Váha každé ženy se během života mění a důvodů může být hned několik. Někdy jsou zřejmé, jindy bychom však měly při změnách hmotnosti zpozornět. Co je tedy jen běžný výkyv hmotnosti a co už bychom měly řešit?
Proč nepravidelný pitný režim a nepravidelné stravování ovlivňují váhu ženy?
Jako ženy se chceme dobře cítit i vypadat. Životní styl nám ale často nedovoluje vše stihnout a my se tak odbýváme v kuchyni. Čas nás tlačí, a proto rychle hledáme něco, čím bychom se nasytily. Saháme po jídle, které nám rychle dodá energii, jenže to často bývá sladké, kalorické, nebo příliš slané jídlo. Nepravidelné stravování pak vede k problémům s trávením, bolestí břicha, únavou, vyčerpáním a hlavně ke změně hmotnosti.
Rada! Chcete zhubnout bez hladovění? Sáhněte pro výhodné nízkosacharidové balíčky, které vám cestu při spalování nechtěných tuků usnadní.
Mnohé z nás se s nabíráním váhy snaží bojovat a pouštějí se do různých diet nebo si jídlo odpírají, aby kila nerostla. Časté dietní chyby a změny váhy pak nejsou nic divného. Pro lepší kontrolu své váhy je dobré si hlídat pitný režim, 2-3 litry vody denně by měl být naprostý základ, zejména v případě, že držíme dietu. Určitě je vhodné se vyvarovat průmyslově zpracovaným jídlům, která obsahují příliš velké množství soli.
Tip! Vyzkoušejte Meteo stop pro snížení tlaku v břiše, nadýmání a podporu trávení.
Síla cvičení a nárůst svalové hmoty
Během fyzické aktivity se naše tělo více potí a váha může být v tento moment nižší, nejedná se však o hubnutí, ale o ztrátu vody v těle. Taková ztráta váhy je však nepatrná a hlavně krátkodobá. Při posilování nám ovšem ručička může ukázat spíše vyšší hodnoty, to je zapříčiněno zadržováním vody ve svalech.
Pokud však budeme cvičit cviky, kde zapojujeme více svalových skupin s větší váhou, tak začneme nabírat svalovou hmotu. K tomu je zapotřebí i zvýšit příjem bílkovin, který je pro růst svalů společně s cvičením rozhodující. Nárůst svalové hmoty obvykle trvá okolo 2-3 měsíců, takže se váha zvyšuje postupně.
Jak deprese a stres ovlivňují naši váhu?
Důvodem, proč některé ženy přibírají na váze, může být i emoční přejídání. To je zpravidla způsobeno stresem a depresemi, které ovlivňují duševní pohodu. Naopak, stejné faktory mohou u žen zapříčinit i úbytek hmotnosti, který je způsoben ztrátou chuti k jídlu. Dalším důsledkem depresí a stresu je nepravidelný spánek, a tím nedostatek energie, to ovlivňuje hormonální rovnováhu a metabolismus, což má také dopad na naši váhu.
Změny váhy při užívání antidepresiv jsou často diskutovaným tématem. Je důležité si uvědomit, že deprese a stres samy o sobě mohou ovlivňovat stravovací návyky. Pravdou je, že některé léky mohou mít vliv na zvýšený apetit, jiné naopak mohou ovlivňovat metabolismus a způsobit úbytek na váze. Všechny změny v úbytku nebo nárůstu váhy je vhodné konzultovat se svým lékařem, který je schopný vám poskytnout nejlepší radu jak správně řešit vaši váhu při léčbě deprese.
Kolik potřebujete zhubnout?
LEHKÁ NADVÁHA
Máte lehkou nadváhu, tedy BMI mezi 25 – 30? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 4 týdnů. Zbavte se svých pár kil navíc rychle a bez hladu.
4 týdny
98 porcí
STŘEDNÍ NADVÁHA
Máte střední nadváhu, tedy BMI mezi 30 – 35? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 6 týdnů. Zbavte se kil navíc pohodlně, rychle a bez hladu.
6 týdnů
154 porcí
VYŠŠÍ NADVÁHA
Máte vysokou nadváhu, tedy BMI mezi 35 – 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 10 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.
10 týdnů
252 porcí
VELMI VYSOKÁ NADVÁHA
Máte velmi vysokou nadváhu, tedy BMI hodnotu nad 40? Doporučujeme vám pustit se do KetoMix diety na dobu alespoň 14 týdnů. Zbavte se kil navíc rychle a bez hladu.
14 týdnů
350 porcí
Strašák jménem menstruační cyklus a menopauza
Hormony mají často u žen vliv nejen na náladu, ale i na váhu. Menstruační cyklus nebo přechod jsou obdobími, kdy naše tělo prochází různými hormonálními změnami, obvykle před a během menstruace se většině žen zvyšuje váha. Proč tomu tak je?
V tomto období býváme mlsnější, rády saháme po sladkém nebo naopak po slaném. Důvodem je zvýšení hladiny hormonů estrogenu a progesteronu, které kromě citlivosti prsou stojí také například za zadržováním vody v těle.
Tip! Jak se zbavit přebytečné vody ? Máme pro vás řešení právě zde.
Přibírání s věkem je spojeno s obdobím menopauzy. Žena prochází hormonálními změnami, při kterých dochází k poklesu hladiny estrogenu. V tomto období nás ovlivňují i další faktory, jako jsou zpomalení metabolismu, snížená fyzická aktivita či nevhodné stravovací návyky.
Pozor na nemoci či užívání léků
Důvodem pro pokles či zvýšení váhy však může být i užívání léků nebo zdravotní problém. Často je změna váhy doprovázena i únavou a dalšími příznaky. Pokud vám váha kolísá a vy chcete mít jistotu, že je vše v pořádku, určitě je dobré navštívit lékaře a poradit se s ním. Ke změně váhy může dojít i následkem onemocnění cukrovkou, problémů se štítnou žlázou, celiakie nebo jiného závažnějšího onemocnění (při náhlém poklesu váhy).
Tip! Pokud máte problémy s imunitou, tak určitě vyzkoušejte náš super vitamíny naboostovaný balíček.
Víme tedy, že kolísání váhy je naprosto přirozené u každého z nás, tělesná váha se může během dne měnit v závislosti na tom, co jíme, pijeme, jak se mění hormony, nebo jaké užíváme léky. Váha se také může měnit v závislosti na čase vážení. Jiná je ráno, jiná večer. Zpozornět bychom ale měly při velkých nárůstech nebo poklesech váhy v krátkém čase. Abychom udržely stabilní váhu bez velkých výkyvů, je dobré dodržovat každý den pitný režim, hýbat se a pravidelně jíst.
Tip! Zda je vaše váha v normálu můžete zjistit na BMI kalkulačce.