Pitný režim a keto dieta

Pokud jste se rozhodli držet keto dietu, je velmi důležité se soustředit na to, co jíte, ale také i na to, co naopak ze svého jídelníčku musíte vynechat. Není to ale vždy jen o stravě. Vaše výsledky může ovlivnit i to, co pijete. Co tedy pít a jaké nápoje zahrnout do pitného režimu při keto dietě se dozvíte v tomto článku.

Proč je důležitý pitný režim při keto dietě

Na začátku keto diety si tělo teprve zvyká na velmi omezený přísun sacharidů a mění se také jeho hydratace. Sacharidy se ukládají ve formě glykogenu a ten na sebe váže vodu. Ve chvíli, kdy zásoby glykogenu vyčerpáte, přijde vaše tělo o velkou část tekutin. To je ale cílem keto diety, protože energii si berete z tuků. Pokud z jídelníčku vyřadíte průmyslově zpracovaní jídla, ztrácíte tím další tekutiny. A proč tomu tak je zrovna u těchto jídel? Odpověď je jednoduchá. Obsahují hodně soli a sůl dokáže zadržovat vodu v těle.

Je velmi důležité, obzvlášť na začátku keto diety pravidelně doplňovat tekutiny a dodržovat pitný režim. 

Jaké nápoje při keto dietě raději vynechat?

Pokud jste zvyklí na sladká pití, možná si zpočátku nebudete jistí tím, co při keto dietě pít. Úplně se vyhněte slazeným nápojům, různým limonádám a ovocným džusům, dokonce i těm stoprocentním. Jsou plné cukrů, tedy sacharidů. I mléko má vysoký obsah sacharidů a v keto dietě ho raději vynechte.

Jaké nápoje naopak pít při keto dietě můžete?

1/ Voda

Voda je beze sporu nejlepší nápoj při keto dietě. A nejen při ní. S dostatečnou hydratací dokáže tělo odplavovat nežádoucí toxiny. Standardně byste měli vypít 2 až 3 litry tekutin denně. Mějte vždy po ruce láhev s vodou, kterou průběžně doplňujte. Jedině tak zajistíte tělu dostatečnou hydrataci.

Pokud je pro vás pití čisté vody nepředstavitelné a byli jste zvyklí pít limonády před keto dietou, dochuťte si vodu sirupy bez cukrů.

2/ Běžný čaj – nula kalorií a sacharidů

Čaj je další skvělá volba při keto dietě. Neobsahuje žádné kalorie ani sacharidy. Tedy v případě, že jej nebudete dochucovat sladidlem, který v keto dietě není povolený nebo dokonce cukrem. Například některé bylinné čaje podporují i hubnutí.

Čaj obsahuje antioxidanty a ty podporují regeneraci a obnovu buněk. Pití čaje obecně prospívá zdraví a pocitu pohody. Neměl by to být ale jediný zdroj tekutin. Ve větším množství může být nebezpečný například pro lidi s vysokým tlakem.

3/ Čistá káva či káva s kapkou smetany

Stejně jako je to u čaje, tak i u kávy záleží na tom, zda ji něčím dochutíte. Černá káva nemá žádné kalorie. Mnoho lidí při keto dietě ale nevědomky obohatí svůj jídelníček o další tuk v podobě smetany do kávy.

Podle EFSA je pro zdravou dospělou osobu považována bezpečná denní dávka kofeinu až 400 miligramů.  Obsah kofeinu závisí na druhu kávovníku a metody zpracování zrn. Pro představu, 1 šálek kávy může obsahovat od 40 mg u espressa z odrůdy Arabica (30 ml) až po 100 mg na 120 ml v obyčejné překapávané kávě. Proces pražení snižuje obsah kofeinu v kávovém zrnu. Čím delší je pražení, tím je menší obsah kofeinu v zrnu.

Na trhu najdete také instantní kávy, které podporují hubnutí. Tyto kávové směsi bývají obohacené o další prospěšné přísady. Těmi jsou rozpustná vláknina z čekanky nebo matcha čaj.

4/ Vývar

Pořádný silný horký vývar je velmi chutný, zahřeje, nádherně voní a v neposlední řadě je po zdravotní stránce velice prospěšný. Musí být však připraven z kvalitních surovin. Ideálně tedy z kostí a masa volně se pasoucích zvířat – to platí v případě masového vývaru. Pokud si raději uvaříte zeleninový vývar, vybírejte pěstovanou zeleninu bez jakýchkoliv chemických přísad.

Když se řekne vývar, tak si každý představí polévku s nudlemi, knedlíčky nebo kapáním. To ale v případě keto diety neplatí. Vývar si totiž můžete připravit s sebou do termosky například na výlet a vychutnat si ho jako teplý a nutričně bohatý nápoj

5/ Alkohol – pouze některý a také s mírou

Čeká vás oslava, svátky a vy začínáte řešit, co můžete při keto dietě pít. Alkohol má v tomto případě jasná pravidla. Vyšší příjem alkoholu při keto dietě zatěžuje játra a ledviny a nejenom při keto dietě. Navíc obsahuje sacharidy a cukry a kvůli pár drinkům byste se zbytečně dostali z ketózy.

Dopřejte si příležitostně malou sklenku suchého vína. Tvrdý alkohol raději úplně vynechte. I přesto, že neobsahuje cukr, jsou v něm tzv. prázdné kalorie.