Proteinová dieta - protein při hubnutí?

Tato dieta není ve světě zdravého hubnutí žádnou novinkou. Naopak, jedná se o metodu, kterou prověřily dlouhé roky zkoumání. S prvotní myšlenkou přišel v roce 1974 profesor George L. Blackburn z Harvardské univerzity. Jedná se o dietní plán, pomocí kterého lze dosáhnout optimální váhy cestou racionálního hubnutí.

Základní princip proteinové diety se opírá o fakt, že v jídle, které běžně konzumujeme, jsou zastoupeny tři složky, které nám dodávají energii. Jsou to sacharidy, tuky a proteiny. Ty nám poskytují vše potřebné k životu. Primárním zdrojem energie bývají v dnešní uspěchané době především sacharidy, kterých máme ve stravě nadbytek. Cílem proteinové diety je právě sacharidy ze stravy vyloučit a zaměřit se na příjem kvalitních proteinů (bílkovin). Tím dochází ke spalování záložní energie, kterou máme v těle uloženou v podobě nehezkých tukových polštářků. Dostatečný příjem proteinů navíc při hubnutí ochrání vaši svalovou hmotu, protože právě proteiny jsou základním stavebním prvkem pro svaly. Pokud by tedy došlo pouze k omezení sacharidů, ale nikoliv navýšení množství proteinů, mohlo by docházet ke spalování svalové hmoty a to je při každém hubnutí nežádoucí jev.

Vyloučením sacharidů a zaměřením se na proteinová jídla dojde v těle k nastartování procesu, který se nazývá ketóza. Takzvané ketolátky tlumí pocity hladu, ale zároveň navozují i dobrou náladu a mohou za přílivy energie. Pouze prvních několik dní, kdy přejdete na proteinovou dietu, se můžete cítit mírně unavení. Tento stav však brzy odezní.

A co patří do jídelníčku proteinové diety? Je to libové maso, sýry, mléko, jogurty, vejce, ryby a zelenina (pozor na sladké druhy). Maso by mělo být především bílé, jako je například kuřecí, králičí, krůtí, vyhnout bychom se naopak měli tučnému vepřovému a na uzeniny na nějaký čas zapomenout úplně. Co se týče „povolené“ zeleniny, může to být například brokolice, květák, cuketa, okurka, špenát, zelí, lilek a všechny druhy listových salátů. Doporučené množství zeleniny denně je kolem 500 gramů, upravena by měla být dušením, vařením či ji lze konzumovat zasyrova. Do jídelníčku je rovněž potřeba zařadit dostatek neslazených tekutin, protože ty se běžně v těle zadržují v sacharidech, ale protože právě sacharidy jsou momentálně omezovány, je nutné zvýšit pitný režim. Ideální je voda či neslazená minerálka, která navíc tělu dodá draslík a sodík.

Čemu se naopak při proteinové dietě vyhnout? Zcela vyloučit bychom měli přílohy, jako jsou například brambory, těstoviny, kuskus, obilniny, pečivo, ale i sladké ovoce, sladkosti, pochutiny a alkohol. Množství sacharidů, které lze denně v potravinách zkonzumovat, je pouze 50 gramů. Vyšší množství může pozastavit proces ketózy a hubnutí. Pak je potřeba začít celý proces od počátku.

Doba, po kterou se proteinová dieta drží, se odvíjí od kil, která chcete zhubnout. Čas, kdy jíte opravdu pouze proteinová jídla a zeleninu, by však neměl přesáhnout šest týdnů, aniž byste se neporadili s výživovým poradcem či jiným odborníkem. Přechod na obvyklou stravu probíhá pozvolna a měla by následovat takzvaná stabilizační fáze, aby nedošlo k jojo efektu. I nadále je samozřejmě potřeba dodržovat pravidla racionální výživy a občas si zařadit „proteinový den“.

Při dodržování proteinové diety lze jídelníček doplnit i vhodnou pohybovou aktivitou. Doporučuje se především lehčí cvičení jako je například chůze, plavání či jízda na kole. Proteinová dieta je jasnou cestou k vysněné postavě, pokud však trpíte zdravotními problémy týkajících se ledvin, jater, srdce či diabetu, je vždy lepší vše konzultovat s lékařem či výživovým odborníkem. Obrátit se můžete i na odborníky KetoMix.

95 %zákazníků náš obchod doporučuje z 1 626 recenzí na Heureka.cz

Sledujte nás a pochlubte se fotkami vašich receptů a hlavně výsledků. #letosjinakZobrazit profil

Nemáte ještě účet?

Zaregistrujte se a získejte spousty výhod:

Sleva z opakovaných nákupů

Přehled všech svých objednávek

Rychlá opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovat své údaje

Registrovat se

Nebudete na to sami!

Tisíce lidí jako jste vy zde sdílí svoje výsledky, motivují se navzájem a naši výživoví poradci Vám zde zodpoví veškeré Vaše otázky. Využijte podpory ostatních a začněte hubnout už dnes!

Přidat se ke skupině

ČLENOVÉ více jak 7 000 členů

Přečtěte si příběhy našich zákaznic. Inspirujte se.

Opravdu to funguje? Desetitisíce našich spokojených zákazníků říkají ano!

Vysněná váha
za měsíc

„Hubnutí s KetoMixem bylo rychlé a pohodlné. Už za měsíc jsem se dostala na svou vysněnou váhu.“

Mahulena Bočanová, herečka a moderátorka

Přečíst celý příběh

Možnosti dopravy

Geis
70 Kč
Zásilkovna
50 Kč