Jak dodržet novoroční předsevzetí?

S koncem roku mnozí bilancují. Dívají se zpátky na celý rok, klidně i dál do minulosti, aby si řekli, co se podařilo a co tak úplně ne. Nový rok je symbol nového začátku. Máme ho spojený s pocitem, že můžeme všechno smazat a začít znovu, s čistým štítem. Zásadní změny v životě proto obvykle posouváme až na nový rok. Novoroční předsevzetí mají totiž určitou symboliku. 

Nějak cítíme, že na nový rok všechno začíná znova. Všechno zlé chceme nechat v roce minulém a udělat za vším tlustou čáru. Novoroční předsevzetí nás má v našem rozhodnutí podpořit, dát mu určitou váhu a důraz na jeho splnění. Bývá ale naprosto běžné, že novoroční předsevzetí porušíme v lednu nebo rovnou několik hodin po oslavách nového roku. Jak na to, abychom novoroční předsevzetí dodrželi? 

Novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí má zavést do života nový zvyk, zakořenit ho. Jaká novoroční předsevzetí jsou nejčastější? 

 • začít hubnout
 • sportovat, 
 • jíst zdravě
 • přestat kouřit,
 • omezit alkohol,
 • trávit více času s rodinou,
 • nestresovat se,
 • najít si jinou práci,
 • vydělávat více, 
 • začít šetřit,
 • přestěhovat se,
 • naučit se něco nového (cizí jazyk, šít, vařit, řídit auto).

Kolik potřebujete zhubnout?

Lehká nadváha

Máte lehkou nadváhu, tedy BMI mezi 25 – 30? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 4 týdnů. Zbavte se svých pár kil navíc rychle a bez hladu.

4 týdny
98 porcí

Střední nadváha

Máte střední nadváhu, tedy BMI mezi 30 – 35? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 6 týdnů. Zbavte se kil navíc pohodlně, rychle a bez hladu.

6 týdnů
154 porcí

Vyšší nadváha

Máte vysokou nadváhu, tedy BMI mezi 35 – 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 10 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

10 týdnů
252 porcí

Velmi vysoká nadváha

Máte velmi vysokou nadváhu, tedy BMI hodnotu nad 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 14 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.

14 týdnů
350 porcí

Jak nastavit novoroční předsevzetí?

Takto definovaná novoroční předsevzetí nám obvykle vydrží jen pár dní. Jak na novoroční předsevzetí, aby přežila nejen Silvestr, ale fungovala celý nový rok? 

 • měřitelné a reálné cíle,
 • udělejte si přípravu,
 • rozdělte si cíle,
 • mějte parťáka,
 • nesrovnávejte,
 • odměňte se, 
 • nevzdávejte to.

1.) Měřitelné a reálné

Začněte tím, že vaše cíle budou reálné a konkrétní. Začnu běhat! zní sice hezky, ale k ničemu vás to nezavazuje. A z předsevzetí se můžete hezky vyvléct. Budu běhat každý den! už je konkrétnější plán. Ale pokud s běháním nemáte zkušenosti, semele vás nejspíš už prvních několik dnů. V čase, kdy se má tělo regenerovat, ho budete nutit k dalšímu běhání, abyste splnili cíl. 3x týdně si půjdu zaběhatje už konkrétní a i pro začátečníka dosažitelné. 

2.) Udělejte si přípravu

Nic pro splnění předsevzetí neděláte. Ačkoliv je pravda, že zaběhat si můžete jít kamkoliv, kdykoliv a prakticky v čemkoliv, novoroční předsevzetí touto netečností nepodpoříte. Začátečník si potřebujete načíst, jak se správně běhá a jak se začíná. Běhání neznamená hned napoprvé uběhnout 5 kilometrů. K vašemu předsevzetí přistupujte tak, že si vypracujete plán. Klidně v něm může být, že si budete o problematice jen číst.  

3.) Rozdělte si cíle

Další zásada, která nám pomůže dodržet novoroční předsevzetí a dojít s ním až do zdárného konce, je rozdělení tlaku a rozpracování jednoho velkého cíle na více cílů menších. Vy si stanovíte cestu, jak můžete dosáhnout úspěchu, ujasníte si vše v hlavě. Splnění dílčích cílů pro vás bude zpětná vazba, uvidíte posun a ten vás bude dále motivovat. 

Rada! Zapomeňte na 30denní výzvy. Dosažený cíl musí být dlouhodobě udržitelný. Neměli byste mít cíle, které po dosažení pustíte z hlavy, ale se kterými budete dále pracovat a dokážete je několik dalších měsíců udržet. 

4.) Parťák se vždy hodí

Nezůstávejte s předsevzetím sami. S parťákem budete mít oporu. Nevíte, jak se vymanit z problémů a jak bojovat se svou psychikou? Máte parťáka. Může jít o někoho, kdo bude mít stejné předsevzetí a bude tedy bojovat stejně jako vy. Může to být i někdo úplně bokem, komu se svěříte se svými plány, kdo vás vyslechne, podpoří. Nebudete na to prostě sami. 

Rada!Zapisujte si svůj postup. Mějte zdokumentováno, jak jste začínali. Bude to pro vás zajímavá vzpomínka a další zdroj motivace. Uvidíte, kam jste se dostali a jak už se vám podařilo část cíle splnit. 

5.) Nesrovnávejte 

Máte parťáka, který má také své novoroční předsevzetí a motivujte se navzájem. Logicky si srovnáváte své výsledky. V nich ale vycházíte hůř. A rozhodně to není příjemné a ani motivační. Přestaňte srovnávat. Každý z vás má jiné startovací podmínky. Pokud jde o hubnutí, má každý jiný metabolismus, jinou schopnost zvládat stres, potřebu spánku. Myslete na sebe, primárně na sebe. I přesto že na výsledky musíte čekat déle než jiní, neznamená to, že děláte něco špatně. Třeba právě proto že věnujete dosažení cíle více času, sžijete se s novým životním stylem a budete schopni držet se ho dlouhodobě.    

6.) Odměňujte se

Zapojte do plnění cílů i odměny. Je jasné, že při hubnutí to nebude tabulka čokolády k večeři. Co tak nové legíny, nové činky, výlet do wellness, návštěva kadeřníka, nový kurz. Dejte si pěkné lákavé odměny a užijte si je. Motivace bude zase o kus silnější. 

7.) Nevzdávejte to 

První neúspěch považujete za konec? Pusťte to z hlavy. Držíte ketonovou dietu, za cíl jste si dali vyhýbat se přes Vánoce sacharidům, ale na Silvestra nebo na návštěvě jste si dopřáli cukroví a dali si víno. Nyní vás nejspíš hryže svědomí. Uklouzli jste. To se stane. Neopouštějte hned kvůli tomu své sny. I novoroční předsevzetí vyžadují silnou vůli a překonávání překážek. Z neúspěchu se poučte, smiřte se s tím, co se stalo, a pokračujte dál. Máte na kontě novou životní zkušenost. 

Silvestr je v plném proudu a vám je jasné, že ať jste si předsevzali cokoliv, od zítřejšího dne  novoroční předsevzetí nezvládnete plnit. Nový rok vás nemá dopředu stresovat, protože se od vás čekají novoroční předsevzetí a pak jejich poctivé plnění. Jestli vám více svědčí pozvolný přístup bez tlaku okolí, začněte předsevzetí držet kdykoliv jindy v průběhu roku. Okolí bude obdivovat úspěchy, kterých jste dosáhli, přitom nebudete ve stresu z jejich zvídavých pohledů a otázek.