Proteinová dieta představuje v současnosti jednu z nejefektivnějších metod redukce hmotnosti

Zapomeňte ale na drastické diety a dramatické hladovky, které vašemu zdraví spíše ublíží. Proteinová dieta je smysluplná formu stravování, po které zhubnete, budete se cítit lehce a zdravě a vašemu tělu nebude nic chybět.

0eefc2acf63c297f3220dab110989a59

Funguje na principu rychlého úbytku tělesného tuku bez nežádoucí ztráty svalové tkáně, úbytku energie či jo-jo efektu.

HISTORIE A PRINCIP PROTEINOVÉ DIETY

Za otce bílkovinných diet je všeobecně považován Američan Dr. Blackburn, profesor na Harvardově Univerzitě, který již v roce 1973 formuloval protokol Protein Sparing Modified Fast („bílkoviny šetřící modifikovaný půst“), kterým byl položen základ proteinových diet. Země, ve kterých probíhaly nejrozsáhlejší studie s bílkovinnými dietami a kde jsou dnes nejrozšířenější, jsou – vedle USA – také Francie a Kanada.

Přísun dostatečného množství kvalitních bílkovin, za současné redukce přísunu cukrů a tuků, vede ve zdravém organismu k navození zvláštního metabolického stavu, v jehož důsledku :

  • dochází k redukci hmotnosti převážně na úkor tukové tkáně
  • je takřka stoprocentně chráněna svalová tkáň jako zdroj energie
  • většina lidí nemá v průběhu diety pocit hladu
  • zhruba třetina osob má v průběhu diety velmi dobrou, někdy až mírně euforickou náladu

V současnosti je proteinová dieta jednou z nejčastěji využívaných způsobů redukce hmotnosti, ke které se přiklání velká řada nutričních specialistů i lékařů.

JAK PROBÍHÁ PROTEINOVÁ DIETA?

Proteinová neboli bílkovinná či ketonová dieta je založena na pravidelném, vyváženém a speciálně navrženém stravovacím programu, který je rozdělen do tří fází. Každá fáze představuje specifický jídelníček. Pro každou fázi je také typický seznam povolených a zakázaných potravin a jejich doporučené množství.
 Délka proteinové diety je individuální v závislosti na tom, jaký je váš zdravotní stav, jakých výsledků chcete skrze ni dosáhnout a také na tom, jak pečlivě budete dodržovat navržený program. 

5 DŮVODŮ, PROČ VSADIT NA KETONOVOU DIETU

  1. Proteinová dieta neškodí zdraví, naopak. Za jejím vznikem stojí špičkoví lékaři a mnohaletý výzkum pod vedením zkušených nutričních specialistů.
  2. Při proteinové dietě mizí zejména tělesný tuk, svalová tkáň je chráněna díky přísunu kvalitních bílkovin s nízkým obsahem kalorií.
  3. Proteinovou dietu při mírné nadváze zvládnete sami. Zdraví jedinci jen s několika kilogramy nadváhy nepotřebují odborný dohled. Kdykoliv však mohou využít on-line či telefonnické konzultace KetoMix specialitů.
  4. Proteinová jídla KetoMix jsou velice chutná a rozhodně vás nebudou nudit. 
  5. Při proteinové dietě se nebudete trápit hlady. Pravidelný přísun kvalitních bílkovin vám dodá dostatečné množství energie.

 


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.