Svátky v roce 2023

Začátek Nového roku pro mnohé z nás znamená nový start. Ať už se to týká změny životního stylu, stravy či pohybu. Někteří z nás si rekapitulují uplynulých dvanáct měsíců, odškrtávají si, co splnili a plánují si další cíle, které chtějí tento rok splnit. Pokud váš rok byl náročný, určitě jste si řekli, že v roce 2023 budete více odpočívat. A to naprosto schvalujeme. Odpočinek je velmi klíčový, abychom si obnovili nejen fyzické, ale i duševní síly. A abyste si to lépe mohli rozplánovat, tak vám v tomto článku řekneme, jaké státní svátky budeme slavit a hlavně kdy.

Tip! 

 

Pokud se řadíte mezi ty, kteří si dávají předsevzetí, ale máte problém s jeho dlouhodobým plněním, přečtěte si článek jak dodržet novoroční předsevzetí.
 

 

Proč slavíme státní svátky

Státní svátky jsou laicky řečeno dny odpočinku a pracovního klidu. Ale taky nám mají připomínat významné momenty z historie našeho státu. Na některé se státní svátky se pořádají hromadné akce pro stovky až tisíce lidí, kde si v ulicích Prahy připomínáme důležité milníky. Například 28.října slavíme Den vzniku samostatného Československa a oslavy svátku probíhají na mnoha místech celé České republiky. V Praze je významným místem Národní památník na Vítkově, nebo Hradčanské náměstí. Na Pražském hradě v tento den prezident uděluje státní vyznamenání. Další státní svátek, kdy probíhají hromadné oslavy v ulicích Prahy je 17. listopadu, tedy Den boje za svobodu a demokracii. Možná si někteří z vás tuto událost nejen pamatují, ale dokonce se jí i zúčastnili. A pak to jsou samozřejmě Vánoce. Pro většinu z nás nejdůležitější svátky celého roku. Příprava štědrovečerní tabule, čas s rodinou a odpočinek u pohádek. Na tento společně strávený čas se těšíme všichni. V kalendáři najdeme ale jeden měsíc, ve kterém nenajdeme ani jeden státní svátek, a tím je únor.  

Přehled státních svátků v tomto roce

Zde najdete kompletní přehled svátků, včetně dat, významu, a i na jaký den v týdnu v tomto roce připadne. Většina z nás bude mít volno, ale bohužel se to netýká všech profesí. Z celkových třinácti svátků připadá osm státních svátků v pracovním týdnu a pouze tři vychází na víkendy. Prodloužíme si tak víkend například po Vánocích a oslavy Nového roku budeme dospávat v neděli.

Datum

Den

Svátek

1.1.2023

Neděle

Den obnovy samostatného českého státu, Nový rok

7.4.2023

Pátek

Velký pátek – Velikonoce

10.4.2023

Pondělí

Velikonoční pondělí

1.5.2023

Pondělí

Svátek práce

8.5.2023

Pondělí

Den vítězství

5.7.2023

Středa

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

6.7.2023

Čtvrtek

Den upálení mistra Jana Husa

28.9.2023

Čtvrtek

Den české státnosti – svatý Václav

28.10.2023

Sobota

Den vzniku samostatného Československa (1918)

17.11.2023

Pátek

Den boje za svobodu a demokracii

24.12.2023

Neděle

Štědrý den

25.12.2023

Pondělí

1.svátek vánoční

26.12.2023

úterý

2.svátek vánoční


První státní svátky nás čekají v dubnu a přinesou nám dlouhý prodloužený víkend. Už teď si můžete plánovat cestu do zahraničí nebo výlet po republice nebo naplánovat si společný čas s rodinou. V květnu připadá Svátek práce na pondělí, což je zároveň i První máj. Den vítězství je o týden později, takže opět nás čeká den volna navíc. Červenec přinese dva státní svátky hned za sebou, a to ve středu a ve čtvrtek. Na pátek si rozhodně už teď naplánujte dovolenou. I podzimní státní svátky vychází velmi dobře a tím pádem načerpáte spoustu energie na Vánoce a oslavy Nového roku.

Tip! Na výlety si nezapomeňte připravit svačinu. Inspirací vám může být těchto 16 tipů na jídlo na cesty.

Omezení v době státních svátků

Volno o státních svátcích má ale i svá úskalí, a to v podobě uzavření obchodů či omezení pracovní doby. Od roku 2016 platí v Česku zákon, který omezuje pracovní dobu o vybraných svátcích. Otevřeny jsou pouze čerpací stanice, lékárny, prodejny na letišti, nádražích či v nemocnicích. Mít přehled o státních svátcích je nutné už z toho důvodu, abyste si včas nakoupili potraviny a nehladověli. Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku svátků a jejich omezení pracovní doby.

Státní svátek

Prodejní doba

1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu, Nový rok

Zavřeno

Velký pátek (7. dubna 2023)

Bez omezení

Velikonoční pondělí (10. dubna 2023)

Zavřeno

1.května – Svátek práce

Bez omezení

8.května – Den vítězství

Zavřeno

5.července – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Bez omezení

6.července – Den upálení mistra Jana Husa

Bez omezení

28.září – Den české státnosti

Zavřeno

28.října – Den vzniku samostatného československého státu

Zavřeno

17.listopadu – Den boje za svobodu a demokracii

Bez omezení

24.prosince – Štědrý den

Zavřeno od 12:00

25.prosince – 1.svátek vánoční

Zavřeno

26.prosince – 2. svátek vánoční

Zavřeno


Letos státní svátky vychází opravdu velmi krásně. Čeká nás spoustu volných dní. Pouze tři svátky připadají na víkend. Minulý rok bylo pět státních svátků o víkendu a volna jsme si tedy moc neužili.

Pokud vám to vaše profese dovolí, určitě letos státní svátky využijte na plno. Cestuje, poznávejte svět i Českou republiku, odpočívejte a buďte s rodinou. Uplynulé roky byly pro všechny z nás náročné kvůli událostem, které ovlivnily celý svět. Je opravdu velmi důležité zpomalit, vypnout a načerpat síly. A letos nám to státní svátky dopřejí. Díky tomuto přehledu si je včas můžete zapsat do diáře a už teď začít plánovat, co budete dělat.

98 %zákazníků náš obchod doporučuje z 4 053 recenzí na Heureka.cz

Sledujte nás a pochlubte se fotkami vašich receptů a hlavně výsledků. #ketomixZobrazit profil

Nemáte ještě účet?

Zaregistrujte se a získejte spousty výhod:

Dárek k narozeninám - nezapomeňte vyplnit datum svého narození

Sleva z opakovaných nákupů

Přehled všech svých objednávek

Rychlá opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovat své údaje

Registrovat se

Nebudete na to sami!

Tisíce lidí jako jste vy zde sdílí svoje výsledky, motivují se navzájem a naši výživoví poradci vám zde zodpoví veškeré vaše otázky. Využijte podpory ostatních a začněte hubnout už dnes!

Přidat se ke skupině

ČLENOVÉ více jak 16 000 členů

Možnosti dopravy

DPD
95 Kč
Zásilkovna
50 Kč