Proteinová dieta - seznamte se!

 

Docela určitě pro vás není neznámý pojem proteinová dieta. Možná se o ní zmínila kolegyně v práci, nebo jste na tento výraz narazili na internetu při hledání způsobu, jak zhubnout, nebo naopak nabrat svalovou hmotu. Podíváme se, jaké jsou její principy a zda je skutečně tak účinná, jak se uvádí, a proč.

Proteinová dieta nese historicky různá označení. Aktuálně se setkáme také s označením bílkovinová dieta, bílkovinná dieta, keto dieta, ketogenní dieta. Dříve byla schována také pod názvem Atkinsonova dieta. Proteinová dieta dokáže s tuky ve vašem těle skutečně zatočit, pokud ji držíte správně. Správné nastavení přijatého množství veškerých potravin je zásadní, proto může být vhodné svěřit se rovnou do rukou se svým jídelníčkem odborníkům.   

Co jsou to proteiny?

Proteiny jsou jiné označení pro bílkoviny, tedy pro základní stavební jednotku lidského těla, bez které se neobejde. Získávají se výhradně z potravy, neukládají se do zásoby. Proteiny se uplatňují při budování svalů, podporují správné fungování imunity, regulují činnost hormonů i enzymů. Proteiny jsou tedy zásadní ve výživě každého člověka, ale zásadní jsou i pro sportovce, kteří jich z důvodu intenzivních tréninků potřebují přijmout vyšší množství. Proto vznikla i proteinová dieta.

Proteinové potraviny

Podívejte se, jaký je obsah proteinů v jednotlivých potravinách (podle webu BezHladovění.cz), některé jsou opravdu na protein bohaté (tzv. proteinové potraviny).

Potravina

Obsah proteinů ve 100 g potraviny

Řecký jogurt

14 gramů

Olomoucké tvarůžky

28 gramů

Slepičí vejce

12 gramů

Hovězí zadní maso

21 gramů

Kuřecí prsní maso

23 gramů

Losos

19 gramů

 

V souvislosti s nastavováním množství přijatého proteinu z potravy vychází různé diety. Některé jsou určeny pro redukci hmotnosti a jiné naopak pro nabrání vyšší hmotnosti svalů. Setkáte se proto s označením vysokoproteinová dieta, ale i proteinová dieta, bílkovinová dieta. Nás v tomto článku bude zajímat proteinová dieta zaměřená na redukci hmotnosti.

Co je proteinová dieta?

Proteinová dieta je léty ověřený způsob hubnutí. Při standardních dietách dochází k úbytku svalů a tím i úbytku hmotnosti. Jde ale o nesprávný postup. Svaly je třeba spíše podpořit, protože právě svaly navíc podpoří spalování tuků. Proteinová dieta na rozdíl od jiných striktních diet svalovou hmotu nijak nenabourává, naopak podporuje její udržení a k tomu pomáhá hubnout tuky.

Tip! Hubnutí podpoříte i cvičením a aktivací svalů. Podívejte se, jak zhubnout problémová stehna.

Proteinová dieta je, jak už název napovídá, založená na vysokém příjmu bílkovin. Přitom je ale nutné razantně snížit příjem sacharidů. Množství sacharidů by nemělo u této diety překročit 50 gramů denně. Pokud tento systém dodržíte, nastoupí po cca 48 hodinách stav nazývaný ketóza.

Tajuplná ketóza?

Ketóza je stav organismu, při kterém z nedostatku primární energie ze sacharidů začne čerpat energii z uložených tuků. Tělo se prostě přepne na jiné využití energetických zdrojů. Bere si tuky a vy začnete velmi rychle hubnout. Na tomto principu stojí celá proteinová dieta.

Rada! Nezvyšujte příjem sacharidů (např. pojídáním ovoce), když u vás začne ketóza. V takovém případě by se celý proces zcela zastavil a bylo by opět potřeba minimálně 48 hodin pro nastartování nové ketózy.

 

Proteinová dieta - rizika

Proteinová dieta se může držet bez porady s lékařem. Přesto jako každá dieta nese i proteinová dieta rizika:

 • hyperglykemie - při nízkém přísunu sacharidů vzniká nebezpečí nízké hladiny cukru v krvi. To se může projevit závratí nebo nevolností,
 • překyselení - játra vyrábějí z tuku ketonová tělíska, která jsou však okyselující. Může to vést k problémům s klouby,
 • metabolické poruchy,
 • zvýšení rizika kardiovaskulárních chorob,

Než nastoupí samotná ketóza, můžete si cítit unaveně, malátně, někdy bývá tento stav nazýván také jako keto chřipka. Ve chvíli, kdy organismus nastoupí do ketózy, tyto problémy by měly ustoupit. Počítejte také s tzv. ketodechem, tedy kovovou chutí dechu, ale možná i se zácpou.

Proteinová dieta - co jíst

Zatím zaznělo pouze to, že co se jíst nesmí - sacharidy, a to ani ty z ovoce. Co tedy proteinová dieta dovoluje jíst?  

Velká část stravy dodané tělu musí být tvořeno tuky, a to až 70 % celkového příjmu za den. Tuk je možné získat různými způsoby, ale nejlepší jsou samozřejmě kvalitní tuky. Vhodné jsou nenasycené tuky. Mezi povolené potraviny v době, kdy se držíte proteinové diety jsou:

 • mandle,
 • vlašské ořechy,
 • semínka,
 • tofu,
 • avokádo,
 • olivový olej,

Riziko u této diety vzniká ve chvíli, kdy organismu dodáváte příliš mnoho bílkovin. Uvádí se, že pokud vaše proteinová dieta obsahuje více než 20 % bílkovin, ketóza přestane probíhat. Organismus začne využívat energii z těchto bílkovin místo pohonu z tukových zásob. Co si tedy připravit k jídlu?

Proteinová dieta - vzorový jídelníček

Striktní omezení sacharidů, ale i potřeba hlídat si přijaté bílkoviny ukazuje, že vaše domácí proteinová dieta by nemusela dopadnout hned při prvním pokusu dobře, pokud nebudete mít zkušenosti, jaká jídla vybírat, jaké je energetické složení a co obsahuje která potravina. Proto vznikly pomocníci v podobě balíčků určených přímo pro ketonovou dietu.

Tip! Potřebujete-li poradit s hubnutím, obraťte se na odborníka na výživu. Výživová poradkyně, která si ketodietu vyzkoušela sama na sobě, je např. Mgr. Monika Rychlovská Tělupilová, DiS.

Rozvržení jídelníčku záleží na tom, kolik chcete zhubnout. Pokud byste potřebovali zhubnout jen pár kilo, bude vám stačit hubnout tak 3-4 týdny.

Rada! Hubnutí jen několika kilo můžete vyřešit tím, že si objednáte balíček KetoMix na tři týdny, který obsahuje 110 porcí pokrmů. Při dodržení stravovacího plánu s doporučením, co dalšího konzumovat, dosáhnete svého cíle snadno.

Proteinová dieta má několik fází. První fáze ketodiety spočívá v intenzivním hubnutí po nastoupení ketózy:

 • trvá 1-2 týdny,
 • sníte až 500 gramů zeleniny denně,
 • smíte až 30 gramů oříšků,
 • jíte 5x denně jídlo KetoMix po 3 hodinách.

Druhá fáze ketodiety by měla začít nejdříve po jednom týdnu striktní a intenzivní první fáze, ideálně pokud už jste zhubli polovinu vaší cílové váhy.

 • trvá 2-4 týdny,
 • sníte až 500 gramů zeleniny denně,
 • smíte až 30 gramů oříšků,
 • jíte 3x denně jídlo KetoMix a 2x denně už si můžete dopřát běžné nízkosacharidové jídlo.

Rada! Nezapomínejte řádně pít. Doporučuje se minimálně 2 litry tekutin denně, ideálně 3 litry.

 

Domácí proteinová dieta

Tyto fáze by vám měly poskytnout dostatek času, abyste se zorientovali v povolených potravinách a mohli dále pokračovat v domácí proteinové dietě a dále pak mohla probíhat proteinová dieta levně. Domácí příprava je vždy levnější, než kompletně kupovaná strava.

Stačí, když si pořídíte kvalitní nenasycené tuky, kvalitní maso, oříšky, zeleninu (pozor na mrkev i hrášek) a začnete zkoušet, co vám nabízí naše sekce proteinová dieta - recepty. Zjistíte, že si můžete dopřát i rizoto, těstoviny. Ačkoliv se nejedná o ty tradiční, které jste doposud kupovali v obchodech, ale o konjakové, které neobsahují žádné cukry, tuky, lepek, ale ani sůl, jejich chuť vás mile překvapí a k tomu vás zasytí. 

Tip! Ani vánoční svátky, nebo oslavy nemusí být problém, pokud už je proteinová dieta zahájená. Vyzkoušejte vánočního kubu upraveného pro ketodietu a k tomu si dopřejte halibuta v papilotě

Proteinová dieta pro muže

Muži se k dietám staví o něco více vyhýbavěji než ženy. Obvyklé je, že vyvolává proteinová dieta diskuze, zda se nejedná o ryze ženskou dietu. Proteinová dieta ale funguje stejně pro ženy, tak pro muže. Dokazují to zkušenosti uživatelů, kteří se do hubnutí pomocí proteinové diety pustili.

Podívejte se na názory těch, kteří mají proteinovou dietu za sebou na stránce proteinová dieta recenze. Najdete třeba zkušenost Honzy, který býval dříve aktivní sportovec, hrával hokej, jezdil na kole a chodil do posilovny. Kvůli studiu na sport už nezbýval čas, a tak se postupně dopracoval při výšce 172 cm až nad 90 kilo, které přes 6 let nedokázal zhubnout. S balíčkem KetoMix na 4 týdny a dalšími 4 týdny nízkosacharidové diety se dostal na původní studentskou váhu.

Strach ze stravovací chyby by vás neměl zastavit před tím, abyste proteinovou dietu zkusili. Proteinová dieta má, jak je vidět, prokázané účinky, a to nejen pro osoby, které mají velkou nadváhu, ale i pro osoby sportující, které touží po vytvarování postavy a zviditelnění svalů.