Tinnitus je nepříjemnou komplikací, která může mít mnoho příčin

Nepříjemné šustění či hučení v uších nemusí být pouze jednorázovou záležitostí. Pokud trvá delší dobu, jedná se o problém, jehož vyřešení může být poměrně komplikované. Je totiž nutné zjistit, co tinnitus způsobuje.

Co je to tinnitus

Obecně řečeno lze říci, že tinnitus je nepříjemným zvukem, který se lidem neustále ozývá v uších. Odborníci jej nazývají šelestem, hučením či pískáním v uchu. Může mít i jiné projevy. Například zvonění, tikání, šustění nebo cvakání. Jakýkoliv zvuk, který člověk ve svých uších slyší, je neměřitelný a pouze subjektivní. Je tak velmi těžké určit, jak tinnitus léčit.

Tinnitus může probíhat neustále, nebo pouze nárazově. A to buď v jednom nebo obou uších, vycházet může také z hlavy. Dle intenzity rozlišujeme pouze slabý zvuk, či až velmi hlasité šustění, které je o to více nepříjemné. Intenzita šelestu je ovlivněna nejedním faktorem. Zvyšovat se může například nadměrným stresem, únavou, nedostatkem kvalitního spánku či nedostatečným množstvím vitamínů a minerálů v těle.

Dle důvodu vzniku rozlišujeme tinnitus chronický, s kterým se člověk potýká dlouhodobě a ten, který zmizí do několika měsíců. K tomu aby nepříjemné zvuky zmizely, je nutné zjistit příčinu a zdravotní problém vyléčit.

Léčba vychází z diagnostikování zdravotního problému

Léčení tinnitu je velmi obtížné. Aby mohl být tinnitus vyřešen, je potřeba nejdříve najít jeho příčinu. Tou často může být:

  • onemocnění nebo poranění ucha,
  • problémy s krevním tlakem,
  • zdravotní problémy s krční páteří,
  • nadměrný ušní maz či mazová zátka.

Tinnitus léčba je obvykle během na dlouhou trať

Teprve po nalezení příčiny, se léčba může rozjet na plné obrátky. Co pomáhá na tinnitus? Variantou je nasazení vhodných léků předepsaných ošetřujícím lékařem. Obecně se doporučuje vyhýbání se alkoholu, kávě, nikotinu a dalším návykovým látkám.

Pokud se člověk s nepříjemnými zvuky v uších potýká teprve krátce, je možné ještě před vyšetřením lékaře, vyzkoušet doplňky stravy. Na místě je doplnit vitamín B a hořčík. I užívání těchto doplňků by měl ale člověk konzultovat s ošetřujícím lékařem. V případě užívání dalších léků nebo jiných doplňků stravy nemusí být kombinace vždy vhodná a pro lidské tělo bezpečná.

Bojovat lze i prostřednictvím TRT terapie

Ne vždy mohou léky, doplnění vitamínu a minerálů a změna životního stylu problém tinnitu vyřešit. Účelnou může být takzvaná Tinnitus retraining therapy neboli TRT. Ta funguje na vědomém ignorování nepříjemných zvuků. A to tak, že je do ucha nasazen jiný zvuk, který by měl být o něco hlasitější, než je samotný šum. Pravidelným posloucháním těchto hlasitých zvuků postupně dochází k ignorování problémového šumění.

S tinnitem bojují lidé po staletí, lze alespoň zmírnit příznaky

Pokud se člověk s tinnitem dlouhodobě potýká, může bojovat proti zmírnění příznaků tohoto onemocnění. Na každého funguje něco jiného. Obecně lze ale říci, co zhoršuje tinnitus, i jak může být léčba podpořena. To lze například:

  • zvýšenou ušní hygienou,
  • dostatečným spánkem,
  • snížením stresových situací,
  • omezením alkoholu,
  • po dohodě s lékařem změnou pravidelně užívaných léků.

Snaha zbavit se nepříjemných zvuků v uších, takzvaného tinnitu, je velmi náročná. V minulosti s těmito problémy musel bojovat i nejeden umělec. I přesto, že nepříjemnými zvuky v uších trpěli již Michelangelo či Beethoven, řešení těchto problémů je stále velmi komplikované. Ne vždy je možné zdravotní komplikace vyřešit ku prospěchu nemocného.