Top 5 aprílových žertů v médiích


První duben je tradičně spojován s nejrůznějšími žertíky a drobnými zlomyslnostmi. Vybrali jsme pro vás 5 podařených aprílových perel od celosvětových médií.

1/ Dietní voda z kohoutku

Znělo to příliš dobře na to, aby to byla pravda. V roce 2004 informovala anglická společnost Yorkshire Water o dietní vodě z kohoutku, která může lidem pomoci zhubnout. Princip byl jednoduchý. Šlo prý o novou revoluční úpravu vody, která by v těle při opilosti na sebe vázala tukové buňky. Společnost strhla k tomuto žertíku i místní noviny a televizi, což vedlo k tomu, že ji s požadavkem na instalaci speciálního vodovodního kohoutku ve svých domovech kontaktovalo více než 10 000 zájemců.  

2/ Sklizeň špaget ve Švýcarsku

Britská BBC odvysílala v roce 1957 tříminutovou reportáž o výjimečně bohaté sklizni těstovin ve švýcarském městě Ticino. V záběrech bylo vidět, jak ženy pečlivě trhají ze stromů prameny špaget a pokládají je na slunce, aby uschly. V té době se špagety nejedly úplně běžně a byly spíše považovány za exotickou pochoutku. Není tedy divu, že většina diváků této zprávě opravdu uvěřila. BBC čelila mnoha telefonátům s dotazy, kde je možné špagetové keře zakoupit. 

3/ Burger pro leváky

I společnosti Burger King v roce 1992 podařilo veřejnost pořádně napálit. Známý řetězec v novinách zveřejnil celostránkový inzerát oznamující rozšíření nabídky burgerů o nový Whopper speciálně pro leváky. Obsahovat měl stejné ingredience jako ten pro praváky, jen s tím rozdílem, že všechny přísady byly otočeny o 180 stupňů, pro leváky tedy vhodnější varianta. Tisíce zákazníků se nechali nachytat a burger pro levoruké v restauracích objednávali. 

4/ Barevná televize

Představte si, jak moc byli potěšeni televizní diváci ve Švédsku, když se dozvěděli, že jim k barevnému obrazu stačí přetáhnout svou černobílou televizi nylonovou punčochou. Tuto revoluční novinku odhalil na jediném kanálu v zemi v roce 1962 „technický expert“. V poutavé reportáži vysvětlil, jak zakrytí obrazovky punčochou ohne světlo tak, že bude obraz vypadat jako barevný. Na tento žertík se nachytala spousta lidí. Na skutečně barevný obraz si ale museli ještě osm let počkat, až tehdy začaly ve Švédsku první skutečné barevné přenosy. 

5/ Digitální Big Ben

Britské rádio BBC vyvolalo v roce 1980 značný rozruch u svých posluchačů, když oznámilo, že nejslavnější hodiny světa na věži Big Ben půjdou s dobou a budou čas ukazovat digitálně. Překvapivě to málokomu přišlo vtipné, lidi tato změna spíše šokovala a rozzlobila. Ve stejné zprávě byla také informace o tom, že ručičky hodin budou rozdány první čtyřem posluchačům, kteří stanici kontaktují. Toho se chytil jeden japonský námořník, který obratem volal a doufal, že bude mezi prvními šťastlivci.