Opravdu pomáhá cvičení při hubnutí?

Abyste shodili nějaká ta kila, je potřeba vydávat více kalorií než přijímat. Což je staré známé pravidlo a cvičení vám v tom může velmi pomoci. Cvičením totiž spálíte další kalorie navíc. Někdo vám ale může tvrdit, že samotné cvičení vám zhubnout nepomůže. Větší výdej energie zvýší pocit hladu a tím pádem přijmete více kalorií, než během tréninku spálíte. Opravdu tedy pomáhá cvičení s redukcí hmotnosti? A jak je to s kombinací keto diety a pohybu? To se dozvíte v dnešním článku.

Cvičení má pozitivní vliv na zdraví

Obecně platí, že pohyb je pro zdraví velmi prospěšný. Vhodné cvičení vám pomůže zpevnit svaly a vylepšit svou postavu. Pozitivní vliv má i na mozek a věřte, že to pocítíte na své náladě. Pravidelným pohybem se také chráníte před spoustou nemocí, jako například kardiovaskulární onemocnění, diabetes 2. typu, obezita nebo osteoporóza. Lidé, kteří mají pravidelní pohyb, mají až o polovinu menší pravděpodobnost, že by onemocněli některou z těchto chorob. Cvičení napomáhá i duševnímu zdraví. Zvyšuje sebevědomí, duševní výkonnost i odolnost a snižuje stres.

Soustřeďte se na tuk v těle

Cvičení je nejčastěji spojováno s nutností snížit váhu. Na co byste se měli ale především zaměřit je snížení podílu tuku v těle. Pokud při hubnutí omezíte kalorický příjem a nebudete cvičit, půjde dolů nejen tuk, ale i také důležitá svalová hmota. Ta v mnoha případech tvoří až čtvrtinu celkové shozené váhy. Při nízkém kalorickém příjmu si vaše tělo hledá další zdroj energie a společně s tukovými zásobami spaluje i bílkoviny z vašich svalů. V případě, že máte svalů dostatek, bude vám lépe fungovat metabolismus. Tím pádem vaše tělo více a snáze spaluje energii. Také je více pravděpodobné, že si déle udržíte nižší váhu. Cvičíte pravidelně, omezili jste kalorický příjem, ale ručička váhy se stále drží na stejném čísle? Nezoufejte. Stále hubnete tuk a zároveň vám přibývá svalová hmota. Váhu vyměňte za krejčovský metr a zapisujte si míry jednotlivých partií nebo si zkuste oblečení, které už máte pár let na dně skříně.

Cvičení a keto dieta 

A jak je to s pohybem při keto dietě? Na začátku to může být náročné, než si vaše tělo zvykne na jiný způsob získání energie. To znamená, že musíte překonat tzv. sacharidovou chřipku. Můžete pociťovat nervozitu, únavu nebo dokonce bolesti hlavy. Neměli byste začínat s těžkými cviky. Zvolte lehčí formu cvičení. Skvělá je na začátek protahovací jóga. Jakmile si vaše tělo na nové fungování zvykne, můžete zařadit klidně náročnější formu pohybu. Například běh, posilování či jízdu na kole. Veškeré formy cvičení jsou při keto dietě bezpečné. V ideálním případě si zvolte takový pohyb, který vám bude příjemný.

Pohyb a hubnutí

Výsledky ze cvičení se samozřejmě u každého člověka liší. Ať už se snažíte hubnout či přibrat. Ti, kteří se pravidelně hýbou, většinou zhubnou dlouhodobě. Některým se ale nemusí váha vůbec hnout nebo se zvyšuje. To ale neznamená přibírání tuku, ale naopak svalové hmoty.

Pokud bychom porovnávali stravu versus cvičení, tak změna stravy má na hubnutí podstatně větší vliv než samotné cvičení. Nejúčinnější z dlouhodobého hlediska je kombinace obou – zdravé stravy a pohybové aktivity.