete dopřát při ketogenní dietě. Nápoje KetoMix jsou plné bílkovin a vlákniny, přitom vás nezatíží cukry. 

12.) Džusy

Džusy vznikají lisováním ovoce nebo zeleniny a jsou proto zbaveny pevných částic. Nedočkáte se v nich vlákniny. Džusy není možné považovat jen za špatné, to nikoliv. Obsahují vitamíny a antioxidanty. Druhou stranou mince jsou opět cukry, které jsou v nápojích z ovoce obsažené. Půllitrový nápoj ovocného džusu může mít stejné kalorie jako celý oběd. Hlad však budete mít po jeho pití o poznání dříve než kdybyste se najedli. 100% mošt z jablka a hrušky obsahuje na 100 ml 9,7 g sacharidů a z toho 8,2 gramů cukrů. 

Tip! Čtěte etikety. Můžete narazit na ovocný nektar, který obsahuje jen 25-50 % ovocné složky. Zbytek jsou sladidla, přidaný cukr, voda. Džus z ovocného koncentrátu se vyrábí odpařením vody z ovocné šťávy a následně jejím opětovným zředěním.  

13.) Kefírové nápoje

Kefírový nápoj, nebo jogurtový nápoj je prima svačina, na kterou sáhnete, když máte tak trochu hlad a přitom minimum času. Konzumovat se dá na pracovních schůzkách a nikdo se nad jeho popíjením nepozastaví. Ochucený kefírový nápoj znamená pořádnou dávku cukrů. Jen tak mimochodem vypitím balení 450 gramů kefírového nápoje získáte 30 gramů cukru. Při nízkosacharidové dietě tak máte denní příjem cukrů téměř dosažený. 

Tip! Nechutná vám neochucený bílý kefír? Dopřejte si ho s čekankovým sirupem

A rada na závěr? Nízkotučné/odtučněné produkty možná splňují kritéria vaší diety s nízkým obsahem tuků a jejich energetická hodnota vypadá dokonale, jsou ale průmyslově upravené. Pamatujte, že jídlo by mělo být co nejpřirozenější. Přitom ale nezapomínejte, že nic se nesmí přehánět.