Dýně v keto dietě: jak ji využít při hubnutí?

Co vás napadne jako první, když se řekne dýně? Někomu vydlabaná dýňová lucerna a Halloween, jinému lahodná krémová polévka oranžové barvy nebo dýňový koláč. Sezóna dýní je v plném proudu, jenže vy jste zrovna začali s KetoMix dietou. Co teď? O tom, jak je to s dýní v keto dietě a jak ji můžete v jednotlivých fázích využít ve zdravém jídelníčku, si přečtěte v našem dnešním článku.Dýně si u Čechů svou dobrou pověst na talíři stále buduje. Ještě před pár lety byla totiž její konzumace u nás spojená výhradně s kompotem a la ananas. A ten k dietnímu jídelníčku opravdu nepatří. Naštěstí existuje více druhů dýně. Jejich plná oříšková chuť se hodí do sladkých i slaných receptů, a to i do těch dietních.

Co je dýně?

Dýně je vlastně tykev. Je příbuznou okurek, cuket a melounů. Do Evropy se dostala ze Severní Ameriky, kde se pěstuje už více než 5000 let. Právě tam má nejširší využití, a to hlavně kolem svátků Halloween, kdy se vyrábějí dýňové lucerny, a Den Díkuvzdání s tradičním dýňovým koláčem. 

Dýní existuje několik druhů. Nejznámější jsou hokaido, muškátová dýně, máslová dýně nebo špagetová dýně. V kuchyni se nejčastěji zpracovává dužina, jedlá jsou ale také semínka i slupka.

Díky vysokému obsahu vybraných mikroživin, vyššímu obsahu vlákniny a méně sacharidům je dýně velice zdravá a prospěšná pro lidský organismus. Obsahuje hodně vitamínu A a C a je bohatá i na vápník.

Dá se zařadit dýně do keto diety?

Ano, dá. Ale má to svá pravidla. V první i druhé fázi KetoMix diety si jí můžete dopřát jen opravdu malé množství v rámci zeleniny ze skupiny č. 4 v KetoMix manuálu. Do svého keto jídelníčku si ale můžete bez obav zařadit semínka, a to až 30 gramů na den. Jsou plná zdravých tuků, vitamínů a minerálů. Obsahují zinek, měď, železo, hořčík, fosfor, draslík i vápník. Dají se jíst nejen samotná, ale můžete je přidat do KetoMix polévek nebo třeba do salátu. Nejprospěšnější jsou přírodní dýňová semínka, tedy nepražená a nesolená.

Dýně v keto dietě: jak na ni

Dýně je nízkosacharidová potravina, která obsahuje poměrně hodně vlákniny. Vláknina je prospěšná nejen pro zažívání, ale udrží vás také déle syté. Čistých sacharidů tak v dýni najdeme relativně málo. I tak je ale potřeba hlídat si u dýňových dobrot velikost porce. Méně je někdy více. To se týká hlavně sladkých dýňových pochoutek.

V kuchyni je dýně velice univerzální – dá se vařit, péct, dusit. Použitelná je ve slaných i sladkých receptech. Nejjednodušším způsobem, jak zařadit dýni do nízkosacharidového jídelníčku je přidat ji ve formě pyré třeba do KetoMix polévky se sýrovou nebo zeleninovou příchutí.

Když to shrneme

Dýně v keto dietě má určitě své místo. Do KetoMix dietního plánu ji můžete zařadit s velkou opatrností už od 1. fáze. Pečlivě vybírejte recepty a hlídejte si velikost porce.

Od první fáze KetoMix diety si můžete svůj jídelníček obohatit také o dýňová semínka.

Dýně je plná vitamínů a minerálů. Antioxidanty v ní obsažené pozitivně ovlivňují zrak. Vitamín E a vitamíny skupiny B příznivě ovlivňují stav pokožky.

Dýně obsahuje dostatek vlákniny, která příznivě působí na zažívání a pomáhá k delšímu pocitu sytosti.

Nejjednodušším způsobem, jak si obohatit dýní jídelníček je přidat ji ve formě pyré do svých oblíbených jídel. Hodí se do polévek, palačinek i do kaše.


nahled magazin MP
Autor článku
Marie Petrovová

Zvídavost a láska k psaní ji dovedly k žurnalistice. Úspěšně vystudovala Akademii žurnalistiky a nových médií. Už během školy navštěvovala několik stáží v mediálních domech či České televizi. Tam se po absolutoriích rozhodla zakotvit. Nakonec ji osud dovedl k public relations a marketingu. Zůstala tak nadále věrná světu médií jen z druhé, pro ni barevnější, strany. Svůj čas nejraději tráví s rodinou a přáteli. Nejoblíbenější sportovní aktivitou je pro ni jóga, díky které může propojit ducha i těla. Své štěstí neustále objevuje v okamžicích.

98 %zákazníků náš obchod doporučuje z 4 053 recenzí na Heureka.cz

Sledujte nás a pochlubte se fotkami vašich receptů a hlavně výsledků. #ketomixZobrazit profil

Nemáte ještě účet?

Zaregistrujte se a získejte spousty výhod:

Dárek k narozeninám - nezapomeňte vyplnit datum svého narození

Sleva z opakovaných nákupů

Přehled všech svých objednávek

Rychlá opakovaná objednávka

Nemusíte vyplňovat své údaje

Registrovat se

Nebudete na to sami!

Tisíce lidí jako jste vy zde sdílí svoje výsledky, motivují se navzájem a naši výživoví poradci vám zde zodpoví veškeré vaše otázky. Využijte podpory ostatních a začněte hubnout už dnes!

Přidat se ke skupině

ČLENOVÉ více jak 16 000 členů

Možnosti dopravy

DPD
95 Kč
Zásilkovna
50 Kč
;