Jaké potraviny jsou v keto dietě vhodné a kterým se naopak vyhnout?

Ketonová dieta se neliší od jiných diet v tom, že již nebudete mít přístup ke svým oblíbeným potravinám, ale naopak si musíte dát pozor na to, co jíte. Přemýšleli jste například, zda můžete konzumovat své oblíbené sýry nebo banány? Ketonová dieta se řídí několika pravidly, aby byla co nejúspěšnější pro dosažení vašeho ideálního těla. Níže se dozvíte, jaké potraviny by měly být součástí vaší keto diety a na které byste měli raději zapomenout. Není potřeba hladovět, dieta má mnoho chutných možností!

Na sladkosti i ovoce zapomeňte

Bude to pro vás pravděpodobně známá informace, že pokud se rozhodnete pro proteinovou dietu, musíte vyloučit všechny sladkosti a sladké nápoje, včetně 100% ovocných džusů. Vyhněte se čokoládě, zákuskům, slazeným limonádám a dalším cukrovinkám. Také omezte konzumaci ovoce, protože i když je zdravé a plné vitamínů, obsahuje vysoké množství sacharidů, které se snažíme v této dietě omezit.

S alkoholem velmi střídmě

Na rozdíl od sladkostí není alkohol v malém množství pro tělo škodlivý. Naopak, malé množství alkoholu každý den dokonce tělu prospívá. Avšak, co našemu hubnutí neprospívá, je konzumace alkoholu. Obsahuje poměrně vysoké množství zbytkového cukru a může způsobit ztrátu svalové hmoty, což v průběhu ketonové diety nechceme. Proto se spíše alkoholu vyhněte.

S kořením buďte opatrní

Doporučujeme pečlivě číst etikety kořenících směsí, protože některé z nich mohou obsahovat velké množství cukrů a nezdravých tuků. Na druhé straně, použití soli, pepře a čerstvých bylinek v přiměřeném množství (až 5 g denně) může přidat chuť vašim jídlům, aniž by to mělo negativní dopad na vaše zdraví.

Maso a vejce rozhodně ano

Ryby jsou pro lidské zdraví prospěšné, a proto by měly být součástí vaší stravy. Pokud se rozhodnete pro červené maso nebo drůbež, nebo tučnější druhy ryb, neuděláte tím nic špatného. Nebojte se ani konzumace vajec, jelikož mýtus o jejich vlivu na zvyšování cholesterolu byl již vyvrácen, a jsou dokonce doporučovaná v rámci keto diety.

A co ty tuky?

Zdravé tuky jsou pro tělo nezbytné, ale výběr správného typu tuku hraje klíčovou roli. Místo průmyslově vyráběných rostlinných olejů, majonéz a pomazánek byste měli do svého jídelníčku zahrnout kvalitní extra panenský olivový olej, kokosový olej nebo avokádový olej.

Shrňme si to

Ketonová dieta je založená na vysokém příjmu bílkovin a nízkém příjmu sacharidů, proto se často označuje jako proteinová nebo nízkosacharidová dieta. Pro úspěšné dodržení této diety je nutné omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem sacharidů a zaměřit se na potraviny bohaté na kvalitní bílkoviny a tuky.