Meditace nejen jako prostředek ke kvalitnějšímu spánku

Každý z nás někdy potřebuje zastavit a zklidnit své tělo i mysl. I přesto, že začátky meditace mohou být těžší, než se zdá, pokud je pravidelně opakována, přináší tělu nejeden pozitivní účinek.

Co je cílem meditace a k čemu pomáhá

V minulosti byla meditace spojena především s buddhistickým náboženstvím a hinduismem.V dnešní době je populární u velké části populace, která se chce napojit na své myšlenky, vyhnout se stresu a zpomalit. Jejím hlavním posláním je ale něco jiného. Co to je meditace?

Především jde o napojení se člověka na vlastní vědomí. A to naprosto přirozeně bez jakéhokoliv naléhání. Tím, proč lidé meditují, je vybudování schopnosti naprostého ovládání svých myšlenek. Díky tomu se tělo i mysl dokážou nejenom ve stresovém období zklidnit.

Meditace má blahodárné účinky na naši psychiku i celé tělo. Při pravidelném meditování dochází například k :

 • snižování napětí a stresu člověka,
 • napojení se na vlastní mysl,
 • snížení úzkostných stavů a špatných nálad,
 • zlepšení paměti a soustředěnosti,
 • zkvalitnění spánku.

Začátky mohou být těžší, meditovat ale může naprosto každý

Obrovskou výhodou meditace je to, že s ní může kdykoliv začít naprosto kdokoliv. Stačí mít pouze touhu ovládat své myšlenky a k tomu pár minut volného času denně. Ti, kdo jsou v meditaci pokročilí, často dokážou meditovat i v rušném prostředí. Na začátku je ale vhodné využít tiché místo, kde vás nikdo nebude rušit, a kde budete mít dostatečný klid pro ponoření se do svého nitra.

Od meditace se doporučuje nemít žádná velká očekávání. Ideální je brát ji jako čas pro sebe a chvilku k odpočinku. Základním předpokladem k provádění meditace je zaměření se na svůj dech. Pravidelné hluboké nádechy a výdechy vedou ke koncentraci. Jejich počítání napomáhá k udržení pozornosti. Kdykoliv se mysl zaměří na každodenní starosti a problémy, počítání dechů ji dokáže vrátit zpět do klidového stavu.

Ať už sami nebo s učitelem, meditovat lze různými způsoby

Na začátku na sebe nemějte přehnané nároky.

Tip! Do svého nitra se ponořte pouze na pár minut. Čas postupně bude narůstat spolu se zvyšováním vašich dovedností. 


Pokud se rozhodnete do meditování pustit po vlastní ose, jde to často obtížněji, než když meditujete pod dohledem zkušené osoby. Rozhodně to ale lze zvládnout bez jakékoliv pomoci.

Každý z nás je rozdílný a každému vyhovuje něco jiného. I proto existuje spousta druhů meditace. Mezi ně patří například:

 • Mindfulness meditace,
 • transcendentální meditace,
 • meditace Vipassaná,
 • řízená meditace,
 • meditace ve spojení s jógou,
 • práce s čakrami.

Ranní, nebo večerní meditace? Vyberte si, co vám vyhovuje

Dle toho, zda jste denní či noční pták, si můžete přizpůsobit dobu meditování. Je čistě na vás, zda meditace probíhá ráno, večer nebo přes den. Minimálně na začátku je ideální provádět ji ve stejnou dobu. Meditace se tak stane jakýmsi rituálem, který akceptuje nejenom člověk samotný, ale také jeho okolí.

Jednou z variant je meditace před spaním. Tu mnoho lidí zkouší ve chvíli, kdy mají problémy se spánkem. Jeho kvalita je ovlivněna meditací obecně. Není tak příliš podstatné, zda k ní dochází při východu nebo západu slunce. Pokud chcete začít meditovat primárně kvůli zkvalitnění spánku, dejte tomu dostatek času. Ne vždy se reakce organismu objeví hned. Na pozitivní účinky a klidné spaní si mnohdy musíte počkat několik týdnů či měsíců.

Pokud jste naopak ranní ptáče, pravděpodobně pro vás bude příjemnější ranní meditování. To přirozenou cestou vede k pozitivnímu nastartování a vstupu do nového dne. Bez ohledu na to, kdy a jak bude vaše meditace probíhat, vždy je vše především o vašich potřebách a přáních. Jak meditovat je tak jen na vás.