Nebojte se při ketonové dietě cvičit!

Zavřená fitka, nevlídné počasí, zákaz vycházení, práce z domova, to je letošní podzim. Pohyb, který většina z nás má, se zúžil jen na pár kroků mezi počítačem, toaletou a kuchyní. Možná si to ani neuvědomujete, ale vaše tělo tím doslova trpí.

Cviceni doma (2)

Povolené svalstvo, bolavá záda a klouby ale i třeštící hlava nebo špatná nálada – to všechno může způsobovat nedostatek pohybu. Každý den si tedy tělo protáhněte, i kdyby to mělo být jen na dvacet minut. A pohybu se nebojte ani při KetoMix dietě. Naopak, pokud chcete žít do budoucna zdravě, měli byste jej do denního režimu zapojit.

Je cvičení doma při keto dietě bezpečné?

Stručná odpověď zní: ano. To, že jste na keto dietě, nutně neznamená, že je pro vás cvičení tabu. Ve skutečnosti i při proteinové dietě cvičení snižuje riziko onemocnění srdce a cév, zlepšuje dýchání a fyzickou kondici. A co teprve vaše psychika! Zvýší se vaše odolnost vůči stresu a zlepší se celková nálada.  

Jak tedy cvičit doma? 

Je to strašně jednoduché. Nejdříve si vyberte, cvičení, které je pro vás vhodné. Obecně doporučujeme raději méně intenzivní pohyb. Obzvlášť, pokud držíte KetoMix dietu v první fázi anebo jste předtím vůbec nesportovali.  Ideální je třeba lehké protahování, které vychází z jógy. Začít můžete třeba s naším seriálem „Protáhni se s KetoMix“, které vás pomalu vtáhne do jednotlivých jógových poloh. Začínáme zlehka, tak aby si vaše tělo na pohyb zvykalo. Naučíme vás třeba lépe dýchat. Zdá se to možná jako banalita, ale pro správné fungování těla i jednotlivých orgánů je správný dech nezbytný. 

Pokud jste naopak byli zvyklí hýbat se často, začněte s náročnější jógou nebo pilates. Inspiraci hledejte na internetu, kde najdete nejrůznější online lekce. Zařadit můžete i lehčí kardio a posilovací tréninky. Až najdete to pravé, přichystejte si pohodlné kalhoty a top, klidně stejné, co nosíte, když cvičíte ve studiu jógy, v posilovně, v tělocvičně nebo se jen válíte doma na gauči. Důležité je, aby vás nikde nic neškrtilo a oblečení vám bylo pohodlné.  

Magazín - videocvičení 14Jak najít ke cvičení doma správnou motivaci?  

Začít je jednoduché, řeknete si, ale co za pár dní nebo týdnů? Bude se mi ještě vůbec chtít doma cvičit? Z pohybu je potřeba udělat spojence, zařadit jej do života pravidelně. Vytvořit si rutinu. Například tím, že budete cvičit třikrát týdně každé ráno od osmi do půl deváté. Nebo v jiném intervalu, jak vám to bude nejlépe vyhovovat, abyste pohyb doma dokázali skloubit s pracovními povinnostmi nebo péčí o děti. Uvidíte, že na sebe po každé odcvičené lekci budete hrdí a budete mít radost z toho, že jste to nevzdali. Vaše tělo se vám odvděčí nejen lepší náladou, ale i lépe zformovanou postavou a větší fyzickou kondicí

Pozor na úskalí!

KetoMix dieta může být pro vás zpočátku náročná. Tělo se musí naučit nakládat s novým zdrojem energie, tedy s ketonovými látkami. Při přechodu do ketózy můžete cítit únavu, nervozitu nebo bolest hlavy. V tom případě se cvičením doma opatrně. Raději počkejte, až tento stav přejde.  Cvičte tak, aby vám v tom bylo pohodlně. Nepřepínejte síly, nenakládejte si na sebe větší zátěž, než vaše tělo unese. Počáteční nadšení a přemrštěný výkon se vám může vrátit jako bumerang v podobě svalových bolestí. Jak říkáme, všeho s mírou a vždy je potřeba naslouchat vlastnímu tělu


eva-sroka
Autor článku
Eva Sroka

Odbornice v oblasti PR a marketingu. Vystudovala sociální a masovou komunikaci na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Zkušenosti má z oblasti externí, interní a on-line komunikace, v řízení lidských zdrojů, CSR nebo pořádání událostí. Eva Sroka působila 18 let v největší české PR agentuře, kde se následně stala jedním z partnerů. Řídila komunikaci řady klientů v privátní oblasti. Nějaký čas působila také jako vedoucí oddělení komunikace Českého rozhlasu. Od roku 2017 se specializuje na komunikaci nízkosacharidového stravování.