Co to je „Sacharidová chřipka" a jaké jsou její příznaky?

Ketonová dieta si získala popularitu pro přirozený a rychlý způsob hubnutí a zlepšení zdraví. Dieta je postavena na nízkém příjmu sacharidů a optimálním nebo zvýšeném příjmu bílkovin. I když je tato forma stravování bezpečná, nástup do diety může být spojen s některými nepříjemnými vedlejšími účinky. Sacharidová chřipka, nazývaná také keto chřipka, je termín, který popisuje příznaky, které lidé mohou zažívat při zahájení diety. Co keto chřipka znamená pro tělo?

Pokud nejste obeznámeni s pojmem „sacharidová chřipka“, vězte, že to neznamená chytit skutečný chřipkový virus. Pouze příznaky jsou podobné chřipce a jsou způsobeny tím, že ve stravě velmi výrazně omezíte sacharidy.

Co způsobuje nedostatek sacharidů ve stravě?

Tělo pro své fungování potřebuje sacharidy. Sacharidy přijaté ze stravy se v těle mění na glukózu. Ta představuje jeden z typů cukrů, které tělo využívá jako zdroj energie. Je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob získání energie. Energii může ale organismus získávat i z jiných zdrojů, tedy z tuků a bílkovin. 

Ketonová dieta staví na minimálním příjmu sacharidů. Tělu se v takovou chvíli nedostává rychlý zdroj energie. Co udělá? Musí si zvyknout na nový zdroje energie – ketolátky. Ketolátky vznikají při ketogenezi přeměnou z tuků. Takže, co způsobuje nedostatek sacharidů ve stravě? Tělo zpracuje dosavadní zásobu tuků a dochází tak ke kontrolovanému hubnutí.

Proč se v této souvislosti zmiňuje keto chřipka? Někdo přechod z jednoho zdroje energie na druhý ani nepozná a někdo se může cítit unaveně, nervózně nebo „nemocně“.

Tip! Máme pro vás 20 tipů jak na hubnutí. Podívejte se zde.

Co je to sacharidová chřipka?

Sacharidová chřipka je soubor příznaků, které zažívají někteří lidé při zahájení ketonové diety. Tyto příznaky jsou způsobeny adaptací těla na novou stravu složenou z velmi malého množství sacharidů. Snížení příjmu sacharidů nutí vaše tělo vytvářet z tukových zásob ketolátky a těmi pak nahrazuje chybějící sacharidy.

Ketolátky jsou vedlejšími produkty rozkladu tuků a stávají se hlavním zdrojem paliva při dodržování ketonové diety. Tento přechod na spalování tuků na energii se nazývá ketóza. V ketonové dietě jsou sacharidy obvykle sníženy na méně než 50 gramů denně. Tato drastická redukce může být pro tělo šokem a může způsobit „abstinenční“ příznaky podobné těm, které se vyskytly při odvykání návykové látky, jako je kofein.

Příznaky

Mezi nejčastější otázky patří, jaké má sacharidová chřipka příznaky. Seznamte se s negativními reakcemi těla na ketonovou dietu předem. Lépe se připravíte a keto chřipka vás   nevyvede z míry. 

Přechod na dietu s velmi nízkým obsahem sacharidů je zásadní změnou a vaše tělo může potřebovat čas, aby se přizpůsobilo tomuto novému způsobu stravování. Pro některé lidi může být toto přechodné období obtížné.

Příznaky se mohou pohybovat od mírných až po závažné a liší se od člověka k člověku. Zatímco někteří lidé mohou přejít na ketonovou dietu bez jakýchkoli vedlejších účinků, u jiných se může objevit jeden nebo více z následujících příznaků:

 • nevolnost,
 • zvracení,
 • zácpa,
 • průjem,
 • bolest hlavy,
 • podrážděnost,
 • slabost,
 • svalové křeče,
 • závrať,
 • špatné soustředění,
 • bolest břicha,
 • bolest svalů,
 • obtížné spaní,
 • chutě na sladké.

Jak dlouho trvá keto chřipka?

Známky sacharidové chřipky se mohou objevovat během několika prvních dnů po snížení obsahu sacharidů ve stravě. Příznaky obvykle trvají od dvou do čtyř dnů, i když někteří lidé je pociťují delší dobu. V tuto chvíli je však nutné vytrvat a s dietou nekončit. Existují totiž způsoby, jak sacharidovou chřipku zmírnit.

Jak se zbavit sacharidové chřipky?

Sacharidová chřipka může způsobit, že se budete na začátku ketonové diety cítit špatně. Naštěstí existují způsoby, jak se dá keto chřipka snáze překlenout snížit příznaky podobné chřipce a pomoci tělu snáze projít přechodným obdobím.

1. Hodně pijte

Pití dostatečného množství vody je nezbytné pro optimální zdraví a může také pomoci zmírnit příznaky. Ketonová dieta může způsobit rychlé vylučování zásob vody, což zvyšuje riziko dehydratace. Je to proto, že na glykogen, zásobní formu sacharidů, se váže voda. Když jsou sacharidy sníženy, spotřebovávají se zásoby glykogenu a voda se vylučuje z těla. Zůstat hydratovaný může pomoci s příznaky, jako je únava a svalové křeče.

Zabojujte s příznaky keto chřipky také pomocí proteinových nápojů. Zkušenosti zákazníků ukazují, že dokáže příznaky zmírnit.   

2. Vyvarujte se namáhavému cvičení

Zatímco cvičení je důležité pro udržení zdraví a tělesné hmotnosti, je třeba se na začátku diety vyvarovat namáhavému cvičení. Únava, svalové křeče a žaludeční nepohodlí jsou v prvním týdnu po držení ketonové diety běžné, proto je vhodné odpočívat. Příznaky ketochřipky ale naopak mohou zlepšit lehké aktivity, jako je chůze, jóga nebo pohodová jízda na kole.

3. Dostatečný spánek

Únava a podrážděnost jsou běžné stížnosti lidí, kteří se přizpůsobují ketonové dietě. Nedostatek spánku způsobuje, že v těle stoupá hladina stresového hormonu kortizolu, což může negativně ovlivnit náladu a zhoršit příznaky sacharidové chřipky.

Pokud máte potíže s usínáním nebo spánkem, vyzkoušejte jeden z následujících tipů:

 • Snižte příjem kofeinu: Kofein je stimulant, který může negativně ovlivnit spánek. Pokud pijete kofeinové nápoje, pijte je pouze ráno, aby to nemělo vliv na váš spánek.
 • Odstraňte okolní světlo: Vypněte mobilní telefony, počítače a televizory v ložnici, abyste vytvořili temné prostředí a podpořili klidný spánek.
 • Dopřejte si koupel: Přidání epsomské soli nebo levandulového éterického oleje do vaší lázně je relaxační způsob, jak se uvolnit a připravit na spánek.
 • Vstávejte brzy: Probuzení každý den ve stejnou dobu může pomoci normalizovat vaše spánkové vzorce a zlepšit kvalitu spánku v průběhu času.

Jak dlouho sacharidová chřipka trvá?

Naštěstí nemá sacharidovou chřipku každý. Pokud se ale cítíte zvlášť špatně a máte příznaky jako přetrvávající průjem, horečku nebo zvracení, je nejlepší kontaktovat svého lékaře, abyste vyloučili jiné příčiny.

Sečteno a podtrženo

Sacharidová chřipka je soubor příznaků spojených s adaptací těla na nízkosacharidovou stravu.

Nevolnost, zácpa, bolesti hlavy, únava a chuť na sladké jsou poměrně běžné. Způsobů, jak snížit příznaky sacharidové chřipky, je několik – hodně pít, dostatečně odpočívat a konzumovat správné potraviny, abyste tak dodali tělu všechny potřebné minerální látky a živiny. Spoustu takových jídel naleznete třeba zde.