Jak zhubnout když mám sedavé zaměstnání?

Kancelářská práce vypadá nenáročně. Sedíte za stolem, sledujete monitor, občas si dojdete k tiskárně, k tomu kávička, dortík s kolegy. Tento způsob práce vám s kondicí pořádně zamává. Pokud chcete zhubnout při sedavém zaměstnání, je před vámi výzva.

Nadváha nebo dokonce i obezita spojená se sedavým zaměstnáním jsou považovány za civilizační chorobu. I když jste i po letech práce za počítačem nabrali jen jednotky kilogramů, nenechejte se uchlácholit. K nabírání váhy dochází totiž pomalu a nepozorovaně. Přečtěte si naše tipy, jak zhubnout, když máte sedavé zaměstnání a především jak předcházet problémům.

Jaká jsou rizika administrativní práce

Přibírání v sedavém zaměstnání jde prakticky samo. Možných následků spojených s kancelářskou prací je poměrně hodně:

 • Přibírání na váze až obezita.
 • Bolesti zad, krční páteře a svalů.
 • Kardiovaskulární problémy, riziko srdečních chorob, vysokého krevního tlaku a problémy s cévami.
 • Psychické problémy, zvýšený stres a úzkosti.

Administrativní pracovníci patří k nejohroženější skupině osob, co se nadváhy týče. Jak je to možné? Jde o souběh několika faktorů:

 • Nedostatek pohybu. Sedavé zaměstnání znamená minimální fyzickou aktivitu a také nízký energetický výdeje.
 • Nepravidelné stravování a časté vynechávání snídaní. Lidé v kancelářích častěji řeší oběd nezdravým občerstvením, konzumací kalorických nápojů. Také se doslova přejídají.
 • Oslabení svalů a celkový pokles svalové hmoty. Silné svaly jsou důležité pro udržení metabolismu a kontrolu hmotnosti. Oslabené svaly snižují schopnost těla spalovat kalorie.

Kolik potřebujete zhubnout?

Lehká nadváha

Máte lehkou nadváhu, tedy BMI mezi 25 – 30? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 4 týdnů. Zbavte se svých pár kil navíc rychle a bez hladu.

4 týdny
98 porcí

Střední nadváha

Máte střední nadváhu, tedy BMI mezi 30 – 35? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 6 týdnů. Zbavte se kil navíc pohodlně, rychle a bez hladu.

6 týdnů
154 porcí

Vyšší nadváha

Máte vysokou nadváhu, tedy BMI mezi 35 – 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 10 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

10 týdnů
252 porcí

Velmi vysoká nadváha

Máte velmi vysokou nadváhu, tedy BMI hodnotu nad 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 14 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

14 týdnů
350 porcí

Jak zhubnout při sedavém zaměstnání

Sedavé zaměstnání je drobná překážka hubnutí. Ale není nepřekonatelná. První krok je prakticky jasný. Při této práci máme nízký energetický výdej, jelikož nám chybí pohyb. Pro hubnutí potřebujeme tělo dostat do kalorického deficitu. Tedy do stavu, kdy energetický výdej je vyšší než příjem. Při práci za počítačem toho prostě moc nespálíte. Řešení jsou možná dvě. Buď úprava jídelníčku a zařazení méně kalorických jídel, nebo zvýšení fyzické aktivity.

Rada! Chcete zhubnout bez hladovění? Sáhněte pro výhodné nízkosacharidové balíčky, které vám cestu při spalování nechtěných tuků usnadní.

 

1.) Každý krok se počítá

Doslova a do písmene platí, že stačí zařadit přirozené činnosti. Najděte si cestu, jak si zasportovat při cestě do práce. Klidně může jít o chůzi nebo jeďte na kole. Doma i v práci choďte po schodech. Vynechejte výtahy. Na oběd choďte s kolegy pěšky.

Při práci si mezi úkoly vložte pravidelné přestávky. Každou hodinu zvedněte prsty z klávesnice, vstaňte a běžte se projít. Protáhněte si ruce, krk, záda. Zajděte si do kuchyňky pro čerstvou vodu. Pár dřepů také nebude na škodu. Příjemně rozproudí váš krevní oběh. Bude se vám lépe pracovat. I mozek potřebuje pauzu.

Pokud cítíte, že potřebujete shodit pár kilo, zařaďte do programu také sport. Třikrát týdně hodinu. Výběr je na vás.

2.) Soustřeďte se na kvalitu

Osmihodinová pracovní doba za stolem není žádný med. Energii na její zvládnutí hledáme každý různě. Někdo sází na kávu, jiný sáhne po rychlé energii v podobě cukrů. Šuplíky i kabelky nám nabízí obvykle některou ze záchran v podobě sušenky, čokolády, bonbónu. 

Místo toho si dodejte energii z kvalitních bílkovin a zdravých tuků. Rozhodně vás zasytí a energii vám budou dodávat delší dobu. Co se vám hodí do těchto tajných zásob?

 • oříšky (kešu, mandle, lískové) a semínka (slunečnicová i dýňová),
 • proteinové tyčinky a kaše na snídani nebo rychlou svačinu, abyste přebili chuť na sladké,
 • proteinové polévky jako součást oběda,
 • proteinové drinky, které si můžete dát k odpolední svačině.

Bílkoviny vám dodá maso, vejce a různé druhy luštěnin. Věřte i komplexním sacharidům, jako jsou rýže, těstoviny, kuskus, případně i celozrnné pečivo. 

Tip! Veďte si o svých jídlech záznamy. Pište si do nich opravdu všechno. Můžete z nich vyčíst zajímavé věci.


Samozřejmě je ideální, pokud si jídla připravíte předem. V takovou chvíli víte, co kupujete, co připravujete a jak jste jídlo připravili. Pokud nejste fanda složitého
domácího vaření, zkuste dietu KetoMix, která pomáhá jak s velmi vysokou nadváhou, tak i při drobné nadváze. 

3.) Pitný režim

Tělo potřebuje udržovat hladinu tekutin srovnanou. Pokud ji nemá, nastupuje únava a v horším případě i bolest hlavy. Postavte si na stůl láhev s pitím a pijte průběžně. Nárazové pití není to nejvhodnější a obvykle tělo od bolesti hlavy nezachrání.

 Tip! Na každý kilogram hmotnosti doporučují odborníci alespoň 30–45 ml tekutin.


Káva
není tekutina, kterou byste měli pitný režim nahrazovat. Obecně platí, že byste neměli vypít více než 3-4 šálky espressa denně. Ideálně se vyvarujte doslazování nebo smetánce do kávy.

Existují i cesty, jak zhubnout při sedavém zaměstnání. Když se začnete přirozené hýbat, postavě i zdraví pomůžete. Když zařadíte přímo pravidelnou sportovní aktivitu, výsledky na váze brzy pocítíte. Ještě intenzivnějších výsledků dosáhnete s dobře nastavenou dietou. Vyzkoušejte třeba ketogenní dietu KetoMix.