Jojo efekt - svého nepřítele můžete porazit s keto dietou

Každý, kdo někdy vyzkoušel držet dietu, ví, co znamená jojo efekt. Jde o to, že v krátkém čase výrazně zhubnete a po skončení diety a návratu do běžného režimu kila opět naberete zpět. Jak je to ale doopravdy?

jojo efekt

Negativní stránkou jojo efektu nejsou jen kila, která vás dostanou zpět na původní váhu, ale tělo si rádo přihodí ještě něco navrch. A tak to jde pořád dokola. Což jednak škodí vašemu organismu, ale je to i velmi frustrující. V souvislosti s jojo efektem je často kritizována i ketogenní dieta. Jak je to ale doopravdy s opětovným nabíráním váhy? Lze s keto dietou opravdu zhubnout i bez jojo efektu? 

Jojo efekt podrobně

Abyste se (znovu) nedostali do věčného koloběhu hubnutí a přibírání, pokuste se nejdřív jojo efekt pochopit. Většinou se objevuje několik týdnů po skončení diety. Ta může být nejdříve úspěšná, ale po návratu k původnímu stravovacímu režimu a špatným zlozvykům se začnou kila vracet zpět. Může za to jak ztráta svalů a tím zpomalený metabolismus, tak přejídání a špatná životospráva. Po úspěšné dietě máte prostě pocit, že si můžete takzvaně dopřát. 

Čím více svalové hmoty máte, tím rychlejší je vaše spalování. Tedy i spalování tuků. Pokud ale hubnete příliš rychle, svaly ztrácíte. Metabolismus rapidně zpomalí a při návratu k běžné stravě tuk ukládá ještě ochotněji. Někdy je také jojo efekt výsledkem výkyvů nálad, které dietář řeší nezdravým přejídáním. Jednou z diet, která brání jojo efektu a díky které hubnete převážně tuk a nikoliv svaly, je ketogenní dieta. K jejím výhodám se dostaneme v závěru článku.

Zapamatujte si

Nesnažte se zhubnout příliš rychle. Ztratíte svaly a zpomalíte metabolismus. Po ukončení diety budete ukládat větší množství tuku.

Žádná striktní dieta vám nepomůže udržet kila dole

Pokud chcete kila shodit trvale a bez jojo efektu, zapomeňte na extrémní diety. Ty vedou pouze k tomu, že z jídelníčku musíte vyřadit všechna oblíbená jídla a navíc máte pořád hlad. Pro vaše tělo jde o zbytečný stres. Je pak náročné takovou dietu dotáhnout do úspěšného konce. 

Pokud i přesto vytrváte a dietu dokončíte, celou dobu se vlastně nemůžete dočkat, až váha ukáže vaše vysněné číslo a vy se budete moci vrhnout na všechna ta jídla, která jste si museli odpírat. Jedno pokušení vede k druhému a vy najednou zjistíte, že jste tam co na začátku: s nadváhou, frustrovaní a demotivovaní nějakou dietu zkoušet znovu. 

Zapamatujte si

Pro zhubnutí bez jojo efektu nezkoušejte extrémní diety. Byli byste akorát hladoví, vystresovaní a frustrovaní.

Přepněte si v hlavě na jiný životní styl

Nedívejte se na dietu jako na něco dočasného a omezujícího. Berte ji jako svůj nový životní styl. Z diety musíte mít radost, i když to zpočátku vyžaduje určité restrikce. Důležité je naučit se začlenit zdravou stravu a návyky do vašeho běžného života. Místo abyste se snažili redukovat svou váhu hladovkou, vsaďte na vyvážený jídelníček, pohyb a dobře nastavený klidový režim. Řešením, jak zhubnout bez jojo efektu, je tedy zvolit si takovou dietu, ze které nebudete nešťastní a vyčerpaní.

Zapamatujte si

Nedělejte dočasné změny, které vedou pouze k dočasným výsledkům. Pokud chcete trvale zhubnout, začněte přemýšlet nad dlouhodobými změnami životního stylu.

Zvítězte nad jojo efektem s ketogenní dietou

Největším úskalím jojo efektu je fakt, že nejdříve zhubnete tuk i svaly, ale zpátky naberete už jen tuk. To se vám s ketogenní (neboli proteinovou) dietou nestane. Při správném nastavení příjmu proteinu totiž svaly chráníte a hubnete tak pouze tuk. 

Nejtěžší na hubnutí může být umět si stravu správně poskládat. V tom jsou skvělým pomocníkem proteinové diety KetoMix. Nabízí dopředu sestavený jídelníček, pohodlný dovoz všech jídel až k vám domů, jejich snadnou a rychlou přípravu a pestrý výběr (proteinové koktejly, pečivo, těstoviny, polévky, omelety nebo dokonce čokoláda či chipsy). 

Monika Tělupilová, výživová poradkyně: 

„Firma KetoMix připravuje své klienty i na dobu po dietě. Učí je pravidelně jíst, zařazovat do jídelníčku dostatek zeleniny, dodržovat pitný režim, mlsat bez cukru a především jinak přemýšlet. A to je pro úspěšnou dietu bez jojo efektu to nejdůležitější.“

Jojo efekt je důsledkem nepromyšleného a špatně naplánovaného hubnutí. Nezapomeňte, že pokud budete spěchat a nebudete o svém životním stylu přemýšlet v dlouhodobém horizontu, shozená kila se vám nejspíš vrátí zpět. Pokud chcete zhubnout trvale, nebojte se obrátit se na odborníky. Ti vám nejen poradí s nastavením správné diety, ale pomohou vám váhu udržet i po jejím skončení.


nahled magazin MP
Autor článku
Marie Petrovová

Zvídavost a láska k psaní ji dovedly k žurnalistice. Úspěšně vystudovala Akademii žurnalistiky a nových médií. Už během školy navštěvovala několik stáží v mediálních domech či České televizi. Tam se po absolutoriích rozhodla zakotvit. Nakonec ji osud dovedl k public relations a marketingu. Zůstala tak nadále věrná světu médií jen z druhé, pro ni barevnější, strany. Svůj čas nejraději tráví s rodinou a přáteli. Nejoblíbenější sportovní aktivitou je pro ni jóga, díky které může propojit ducha i těla. Své štěstí neustále objevuje v okamžicích.