Svátek svatého Valentýna: jak na něj

Sotva jsme si vydechli po vánočních nákupech, cílí v únoru obchodníci na zamilované. Přiblížil se Valentýn, který je známý jako svátek všech zamilovaných. Někoho nechává svátek chladným, někdo ho přímo nesnáší a jiní kupují valentýnské trenky a slaví ho se srdíčkovými přáními. 

Svatý Valentýn je často považován za moderní marketingový nástroj prodeje, který k nám přišel z Ameriky. To je ale daleko od pravdy. Podívejte se s námi na původ tohoto svátku. A najděte si cestu, jak si ho vychutnat po svém. 

Původ svátku 

Často svátek považujeme za import z USA. Skutečnost je ale jiná. Svůj původ má v Evropě. Podle názoru většiny historiků a odborníků byl svatý Valentin římský kněz, který pocházel z italského města Terni a žil ve 3. století našeho letopočtu. Legendy o jeho životě a nakonec i o původu svátku se však liší. 

Legendy o svatém Valentinovi: 

 • Podle první teorie pomohl Valentin vyléčit syna významného rétora pouhými modlitbami k Bohu. Na základě toho byl Valentin obviněn z nekalých praktik a následně byl popraven. Ještě předtím prý dceři žalářníka navrátil zrak a sluch. Přitom z vězení odesílal zamilované dopisy své milé.
 • Podle druhé legendy oddával i přes zákaz sňatků mladé páry. Zákaz vznikl, aby mladí vojáci chtěli jít bojovat a nerozptylovali se od vojenských povinností. Valentin byl popraven 14. února 269.
 • dárek pro přítele valentýn
 • V antickém Římě se v předvečer svátku jara a očisty vkládaly do „urny lásky“ lístky se jmény mladých dívek. Žena, kterou si muž vytáhl, se měla stát jeho milou na zkoušku, na jeden rok. 

Odkud pochází zvyky

Uctívání svatého Valentýna ustanovil na 14. února v roce 496 papež Gelasius I. Církev dlouhou dobu uctívala mnoho dalších dnů jako svátek svatého Valentýna. Až v roce 1969 uznala římsko-katolická církev jediný den, 14. února, což je dodnes den, kdy je Valentýn. 

Existuje několik důkazů a nakonec i důvodů, proč byste neměli svátek svatého Valentina zatracovat a považovat za komerční americký svátek:

 • Posílání valentýnských přání má svůj původ na Britských ostrovech. Anonymní dopisy milované osobě zažily velký rozmach v 19. století po rozšíření poštovních známek. Odtud máme nám známé valentýnské přání. 
 • Kyticí z královské zahrady obdarovával údajně zamilované už samotný Valentin. 
 • Společná valentýnská večeře 14. února probíhala v přístavních městech mezi řemeslníky, mořeplavci i kupci. 

Vše dohromady tedy tvoří svátek svatého Valentýna v takové podobě, jak ho známe nyní. U nás se výrazněji rozvinul až po roce 1989. U nás máme však dlouhodobě spojený s láskou spíš 1. květen

Tip! Nevíte jak sestavit balíček plný lásky pro vaší milovanou?

 

Rádi vám pomůžeme. V seznamu naleznete vše, co udělá radost každé ženě. Navíc bez výčitek a kil navíc.

Jak se slaví u nás

V současné době máme svátek svatého Valentýna do jisté míry komerčně pokřivený. Náklonnost bychom si měli projevovat celoročně. Znamená svatý Valentýn dárek? Ne vždy. U nás jsou typická drobná gesta:

 • darování květin,
 • zamilované vzkazy, 
 • sladkosti, bonboniéry,
 • drobné dárky, 
 • erotické hračky,
 • domácí slavnostní intimní večeře připravená jedním z páru,
 • nebo naopak okázalá luxusní večeře při svíčkách.

Lámete si hlavu nad dárkem?  Dárek pro přítele na valentýna nemusí být klasické srdíčkové trenýrky, nebo polštář se srdcem. V posledních letech jsou stále oblíbenější zámky. Věšení zámků na mosty a veřejná místa má představovat důkaz trvalého svazku. Ochránci památek z tohoto zvyku nemají radost. Rezavějící zámky poškozují hodnotná díla, jinde přetěžují konstrukci. V jiných případech ale města vychází tomuto zvyku vstříc a vytváří přímo zajímavé plochy, kam se zámky mohou věšet. 

Mezi typické valentýnské dárky patří jednoznačně čokolády a různé sladkosti. Obzvlášť pokud jsou ve tvaru srdce. Pokud vás trápí váha a nechcete jíst přeslazené čokolády, zvolte letos produkty bez zbytečných cukrů. Dostupné jsou mléčné čokolády bez přidaného cukru a umělých sladidel. K tomu mohou být doplněny prospěšnou vlákninou z čekanky. K večernímu zobání se mohou hodit nízkosacharidové mandle v mléčné čokoládě.  

Tip! Zkuste to letos na Valentýna jinak. Nekupujte vaší polovičce dárky, na které brzy zapomene. Dopřejte vašemu partnerovi nebo partnerce masáž. Přitom si krásně provoníte pokožku kokosovým olejem

Valentýnská večeře

Říká se, že láska prochází žaludkem. Nejspíš na tomto rčení bude něco pravdy. Bez dostatečných živin jsme nevrlí a vyčerpaní. Celkově je příjemné, když se o nás někdo stará. Zkuste letos připravit valentýnské menu, které vás kaloricky nezničí a bude obsahovat minimum sacharidů. 

Při vaření se nebojte neúspěchu. Vaše polovička bude nejspíš ráda za tu péči a za snahu potěšit a překvapit. Jak může vypadat valentýnské menu

Servírovat můžete také palačinky s džemem. Připravit proteinové palačinky zvládne i začátečník. Když je doplníte low carb džemem, máte hotovou dokonalou valentýnskou večeři nebo alespoň dezert. Lákavý dezert představuje i kakaový dortík s jahodovým krémem

Znamená Valentýn dárky, které jsou předražené a se srdíčky po všech stranách? Domluvte se předem s polovičkou, abyste předešli případným nevítaným překvapením: „On mi nic nekoupil, ona mi koupila růžového jednorožce.“ V tomto směru je dobré mít rovnou nastavené hranice, protože zatímco někdo Valentýna miluje, jiní ho neuznávají.