Chcete si udělat radost na Vánoce novou postavou?

Na Vánoce má být všechno dokonalé. Usměvavé děti, maminka v přiléhavých šatech s mísou rybích řízků, perfektně prostřený stůl. Aspoň tak to na nás působí z televize, v nákupních centrech, z fotografií. Skutečnost ale vypadá každoročně jinak. Děti nemocné, řízek spálený, na slavnostní stůl jste zapomněli koupit ubrousky. Udělejte si aspoň radost novou postavou. 

Připravujete si dárek sami pro sebe a vzali jste si letos za cíl, že Vánoce oslavíte s novou postavou? Pokud chcete vánoční svátky slavit uvnitř nové postavy a toužíte po vyladěných křivkách, postavili jste si před sebe pořádnou výzvu. Každý organismus je jiný. Takže co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Kromě zdravého stravování je neméně důležité cvičit, abyste zhubli trvale. Jak to zvládnout a nepřibrat na Vánoce? 

Nová postava na Vánoce

Je hodně způsobů, jak si udělat radost novou postavou. Klidně už na Vánoce. Kolik času na hubnutí máte? Pokud máte představu, že zhubnout zvládnete do týdne nebo do čtrnácti dnů a zvolíte dietu podobnou hladovce, nejspíš pohoříte. K neúspěchu si ještě vytvoříte náběh na jojo efekt a špatný názor na diety. Ne každá dieta je takto náročná na dodržení. 

Hubnutí se projeví až po určitém čase. Jde také o to, aby se tělo na změny adaptovalo, přijalo nový jídelníček za svůj. Dieta nemá být šoková terapie. Výborných výsledků dosahují klienti s ketogenními dietami. Ani ony nepředstavují způsob, jak do týdne vyřešit nadváhu, ale při dodržování jsou výsledky jisté. 

Rada! Maximální rychlost hubnutí se uvádí půl kilogramu až kilogram za týden. Za měsíc tak posunete ručičku na váze maximálně o 4 kilogramy. 

Nízkosacharidová dieta je založená na opravdu nízkém příjmu sacharidů za den, maximálně 50 gramů. Pokud vydržíte, už po několika dnech u vás začne tzv. ketóza. Energii na fungování bude tělo brát z dříve nasbíraných tuků. K tomu dochází už po dvou až třech dnech. Vydržte to a změny brzy uvidíte. Pozitivní zpráva je, že u této diety nemáte hladovět. Naopak. Tělo budete zásobovat vitamíny, bílkovinami i tuky. 

 

Jak nepřibrat na svátky

Pokud jste si dali za cíl jenom “nepřibrat na svátky”, budete mít cestu o něco jednodušší. Ale i tak je zde poměrně hodně překážek a lákadel, které vás budou svádět k ochutnávání nebo rovnou neřízené konzumaci. Nicnedělání a kolečko návštěv u mnoha z nás zajistí i nechtěný dáreček v podobě nějakého toho kila navíc. Jak na to jít jinak a udržet si postavu přes svátky? 

Buďte aktivní

Na vánoční svátky se těšíte, protože si konečně odpočinete. Sednete si k televizi, pustíte si novou pohádku a hned potom zvolíte svůj tradiční oblíbený film. K tomu si něco drobného zobnete, dáte si víno. Nic z toho vám nebudeme rozmlouvat. Každodenní kolotoč chození do práce vás ale udržoval aktivní. Při chození do práce zaměstnáváte ruce, nohy, hlavu. Teď najednou nic. Jsou dny, kdy sedíte jen doma a ven se ani nepodíváte. 

Dopřejte si televizi, zahrajte si s rodinnou oblíbené deskovky. Pak se ale zvedněte a vyrazte na procházku. Udělá vám dobře na zažívání a přijdete na jiné myšlenky. Nebudete myslet na cukroví a jídlo. Možná vás to ven netáhne. Teploty kolem nuly, šedo. Vyražte do posilovny, na skupinové cvičení. I tyto provozy budou mezi svátky fungovat. 

Jezte bílkoviny a vlákninu

Zaměřte se v jídle na dostatek bílkovin. Právě bílkoviny se starají o pocit sytosti. Pokud budete mít v jídle dostatek bílkovin, chutě a hlad vás nepřepadnou. I vánoční jídla je možné připravit s libovým masem, z kvalitní šunky, nápoje pít bez cukrů a nízkotučných výrobků. Kalorie drží na uzdě také vláknina. Vyzkoušejte v receptech místo bílé mouky její celozrnnou alternativu. 

Tip! Podívejte se na našich 20 tipů, jak rychle a efektivně zhubnout. Načerpáte inspiraci a získáte podporu pro své dny v dietě. 

Nejezte. Včas se zastavte

Než se natáhnete pro další drobnost k jídlu, zastavte se a odpovězte si, jestli máte hlad a jídlo opravdu potřebujete. Není povinnost sníst jídlo, které hostitel servíruje. Ochutnejte, abyste neurazili. Vychutnejte si ho, vnímejte chutě, pochvalte ho. Ale nemusíte nutně spořádat celou mísu chlebíčků, která se na stole objevila. 

Podobně to platí při přípravě jídel. Musíte ochutnávat, abyste věděli, co návštěvě předkládáte. Předpokládáme, že jste spokojeni s výsledkem. To ale neznamená, že si musíte přidat. Jděte na to s rozvahou. Chuť jídla poznáte i z trochy. Proto vařte a připravujte jídla, když jste sytí.  

Low Carb Vánoce

Opravdu nemusíte propadat panice, když jste zahájili dietu před svátky a chcete ji dotáhnout do konce. Existují ověřené recepty, které mohou konkurovat těm klasickým vánočním. Jsou však o poznání méně bohaté na sacharidy. Recepty jsou natolik propracované, že chutnají i ostatním členům rodiny. Nemusíte mít strach předložit je návštěvě. Hledáte inspiraci, jak si udržet váhu? Vyzkoušejte něco z naší kuchařky

Pokud máte cíl udržet si postavu přes svátky, držte se ho. Nenechejte se vykolejit známými. Možná na vás budou zkoušet různé fígle, jak narušit váš režim. Jen tak ze srandy. Pro vás takové porušení stravovacího režimu může znamenat vystoupení z diety. Buďte připraveni i na tyto vtipálky. Pokud by vás v souvislosti s hubnutím něco trápilo, ozvěte se nám. Jsme tady pro vás i přes vánoční svátky.