Svátky v roce 2023

Začátek Nového roku pro mnohé z nás znamená nový start. Ať už se to týká změny životního stylu, stravy či pohybu. Někteří z nás si rekapitulují uplynulých dvanáct měsíců, odškrtávají si, co splnili a plánují si další cíle, které chtějí tento rok splnit. Pokud váš rok byl náročný, určitě jste si řekli, že v roce 2023 budete více odpočívat. A to naprosto schvalujeme. Odpočinek je velmi klíčový, abychom si obnovili nejen fyzické, ale i duševní síly. A abyste si to lépe mohli rozplánovat, tak vám v tomto článku řekneme, jaké státní svátky budeme slavit a hlavně kdy.

Tip! 

 

Pokud se řadíte mezi ty, kteří si dávají předsevzetí, ale máte problém s jeho dlouhodobým plněním, přečtěte si článek jak dodržet novoroční předsevzetí.
 

 

Proč slavíme státní svátky

Státní svátky jsou laicky řečeno dny odpočinku a pracovního klidu. Ale taky nám mají připomínat významné momenty z historie našeho státu. Na některé se státní svátky se pořádají hromadné akce pro stovky až tisíce lidí, kde si v ulicích Prahy připomínáme důležité milníky. Například 28.října slavíme Den vzniku samostatného Československa a oslavy svátku probíhají na mnoha místech celé České republiky. V Praze je významným místem Národní památník na Vítkově, nebo Hradčanské náměstí. Na Pražském hradě v tento den prezident uděluje státní vyznamenání. Další státní svátek, kdy probíhají hromadné oslavy v ulicích Prahy je 17. listopadu, tedy Den boje za svobodu a demokracii. Možná si někteří z vás tuto událost nejen pamatují, ale dokonce se jí i zúčastnili. A pak to jsou samozřejmě Vánoce. Pro většinu z nás nejdůležitější svátky celého roku. Příprava štědrovečerní tabule, čas s rodinou a odpočinek u pohádek. Na tento společně strávený čas se těšíme všichni. V kalendáři najdeme ale jeden měsíc, ve kterém nenajdeme ani jeden státní svátek, a tím je únor.  

Přehled státních svátků v tomto roce

Zde najdete kompletní přehled svátků, včetně dat, významu, a i na jaký den v týdnu v tomto roce připadne. Většina z nás bude mít volno, ale bohužel se to netýká všech profesí. Z celkových třinácti svátků připadá osm státních svátků v pracovním týdnu a pouze tři vychází na víkendy. Prodloužíme si tak víkend například po Vánocích a oslavy Nového roku budeme dospávat v neděli.

Datum

Den

Svátek

1.1.2023

Neděle

Den obnovy samostatného českého státu, Nový rok

7.4.2023

Pátek

Velký pátek – Velikonoce

10.4.2023

Pondělí

Velikonoční pondělí

1.5.2023

Pondělí

Svátek práce

8.5.2023

Pondělí

Den vítězství

5.7.2023

Středa

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

6.7.2023

Čtvrtek

Den upálení mistra Jana Husa

28.9.2023

Čtvrtek

Den české státnosti – svatý Václav

28.10.2023

Sobota

Den vzniku samostatného Československa (1918)

17.11.2023

Pátek

Den boje za svobodu a demokracii

24.12.2023

Neděle

Štědrý den

25.12.2023

Pondělí

1.svátek vánoční

26.12.2023

úterý

2.svátek vánoční


První státní svátky nás čekají v dubnu a přinesou nám dlouhý prodloužený víkend. Už teď si můžete plánovat cestu do zahraničí nebo výlet po republice nebo naplánovat si společný čas s rodinou. V květnu připadá Svátek práce na pondělí, což je zároveň i První máj. Den vítězství je o týden později, takže opět nás čeká den volna navíc. Červenec přinese dva státní svátky hned za sebou, a to ve středu a ve čtvrtek. Na pátek si rozhodně už teď naplánujte dovolenou. I podzimní státní svátky vychází velmi dobře a tím pádem načerpáte spoustu energie na Vánoce a oslavy Nového roku.

Tip! Na výlety si nezapomeňte připravit svačinu. Inspirací vám může být těchto 16 tipů na jídlo na cesty.

Omezení v době státních svátků

Volno o státních svátcích má ale i svá úskalí, a to v podobě uzavření obchodů či omezení pracovní doby. Od roku 2016 platí v Česku zákon, který omezuje pracovní dobu o vybraných svátcích. Otevřeny jsou pouze čerpací stanice, lékárny, prodejny na letišti, nádražích či v nemocnicích. Mít přehled o státních svátcích je nutné už z toho důvodu, abyste si včas nakoupili potraviny a nehladověli. Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku svátků a jejich omezení pracovní doby.

Státní svátek

Prodejní doba

1. ledna – Den obnovy samostatného českého státu, Nový rok

Zavřeno

Velký pátek (7. dubna 2023)

Bez omezení

Velikonoční pondělí (10. dubna 2023)

Zavřeno

1.května – Svátek práce

Bez omezení

8.května – Den vítězství

Zavřeno

5.července – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Bez omezení

6.července – Den upálení mistra Jana Husa

Bez omezení

28.září – Den české státnosti

Zavřeno

28.října – Den vzniku samostatného československého státu

Zavřeno

17.listopadu – Den boje za svobodu a demokracii

Bez omezení

24.prosince – Štědrý den

Zavřeno od 12:00

25.prosince – 1.svátek vánoční

Zavřeno

26.prosince – 2. svátek vánoční

Zavřeno


Letos státní svátky vychází opravdu velmi krásně. Čeká nás spoustu volných dní. Pouze tři svátky připadají na víkend. Minulý rok bylo pět státních svátků o víkendu a volna jsme si tedy moc neužili.

Pokud vám to vaše profese dovolí, určitě letos státní svátky využijte na plno. Cestuje, poznávejte svět i Českou republiku, odpočívejte a buďte s rodinou. Uplynulé roky byly pro všechny z nás náročné kvůli událostem, které ovlivnily celý svět. Je opravdu velmi důležité zpomalit, vypnout a načerpat síly. A letos nám to státní svátky dopřejí. Díky tomuto přehledu si je včas můžete zapsat do diáře a už teď začít plánovat, co budete dělat.