Sacharidy. Co to vlastně je?

Spoustu lidí si pod pojmem sacharidy představí pouze sladké sacharidy neboli cukry. Není to ale tak jednoduché. Jestli poctivě a pravidelně čtete etikety na potravinách, víte, že na nich najdete sacharidy, cukry a někdy i vlákninu. Ale vyznáte se v tom?

Při keto dietě jsou sacharidy vaším úhlavním nepřítelem. A svého největšího nepřítele byste měli dobře znát. Jak to tedy se sacharidy vlastně je? Pojďme to zjistit.   

Cukr nemusí být nutně sladký

Sacharidy dělíme na jednoduché a složené. Jednoduché sacharidy jsou často nazývány cukry a poznáte je podle nasládlé chuti. Složené sacharidy už ale nikoliv. Sem řadíme škroby, které sladkou chuť nemají. Najdete je například v bramborách, rýži, těstovinách, kukuřici, pohance nebo v pečivu.

Až budete v obchodě číst etiketu vaší oblíbené potraviny, ve výživových údajích najdete údaj “sacharidy”. Uvedená hodnota těchto “sacharidů” představuje součet složených sacharidů a jednoduchých sacharidů (cukrů). Pokud držíte ketonovou dietu, tak stačí sledovat tento údaj.

Jestli jste ale ve fázi, kdy váhu udržujete a snažíte se mít vyvážený jídelníček, měl by vás zajímat údaj “z toho cukry”. Tam je uvedené obsažené množství jednoduchých sacharidů. Pokud nejste sportovci, cukry byste v jídelníčku měli omezit na minimum.

Co znamená sladký sacharid?

Určitě neslyšíte poprvé názvy jako glukóza, fruktóza, sacharóza nebo laktóza. Možná jste si jen nebyli jistí, kam je zařadit. Nyní to už ale vědět budete. Jsou to názvy jednotlivých cukrů, tedy jednoduchých sacharidů.

  • glukóza – hroznový cukr
  • fruktóza – ovocný cukr
  • sacharóza – řepný cukr nebo třtinový cukr
  • laktóza – mléčný cukr
  • maltóza – sladový cukr v pivu

Jak víte, všeho moc škodí a platí to i u sladkého. Není tomu jinak ani u ketonové diety a v běžné vyvážené stravě. Cukry by neměly přesahovat 10 % denního energetického příjmu. Pro průměrnou ženu je to přibližně 40 g cukru na den. Takové množství obsahuje například 4 dcl coly, 4 dcl pomerančového džusu, dva zralé banány nebo dvě sladká jablíčka.

Jak je to u příloh?

Složené sacharidy jsou známé také pod pojmem škroby a přijímáme je z pečiva, brambor, těstovin nebo například z rýže.

Škroby jsou složeny z mnoha jednoduchých sacharidů. Doporučený denní příjem sacharidů pro průměrného aktivního člověka se pohybuje od 4 do 6 g na kilo. Pro ženu vážící 60 kilech je to tedy 240 g na den. Takové doporučení se však netýká ketonové diety. Tam je maximální příjem 50 g na den. Ve chvíli, kdy s ketonovou dietou skončíte, můžete začít sacharidy pomalu navyšovat z 50 g až na doporučené množství. Zvyšujte postupně na 100 g, 150 g a pozorně sledujte, jak vaše tělo reaguje. Pokud jste méně fyzicky aktivní nebo si váhu musíte bedlivě hlídat, můžete zůstat na 150-200 g na den.