Rizikové potraviny v ketodietě a jak je nahradit?

Diety jsou o hlídání množství a složení jídla. V tomto směru není ketodieta výjimkou. V přemíře informací je někdy těžké najít tu správnou cestu. Odrazuje vás hodinové přemýšlení nad obědem a jeho složením? Stejně tak vás možná nelákají připravené sypané směsi, které máte další měsíc jíst. Nastartujte dietu co nejvíce přirozeně. 

Chcete jít do obchodu a co možná nejpřirozeněji nakoupit tak, jak jste byli zvyklí. Od toho jsme pro vás připravili přehled, který zahrnuje rizikové potraviny a čím je můžete nahradit. Jde to snadno. A to jen tak, že v regálu sáhnete o kousek jinam, než jste zvyklí, nebo prostě popojdete o jednu uličku dál. Vplout do ketogenní diety nemusí být složitý zásah do nákupu. 

Ovoce a zelenina

Ovoce je obvykle zásobárna cukrů. I u zeleniny ale musíte dobře volit, co si dát, abyste se ketóza nenarušila. Na co si dát pozor?

Brambory a batáty

Jak naše klasické brambory, tak i batáty obsahují značné množství škrobů. Oba typy jsou bohaté na sacharidy. Obojí tak nemá v jídelníčku low carb co dělat. Na 100 gramů vařených brambor vychází cca 19 gramů sacharidů. Místo nich použijte jako přílohu vařený květák. Smícháním vařeného květáku s česnekem a olivovým olejem získáte chutnou kaši k masu. 

Tip! Štědrovečerní večeře bez bramborového salátu? Připravte si netradiční salát podle našeho receptu

Slyšíte brambory a hned vás napadnou brambůrky? I chipsy lze v určité podobě konzumovat v nízkosacharidové dietě. Nemyslíme tím ale ty klasické bramborové, protože brambory jsou v dietě rizikové. Obsahují škroby, nezdravé tuky a hodně soli. Zkuste místo toho proteinové chipsy. Nebo si připravte doma v troubě bez tuku chipsy z červené řepy

Banány

Banány už od dětství představují rychlou a chutnou svačinku. Dávají se do jogurtu, pokud mu chcete dodat chuť. Proč? Obsahují velké množství sacharidů. Jeden menší banán o váze 100 gramů obsahuje 22 gramů sacharidů. Obsahuje i prospěšné vitamíny B, C, A, dále draslík, vápník, hořčík. Místo banánů si dejte bobule - jahody, maliny nebo ostružiny. Ale i u nich počítejte jen s několika kousky. Jahody obsahují na 100 gramů 6 gramů sacharidů. 

Přílohy

O náhradě brambor už jsme psali dříve. Co když ale máte některá jídla spojená jen s rýží nebo těstovinami? Jak nízkosacharidová dieta nahradí právě je? 

Rýže

Na rýži při nízkosacharidové dietě rovnou zapomeňte. Ve 100 gramech rýže je 78 gramů sacharidů. Můžete ji ale nahradit konjakovou rýží. Neobsahuje žádné sacharidy, ale je bohatá na vlákninu. Konjak je rostlina. Pochází z Japonska a na přípravu rýže se používají části jejího kořene. 

Těstoviny

Sacharidovou bombu představují i těstoviny. Na 100 gramů vařených těstovin připadá 24 gramů sacharidů. I těstoviny se dají nahradit konjakovými těstovinami obdobně jako rýže. Můžete si také vybrat některé z proteinových těstovin. Ty obsahují vysoký podíl bílkovin a nižší podíl sacharidů. 

Pečivo

Dáváte si na večeři chléb nebo jiné pečivo? Chléb, rohlíky, vánočky, housky… na to všechno rovnou v ketogenní dietě zapomeňte. Opět jde o potraviny s vysokým obsahem sacharidů. Náhrada je však jednoduchá. Vystačíte si s proteinovým chlebem nebo proteinovými  houskami. Zasytí vás a obsahují minimum sacharidů. 

Tip! Proteinové housky využijte i na krutony do polévky. 

Jáhly

Obilniny jako jáhly se neřadí mezi povolené potraviny ketogenní diety. Stejně tak kuskus, quinoa. Byli jste zvyklí na kaše z jáhel, nebo na quinou ve snídaňových cereáliích? Vyvarujte se jim. Na snídani se inspirujte našimi tipy na zdravé snídaně. Najděte si místo toho musli nebo cereálie bez přidaného cukru. Vybírejte celozrnné potraviny (např. z ječmene, žita, ovsa) s nízkým obsahem cukru a nasycených tuků. Pro zvýraznění chuti si je dejte s čekankovým sirupem. 

Tip! Máte chuť na lívance nebo palačinky a obiloviny jsou pro vás při dietě zapovězené? Nic nezkazíte proteinovými palačinkami. Vyzkoušejte také ověřený recept na jablečné lívanečky s chia.  

Luštěniny (hrách,…)

Hrách, fazole i cizrna patří mezi rizikové potraviny. Vyřaďte je u nízkosacharidové diety úplně. Proč? Obsahují poměrně velké množství sacharidů. 100 gramu vařeného hrachu obsahuje 20 gramů sacharidů. Dát si můžete zelené fazolky třeba v kulajdě. Chuť hrachu si můžete dopřát např. v KetoMix polévce s hráškovou příchutí. 

Nápoje

Jedno z větších trápení u ketogenní diety je pití. Budete muset při ketóze pít jen čistou vodu

Džusy

Džusy si kupují lidé jen tak při procházení v obchodech i na cestě do práce. Obsahují nejrůznější vitamíny, antioxidanty, ale také velké množství cukrů z ovoce. 100% mošt z jablka a hrušky obsahuje na 100 mililitrů 9,7 g sacharidů a z toho 8,2 gramů cukrů. Džusy vás ale i přes příjem energie na dlouho nezasytí. Čím tyto nápoje nahradit? Ideální je samozřejmě voda. Pokud potřebujete cítit pomerančovou chuť, zkuste proteinové pyré s pomerančovou příchutí, nebo pomerančový sirup bez cukru, nebo ketodrink s příchutí pomeranče

Limonády

Dostatek tekutin je při ketogenní dietě stejně důležitý jako jídlo. Pomáhá odstraňovat z těla toxické látky, které se uvolňují při hubnutí z tukových tkání. Ideální je samozřejmě čistá voda. Pokud milujete slazené limonády, zkuste některý ze sirupů bez cukru KetoMix

Mléko

Klasické kravské mléko obsahuje hodně sacharidů. Polotučné mléko má ve 100 mililitrech cca 5 gramů sacharidů. Na běžný hrnek to vychází na cca 13 gramů sacharidů. Plnotučné mléko je ale bohaté na tuky. Místo kravského mléka zkuste mléko mandlové nebo sojové, které obsahuje 3 gramy sacharidů na 100 ml.

ketodieta a rizikové potraviny - jak je nahradit?

Podívejte se na jednoduchý přehled, jak nahradit některé denně konzumované rizikové potraviny. U těchto náhrad nebudete litovat, že jste se do diety pustili. 

Co nejíst v dietě?

Čím můžete nahradit?

Banány

Bobule (jahody, maliny, ostružiny)

Batáty

Květák 

Brambory

Květák

Brambůrky/chipsy

Proteinové chipsy

Těstoviny

Konjakové těstoviny, proteinové těstoviny

Rýže

Konjaková rýže

Džusy

Voda se sirupem bez cukru, 

Limonády

Voda se sirupem bez cukru

Mléko

Mandlové nebo sojové mléko

Jáhly a další obilniny

Na snídani musli bez cukru, na placky proteinové palačinky 

Cereálie

Musli bez cukru s čekankovým sirupem

Krutony

Proteinové housky

Pečivo

Proteinový chléb

Luštěniny (hrách)

Zelené fazolky, proteinová polévka s hráškovou příchutí


Z principu fungování ketodiety je jasné, že sladkosti jsou po celou dobu zapovězené. Na ně si prostě nechejte zajít chuť. I když… věděli jste, že existují čokolády bez přidaného cukru, které jsou doslazované kořenem čekanky? Tak přece jen i ketogenní dieta dokáže překvapit čokoládou.