Alternativní strava. Co to znamená a čím nahradit například cukr?

Víte, co si představit pod pojmem alternativní stravování? Je to způsob stravy, který je odlišný od běžného jídelníčku, protože vynecháváte některé druhy běžných potravin. Těmi jsou nejčastěji potraviny živočišného původu. Mnoho lidí tento druh stravování volí z několika důvodů. Častým důvodem je žití v souladu s přírodou a vyjádření nesouhlasu se zabíjením zvířat. Ať už je to kvůli módnímu průmyslu nebo kosmetice testované na zvířatech.

Co je alternativní strava? 

Dalším impulsem může být snížení váhy a zdravý životní styl, různé nemoci nebo dokonce i tlak společnosti. Jak už se ale říká, všeho moc škodí. U alternativní výživy je důležité být opatrný. Vynecháním některých živočišných produktů nedostanete do těla potřebné vitamíny a ty je nutné doplňovat jinou formou. Pokud budete mít nedostatek některých vitamínů v těle, můžete si zadělat na vážné zdravotní potíže. Největším nebezpečím v tomhle případě je nevědomost a nepravdivé informace sdílené lidmi, kteří nejsou odborníci na výživu.

Rada! Vždy informace čerpejte s ověřených zdrojů. 


A jaké alternativní výživové směry stojí za zmínku? 

  • Nízkosacharidové stravování – sem řadíme keto dietu, low carb dietu, LCHF, whole 30 a GASP dietu.
  • Rostlinná strava – sem patří druhy jako je veganství a vegetariánství.
  • Přerušované hladovění – neboli půsty. Střídáte fázi jezení a hladovění.
  • Raw strava – u té konzumujete tepelně neupravené potraviny. 
  • IIFYM – zkratka z anglického „if it fits your macros“. Sledujete předem stanovený denní příjem kalorií a živin. 
  • Dělená strava – rozdělení stravy do 3 skupin, které by se mezi sebou neměly kombinovat. Těmi je bílkovinová, sacharidová a neutrální skupina. 
  • Výživa dle hodnoty pH – jíte stravu bohatou na zásady, a naopak chudou na kyseliny. 
  • Strava 80/20 – to znamená, že 80 % energetického příjmu se skládá z nutričně bohatých potravin a zbylých 20 % můžete využít na sladkosti nebo třeba malou dávku alkoholu.
  • Jídlo v prášku – skvělá a rychlá náhrada jídla. To je například KetoMix a DailyMix

Tip! Vyzkoušejte ochutnávkový týdenní balíček KetoMix. 

Klady a zápory alternativní stravy

Pozitiva, který tento styl stravování má, je hned několik. Budete jíst více ovoce, zeleniny luštěnin, ořechů a celozrnných obilovin. Je dost možné, že přijdete na chuť i potravinám, po kterých byste dříve ani nesáhli. Zajistíte si větší příjem vlákniny a zároveň omezíte příjem nasycených tuků. Každá dieta přináší i nějaké riziko. To může být například malé povědomí o daném druhu stravování a také špatná skladba stravy. 

Rada! Některé druhy diet nemusí být vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy, sportovce a seniory. 

Jaké potraviny lze vyměnit za zdravé? 

Jestli rádi pečete nebo milujete sladké, dáme vám tipy, čím nahradit cukr, mouku nebo mléčné výrobky, abyste si svá oblíbená jídla nebo dezerty vychutnali.  

Cukr

Neumíte si představit neoslazený čaj nebo kávu? Tak pro vás máme dobrou zprávu. Skvělé sladidlo, které dokáže nahradit cukr je rozhodně čekankový sirup. Můžete si s ním dochutit svůj oblíbený ranní nápoj nebo využít na pečení. Vhodným sladidlem i pro vegany je třtinový cukr KetoMix, je téměř k nerozeznání od klasického medu. Jako další náhradu za cukr můžete použít melasu, stévii a další druhy sirupů jako je rýžový, javorový nebo agávový. 

Rada! U sirupů dávejte pozor na konzumované množství, některé sirupy obsahují velké množství sacharózy a fruktózy. 

Mouka

Existuje mnoho druhů, které lze nahradit za bílou mouku. Pečení je s nimi stejně snadné, moučníky chutnají skvěle a doma to nikdo nepozná. Není proto vůbec potřeba se při dietě vyhýbat dezertům nebo přestat jíst pečivo. Vyzkoušejte například lněnou mouku, je bez lepku a ocení ji vegani i sportovci. Skvělou náhradou za pšeničnou mouku je tapioková. Lehce stravitelná a přirozeně bezlepková je pak kokosová mouka. Při pečení, do dortů, cukroví nebo dezertů rozhodně využijete mandlovou mouku. Umixujete z ní i chutné mandlové mléko. V kuchyni by neměla chybět ani jáhlová mouka. Je bohatá na zinek, vitamín B a železo. Pro svou specifickou chuť je dobré ji míchat při pečení s jinými nízkosacharidovými moukami

Tip! Vyzkoušejte tyhle mandlové dortíčky. Příprava je jednoduchá a pečou se jen 10 minut. 

Mléčné výrobky

I tyhle potraviny se dají vyměnit za zdravější varianty. Mléko můžete nahradit za rostlinné nápoje, které jsou bohaté na vápník. Místo másla raději sáhněte po GHÍ, je sice dražší, ale při vaření ho můžete využít i místo oleje či sádla. Pokud máte rádi pomazánky, dnes už se dají sehnat alternativy v podobě ořechových či semínkových pomazánek. Místo smetany do omáčky použijte kokosovou nebo rýžovou smetanu a taktéž se dají sehnat i rostlinné šlehačky. Sýr vám skvěle nahradí tofu či tempeh, což uvítají především vegani. 

Tip! Domácí pribináček? Vyzkoušejte tento recept. Stačí vám jen 6 surovin. 

Dietu si užívejte

Každému z nás může vyhovovat něco jiného a některé druhy alternativního stravování nemusí být vhodné pro každého. Důležité je, aby se člověk při dietě netrápil, netrpěl a mohl si dopřát jídla, která má rád, aniž by porušoval dietu. Dnešní doba nabízí tolik možností. I v dietě si totiž můžete skvěle pochutnat. Například proteinový koktejl KetoMix s příchutí čokolády, je skvělá náhrada jídla. Je navíc bezlaktózový a veganský, stačí pouze nalít vodu do šejkru a promíchat. Jak jednoduché. 

Mějte na paměti, že zdravý životní styl zahrnuje vyvážená strava, dostatek spánku a pohyb. Není tak těžké tyto tři věci skloubit dohromady, jen musíte mít pevnou vůli a vydržet. Najděte si takový druh stravování, jaký vám bude vyhovovat. To poznáte ve chvíli, kdy budete držet dietu, ale nebudete si to v podstatě uvědomovat.