Proč je vláknina důležitá?

Zahrňte do svého jídelníčku více vlákniny! Tuto větu určitě nečtete poprvé. Pro je vláknina vlastně tak důležitá? Které potraviny ji nejvíce obsahují? Jde dohromady vláknina a keto dietě? A jaké množství vlákniny vaše tělo potřebuje?

Vláknina. Co to je?

Je nezbytnou složkou našeho jídelníčku. Vlákninu najdete hlavně v ovoci, zelenině, obilninách a luštěninách. Díky její konzumaci správně funguje zažívání. Dokáže předejít nebo i ulevit od zácpy. A to není vše. Potraviny, které obsahují vlákninu mají celou řadu dalších výhod. Působí jako prevence mnoha onemocnění a napomáhá k udržení zdravé váhy.

Jsou dva druhy, a to rozpustná a nerozpustná vláknina. Po zdravotní stránce mají obě velmi důležitou roli.

Rozpustná vláknina se považuje za zdroj energie. Slouží jako prebiotikum, neboli živná půda pro střevní mikroflóru. Dokáže zpomalit vstřebávání sacharidů a tuků. Díky tomu snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi a udržuje vyrovnanou hladinu krevního cukru. Mezi rozpustné vlákniny bychom zařadili například inulin, který najdete například i v tomto v čekankovém sirupu.  

Nerozpustná vláknina má za úkol „čistit“ naše střeva. Zvětšuje objem tráveniny a tím urychluje její průchod střevem. Sem můžeme zařadit například celulózu nebo lignin. 

Proč naše tělo potřebuje vlákninu?

Vláknina je nezbytnou součástí zdravého jídelníčku. Má důležitou roli ve zdravém fungování střev a v prevenci různých onemocnění. Má nesčetně mnoho benefitů. Například:

  • Chrání před srdečními chorobami.
  • Vláknina na sebe bere zodpovědnost za zdravá střeva.
  • Snižuje riziko diabetu.
  • Reguluje váhu.

Kolik vlákniny naše potřebuje?

Podle doporučení EFSA (Evropské asociace pro bezpečnost potravin) a WHO (Světové zdravotnické organizace) by měl dospělý člověk přijmout 25 až 30 gramů vlákniny za den. Většina lidí v České republice ale zkonzumuje pouze poloviční množství.

Vláknina a keto dieta

Na dostatečný příjem vlákniny je potřeba myslet i v případě, že držíte KetoMix dietu. Vláknina patří mezi tzv. složené sacharidy a vůbec se jí nemusíte obávat. Ketózu vám určitě neohrozí. Tělo totiž nedokáže z vlákniny vstřebat sacharidy. Tím pádem se nezapočítává do denního příjmu sacharidů.

Z jakých potravin čerpat vlákninu při keto dietě?

Udržet správný příjem vlákniny při keto dietě může být obtížné. S minimem sacharidů, které při ní konzumujete, limitujete do určité míry i vlákninu. Ketonová dieta byla měla být správně sestavená, a to je nutné si i pohlídat. Nestačí kontrolovat jen úbytek váhy, ale je nutné tělu dávat i to, co potřebuje.

A kterými potravinami tedy v keto dietě můžete obohatit svůj jídelníček? Například můžete zařadit avokádo, brokolici, chia semínka, lněná semínka, dýňová semínka, maliny, celer, pekanové a jiné ořechy nebo kapustu.