Správná hodnota cholesterolu je často ovlivněna vhodnou dietou

Cholesterol je důležitou látkou v těle člověka. Aby správně fungovala a podporovala činnost organismu, je nutné mít správnou hladinu cholesterolu. Negativním není pouze její vysoká, ale i nízká hodnota. Cholesterol je důležitou látkou v těle člověka.

Aby správně fungovala a podporovala činnost organismu, je nutné mít správnou hladinu cholesterolu. 

Co je cholesterol a proč ho potřebujeme 

Voskovitá steroidní látka nacházející se v krvi člověka. Tak je označován cholesterol. Látka, kterou člověk potřebuje nejenom k výrobě vitamínu D, ale i k tvorbě hormonů buněčných membrán nebo pro zpracování tuků v těle. Stejně, jako má velká část české populace problémy s dostatečným množstvím vitamínu D, bojuje často i s cholesterolem.

Vysoký cholesterol je spojen s nedostatečným spánkem a zanedbáváním zdravého životního stylu. Tělu neprospívá sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, alkohol, cigarety a nezdravá strava bez dostatečného množství ovoce a zeleniny. Zvýšený cholesterol je často spojován také s genetikou. Zároveň se jeho hladina obvykle zvyšuje s věkem. 

Nízká i vysoká hladina jsou pro tělo problémem 

Vysoký cholesterol jde ruku v ruce s některými nemocemi. Mezi takové patří například koronární trombóza, krevní sraženina nebo angina pectoris. Nejenom vysoký, také nízký cholesterol je strašákem lidského těla. Kvůli nízkému úrovni této látky v našem těle může docházet ke špatnému zpracování tuku a ohrožena je i tvorba vitamínu D, hormonů či buněčných membrán v našem těle. Nízký cholesterol ohrožuje i zdraví srdce. Zároveň vede ke zhoršení paměti a ke vzniku psychických poruch. 

Co zvyšuje cholesterol? Jde o kombinaci zdravého životního stylu a vhodných potravin. Například: 

Pokud bojujete s vyšší hladinou cholesterolu v krvi, existuje hned několik variant, co snižuje cholesterol. Jak snížit cholesterol: 

  • dostatečná konzumace vlákniny,
  • konzumace zdravých tuků - například v ořeších a olivovém oleji,
  • ryby a libové maso,
  • omezení alkoholu,
  • cukrů či tuků,
  • dostatek pravidelného pohybu. 

Zvýšená či snížená hladina cholesterolu v těle sice může vést k nejednomu zdravotnímu problému, bez něj by ale tělo mohlo jen těžko existovat. Cholesterol ve správné výši napomáhá k mnoha činnostem: 

  • podporuje správnou činnost mozku,
  • podílí se na tvorbě hormonů,
  • je součástí tvorby membrán buněk,
  • díky cholesterolu je možné tvořit žluč. 

Cholesterol lze upravit cílenou a zdravou dietou

Protože je vysoký cholesterol pro tělo hrozbou v mnoha ohledech, je na místě snížit jeho hladinu v těle dietou. Při ní je důležité mít na paměti, že alespoň nějaký cholesterol naše tělo jednoznačně potřebuje. Pozitivní účinky na fungování organismu má keto dieta. I ta tak může účinně bojovat s hladinou cholesterolu. Je ale nutné ji správně nastavit a stav konzultovat s lékařem.

Snížení množství cholesterolu jde ruku v ruce se zdravým životním stylem. Protože jeho hladina může být dána i geneticky, ne vždy se to ale povede. Obecně je důležité konzumovat zdravé potraviny s minimálním množství solí, tuků či cukrů. Důležitý je také pravidelný pohyb alespoň několikrát týdně. 

Ne každý cholesterol je pro tělo nezdravým 

V těle člověka se objevují dva druhy cholesterolu. Zatímco cholesterol HDL je tím, který naše tělo potřebuje a je pro náš organismus naprosto zdravým, LDL cholesterol má negativní funkce. Zajímavostí je, že jednotlivé typy cholesterolů se proti sobě snaží bojovat. Lipoprotein s vysokou hustotou snižuje množství nezdravého LDL cholesterolu.

Cholesterol hodnoty jsou rozeznávány při měření krve. I přesto, že se jednotlivé limity u mužů i žen lehce liší, celkový cholesterol by v těle ani jednoho z pohlaví neměl překročit 5,0 mmol/l. HDL cholesterol by měl být vždy menší hodnoty než 1,3 mmol/l u žen a 1,0 mmol/l u mužů. LDL by v obou případech neměl být nižší než 3 mmol/l.