Novoroční půst? Co na to odborníci?

Po Vánocích se necítíte úplně ve svém těle, jste plní, nafouknutí a kalhoty zapínáte s hlubokým výdechem. Vánoční hody jste si prostě nedokázali odpustit a na návštěvách jste neodolali a nekonečně dlouho degustovali. Nedávno jste slyšeli o novoročním půstu. Je pro vás vhodný?

Potřebujete dostat tělo zpátky do předvánoční formy. Novoroční půst zní jako rychlý a efektivní způsob splasknutí a odebrání těch pár kil. Novoroční půst ja forma detoxikace organismu, ale i cesta zhubnutí. Chcete ho vyzkoušet? Má novoroční půst smysl? Co na to říkají odborníci? Novoroční půst může nabývat mnoha podob. Pojďme se nejprve podívat právě na ně. 

Jednodenní novoroční půst

První variantou je krátkodobý půst. Během 24 hodin se nic nejí a pije se pouze čistá voda. Tekutiny jsou důležité pro zabránění dehydratace. Vhodné bývá i doplnění vitamínů a minerálů. Takovýto krátký novoroční půst může mít různé důvody. Zdravotní, duchovní i kulturní. 

Podstata je v tom, že lidské tělo spotřebovává neustále energii, ať už při aktivitě, nebo při spánku. Primární zdroj čerpá ze sacharidů ve stravě, které přeměňuje na glukózu. Tělo si glukózu čerpá rovnou z krevního řečiště, nebo ji ukládá. Zhruba po 8 hodinách vyčerpá tělo glukózu z krve. Pokud takto tělo lační dlouhodobě, bude hledat jiné zdroje energie. Nastoupí tuky jako zdroj energie. Na tomto principu je založena nízkosacharidová dieta. Jednou z nich je právě dieta KetoMix

Zamlsejte si s KetoMixem bez výčitek! 

 

Sestavili jsme pro vás speciální balíček plný čokoládových produktů, které všechny skvěle zapadají už do 1. fáze diety KetoMix. Mlsat tak můžete bez obav.
 


Ve skutečnosti tělo tuky nezačně spalovat hned, potřebuje k tomu několik dnů, než se
přepne na jiný zdroj energie. Takto nastavený půst, kdy v průběhu 24-72 hodin pouze pijete čistou vodu, je údajně vhodný pro snížení rizika některých druhů rakoviny, srdečních chorob a cukrovky.   

Tento půst není sám o sobě bez rizika. Může se stát, že se budete cítit slabí, může se vám točit hlava nebo cítite úzkost. Proto by měl být půst spojen s obdobím klidu, odpočinku a měli byste se vyhnout náročnému cvičení i fyzické námaze. Půst přispívá k lepší psychické pohodě. Nastartuje trávení. 

Přerušovaný půst

Další možností je přerušovaný půst. U něj se dodržují během dne určité hodiny, kdy se smí jíst a kdy jste naopak bez jídla. Setkáte se s různým označením. Časté bývá 16/8 a 14/10. První číslo uvádí počet hodin, po které držíte půst, druhé pak počet hodin, kdy smíte jíst. 

I jídlo pro přerušovaný půst je potřeba vybírat s rozumem. Vhodná je zelenina, ovoce, celozrnné potraviny, kvalitní bílkoviny. V žádném případě to neznamená neřízenou konzumaci čehokoliv, na co dostanete chuť. K tomu je vhodné dostatečně pít. 

Detoxikační půst

Detoxikační půst neboli detox je vztahovaný spíše k jaru a Velikonocům. Obvykle to znamená, že se má jíst střídmě, máte se obejít bez masa a jen s jedním vydatným jídlem denně, zříci se alkoholu, kávy, sladkého a čerpat místo toho energii z přírody, zeleninových nápojů. 

Detox podle aktuálních doporučení vypadá spíše tak, že je první týden odlehčený. Pak je 14 dnů, kdy se vysloveně postíte. A následuje další týden odlehčeného jídelníčku. Právě v tomto týdnu nejlépe uvidíte, jak tělo na potraviny reaguje, které mu vyhovují, které jsou naopak těžké. 

Tip! Podívejte se, proč je detox před dietou důležitý a jak provést jarní detox

Kolik potřebujete zhubnout?

Lehká nadváha

Máte lehkou nadváhu, tedy BMI mezi 25 – 30? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 4 týdnů. Zbavte se svých pár kil navíc rychle a bez hladu.

4 týdny
98 porcí

Střední nadváha

Máte střední nadváhu, tedy BMI mezi 30 – 35? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 6 týdnů. Zbavte se kil navíc pohodlně, rychle a bez hladu.

6 týdnů
154 porcí

Vyšší nadváha

Máte vysokou nadváhu, tedy BMI mezi 35 – 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 10 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

10 týdnů
252 porcí

Velmi vysoká nadváha

Máte velmi vysokou nadváhu, tedy BMI hodnotu nad 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 14 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

14 týdnů
350 porcí

Názory na novoroční půst

Půst je významnou součástí mnoha náboženských tradic a je volbou i ze zdravotních důvodů. Odborníci se na půst dívají z různých úhlů a existují také různé názory na to, zda může být prospěšný nebo škodlivý pro zdraví.

Někteří odborníci se domnívají, že půst má přínosy jako je snížení rizika cukrovky a srdečních chorob. Může také pomoci při hubnutí a mít pozitivní vliv na imunitní systém.

Nutriční terapeutka Amy Bergerová doporučuje před samotným půstem tělo na změnu režimu připravit: „Jsem radši, když moji klienti před tím, než začnou experimentovat s půstem, drží nízkosacharidovou dietu bohatou na živiny a uvyknou svoje tělo na spalování tuků.“

Na druhé straně existují i odborníci, kteří se domnívají, že půst může být škodlivý pro zdraví, pokud se neprovádí správně. Při půstu může organismus trpět nedostatkem živin, což může vést k vážným zdravotním problémům. Nevhodný půst může vést k dehydrataci a snížení hladiny cukru v krvi. Potenciálně pak může být nebezpečný pro starší osoby nebo pro osoby se zdravotními problémy.

Gastroenterolog docent Pavel Kohout v rozhovoru pro iDnes zmiňuje: „Půst má smysl jen v okamžiku, kdy je člověku z nějakého důvodu špatně, tedy pokud má například střevní infekci. Pak je dobré zastavit jakýkoliv příjem potravy.“

Popsal také způsob, jak tělo reaguje na omezený příjem živin: „Nejprve tělo spotřebovává vlastní zásoby cukru. Jenže ty stačí na pouhých dvanáct až čtyřiadvacet hodin. Na začátku hladovění, tedy než si organismus zvykne na snížený příjem energie, spotřebovává bílkoviny z vlastního těla. A ty jsou především ve svalech.” 

Tělu rozhodně neprospívá příliš rychlá změna přísunu a odebrání energie. Zatočí to nejen se zažíváním, ale i psychikou. Pokud se chcete do půstu pustit, stanovte si jasná pravidla. V hlavě budete mít plán a můžete se k němu vnitřně upnout. 

Pamatujte na to, že i když je jednodenní půst pro někoho vhodný, pro jiné může být dokonce nebezpečný. Vše závisí na zdravotním stavu a fyzické kondici. Před zahájením půstu byste se proto měli poradit se svým lékařem nebo jiným zdravotníkem.