Proč je vláknina důležitá?

Zahrňte do svého jídelníčku více vlákniny! Tuto větu určitě nečtete poprvé. Pro je vláknina vlastně tak důležitá? Které potraviny ji nejvíce obsahují? Jde dohromady vláknina a keto dietě? A jaké množství vlákniny vaše tělo potřebuje?

Vláknina. Co to je?

Je nezbytnou složkou našeho jídelníčku. Vlákninu najdete hlavně v ovoci, zelenině, obilninách a luštěninách. Díky její konzumaci správně funguje zažívání. Dokáže předejít nebo i ulevit od zácpy. A to není vše. Potraviny, které obsahují vlákninu mají celou řadu dalších výhod. Působí jako prevence mnoha onemocnění a napomáhá k udržení zdravé váhy.

Jsou dva druhy, a to rozpustná a nerozpustná vláknina. Po zdravotní stránce mají obě velmi důležitou roli.

Rozpustná vláknina se považuje za zdroj energie. Slouží jako prebiotikum, neboli živná půda pro střevní mikroflóru. Dokáže zpomalit vstřebávání sacharidů a tuků. Díky tomu snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi a udržuje vyrovnanou hladinu krevního cukru. Mezi rozpustné vlákniny bychom zařadili například inulin, který najdete například i v tomto v čekankovém sirupu.  

Nerozpustná vláknina má za úkol „čistit“ naše střeva. Zvětšuje objem tráveniny a tím urychluje její průchod střevem. Sem můžeme zařadit například celulózu nebo lignin. 

Proč naše tělo potřebuje vlákninu?

Vláknina je nezbytnou součástí zdravého jídelníčku. Má důležitou roli ve zdravém fungování střev a v prevenci různých onemocnění. Má nesčetně mnoho benefitů. Například:

  • Chrání před srdečními chorobami.
  • Vláknina na sebe bere zodpovědnost za zdravá střeva.
  • Snižuje riziko diabetu.
  • Reguluje váhu.

Kolik vlákniny naše potřebuje?

Podle doporučení EFSA (Evropské asociace pro bezpečnost potravin) a WHO (Světové zdravotnické organizace) by měl dospělý člověk přijmout 25 až 30 gramů vlákniny za den. Většina lidí v České republice ale zkonzumuje pouze poloviční množství.

Vláknina a keto dieta

Na dostatečný příjem vlákniny je potřeba myslet i v případě, že držíte KetoMix dietu. Vláknina patří mezi tzv. složené sacharidy a vůbec se jí nemusíte obávat. Ketózu vám určitě neohrozí. Tělo totiž nedokáže z vlákniny vstřebat sacharidy. Tím pádem se nezapočítává do denního příjmu sacharidů.

Z jakých potravin čerpat vlákninu při keto dietě?

Udržet správný příjem vlákniny při keto dietě může být obtížné. S minimem sacharidů, které při ní konzumujete, limitujete do určité míry i vlákninu. Ketonová dieta byla měla být správně sestavená, a to je nutné si i pohlídat. Nestačí kontrolovat jen úbytek váhy, ale je nutné tělu dávat i to, co potřebuje.

A kterými potravinami tedy v keto dietě můžete obohatit svůj jídelníček? Například můžete zařadit avokádo, brokolici, chia semínka, lněná semínka, dýňová semínka, maliny, celer, pekanové a jiné ořechy nebo kapustu.

98 %zákazníků náš obchod doporučuje z 4 053 recenzí na Heureka.cz

Sledujte nás a pochlubte se fotkami vašich receptů a hlavně výsledků. #ketomixZobrazit profil

Nemáte ještě účet?

Zaregistrujte se a získejte spousty výhod:

Dárek k narozeninám - nezapomeňte vyplnit datum svého narození

Sleva z opakovaných nákupů

Přehled všech svých objednávek

Rychlá opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovat své údaje

Registrovat se

Nebudete na to sami!

Tisíce lidí jako jste vy zde sdílí svoje výsledky, motivují se navzájem a naši výživoví poradci vám zde zodpoví veškeré vaše otázky. Využijte podpory ostatních a začněte hubnout už dnes!

Přidat se ke skupině

ČLENOVÉ více jak 16 000 členů

Možnosti dopravy

DPD
95 Kč
Zásilkovna
50 Kč