Hubnutí v těhotenství

Těhotenství je období, kdy se ženy těší na nový život, miminko, ale také řeší nové oblečení a vlastní váhu. Je jasné, že se v těhotenství přibírá a právě toho se mnoho žen bojí. Mají obavy, aby nepřibraly málo, nebo naopak moc. A co hubnutí v těhotenství?

O hubnutí v těhotenství by se ženy neměly záměrně snažit. Rozumnější je hlídat si jídelníček v těhotenství a soustředit se na zdravou stravu. Získávání na váze také závisí na hmotnosti, kterou měla žena před těhotenstvím, ale obvykle se přibírá kolem 11-16 kilogramů, pokud měla před těhotenstvím normální hmotnost. O svou postavu po těhotenství se nebojte a hubnutí v těhotenství nevyhledávejte. Nedostatečný příjem živin mívá dopad na správný vývoj miminka, ale také hrozí předčasný porod. Porucha příjmu potravy by bylo v těhotenství něco, co si pořídit opravdu nepotřebujete.

Přibírání a hubnutí v těhotenství

O vyšší váhu se postarají přirozené procesy jako je zvýšený objem krve, zvýšený objem tělních tekutin, placenta, zvětšená prsa, placenta a samozřejmě plod, který při porodu váží okolo 3 kilogramů. Dohromady takto přibere každá žena 11 kilogramů a je to tak naprosto správně.

Hubnutí v těhotenství může ale přijít také neplánovaně a rozhodně ne dvakrát příjemně. Hubnutí v začátku těhotenství bývá ale časté. Jak je to možné? V prvních měsících těhotenství se objevuje u mnoha žen nevolnost a zvracení. Těhotenství je zcela nový stav, se kterým se tělo vyrovnává. Někdy je nevolnost tak omezující, že si maminky nemohou vzít ani normální jídlo. Proto je vždy lepší konzultovat situaci s lékařem. Tyto těhotenské nevolnosti miminku ale naštěstí neubližují.

Rada! Hlídejte si pitný režim. Obzvláště ve chvílích, kdy máte problém s udržením jídla, je riziko dehydratace.

Redukční dieta v těhotenství je něco, čeho byste se měla vyvarovat. Vhodná proto není ani keto dieta KetoMix v těhotenství. Stejně tak proteinová dieta a těhotenství nejdou dohromady. V těhotenství je potřeba mít pestrý jídelníček, a to včetně ovoce, tedy sacharidů, které do keto diety nepatří. Proto se do hubnutí v těhotenství nepouštějte.

Co jíst v těhotenství?

Otázka, co jíst v těhotenství, napadne brzy každou těhotnou ženu. Jaká strava a jídelníček v těhotenství je vhodná?

  • Celozrnné potraviny,
  • luštěniny pro dostatek vlákniny,
  • zelenina a ovoce pro množství vitamínů,
  • vejce pro obsah vitamínu D,
  • mléčné výrobky (dodávají tělu vápník),
  • maso (je to zdroj železa),
  • mořské ryby jako losos, tuňák, makrela (obsahují DHA),
  • ořechy a semínka (zdravé tuky).

V těhotenství byste měla jíst dostatek bílkovin. Bílkoviny (proteiny) jsou základní stavební látkou lidského organismu. Podílí se na tvorbě placenty, prsní tkáně, ovlivňují i hormony a po narození jsou důležité pro dostatek mateřského mléka. Nedostatek bílkovin by mohl znamenat zpomalení vývoje miminka, snížení vaší obranyschopnosti, ale i otoky vašich končetin. Místo sladké svačiny si proto dopřejte raději proteinové tyčinky, nebo proteinové kakaové sušenky. Stejně tak si můžete dát KetoMix těstoviny bez sacharidů. Tuky by pak měly tvořit okolo 30 % energetického příjmu.

Co nejíst v těhotenství?

Nepřehánějte to ale ani s bílkovinami. Příliš mnoho proteinů zase naopak zatěžuje játra. I v těhotenství proto platí, že by vše mělo být s mírou. 50 % vašeho denního příjmu by měly tvořit sacharidy. Ideální jsou komplexní sacharidy z rýže, brambor a kvalitního celozrnného pečiva. Jednoduché sacharidy by neměly být vaší první volbou (bonbony, sušenky, slazené nápoje). Tyto potraviny mají nízkou výživovou hodnotu.

Přehnaný příjem jednoduchých sacharidů je od druhého trimestru rizikový. V těle těhotné klesá citlivost na inzulin a vzniká riziko diabetu mellitu (těhotenské cukrovky). Jídelníček u cukrovky v těhotenství by měl omezit příjem bílé mouky a rýže, ale měl by se soustředit na celozrnné výrobky. Nemělo by se sladit, ovoce v přiměřené míře je snad jediná výjimka. Rozhodně by se měla tělu dodávat zelenina. Zapomeňte také na kečupy a uzeniny, stejně tak i na dia výrobky s umělými sladidly.

Díky vyvážené stravě může nastoupit zdravé hubnutí v těhotenství. Tím, že ve vás poroste nový život a budete z přirozených příčin zvětšovat svůj objem, se váha nemusí třeba vůbec měnit. Podstatné ale bude, že pár týdnů po porodu uvidíte, že jste se některých tuků skutečně zbavila.

Těhotenství je opravdu období, od kterého nevíte, co předem čekat, proto na něj nezkoušejte hubnutí v těhotenství. Mohou se u vás objevit problémy, které jste dříve nepociťovala, ale naopak mohou některé trable zmizet. Nemyslete zbytečně na dietu v těhotenství. Tělo potřebuje být v pohodě, proto mu dodávejte vyvážená jídla a doplňte je vitamíny, tím mu pomůžete nejvíce.

Proč je protein v těhotenství důležitý?

Protein je nezbytnou stavební látkou, která je potřeba pro správný vývoj lidského organismu. Podílí se na tvorbě a vývoji placenty, na růstu dělohy i prsní tkáně. Ovlivňuje i některé důležité hormony. V těhotenství může protein tvořit až 15 % celkového energetického příjmu. Každé tělo ale funguje jinak, a tak i denní nároky na příjem proteinu jsou velmi individuální. S pokračujícím těhotenstvím se dokonce mírně zvyšují. Po narození miminka je pak potřeba navýšit kalorický příjem pro dostatečnou produkci mateřského mléka.

Co může způsobit nedostatek nebo naopak nadbytek proteinu v těhotenství?

Pokud budete v těhotenství přijímat nedostatečné množství proteinu, může se to projevit například zpomalením růstu vašeho miminka, mohou se narušit hormonální procesy a může to vést i k chudokrevnosti. Výrazně poklesne i obranyschopnost vašeho těla, tzv. imunita. Při nedostatku proteinu může docházet i k nepříjemným otokům (ty v těhotenství trápí řadu žen, za jejich příčinou ale nemusí ve všech případech stát málo proteinu). Nadměrným příjmem proteinu pak zbytečně zatěžujete játra.

Jak doplnit protein v těhotenství?

Protein lze jednoduše rozdělit na rostlinný a živočišný. Tělo snáze zpracovává živočišný protein. Jednoduše jde o libové maso, ryby, mléčné výrobky nebo vejce. Do zdrojů rostlinného proteinu patří například tofu nebo tempeh.

Protein a těhotenství_poslední odstavecProteinová jídla v těhotenství

Je možné do jídelníčku zařadit i proteinová jídla? Vždyť jde o dietu a ty by se v těhotenství držet neměly. Správně, KetoMix dietu rozhodně v těhotenství ani při kojení nedoporučujeme. Ozdravit ale svůj jídelníček se samotnými proteinovými jídly od KetoMix mohou i těhotné a kojící ženy. Třeba si dát při čekání na ultrazvuk zdravou svačinku v podobě proteinové tyčinky nebo proteinových sušenek. Jako zdravější variantu běžných těstovin mohou nastávající maminky do jídelníčku zařadit nízkosacharidové nebo konjakové těstoviny. Vždy je ale potřeba sledovat celkové množství přijatého proteinu za den. A to nejen z proteinových jídel, ale i z běžných potravin v jídelníčku. Pokud se vyskytnou jakékoliv obtíže, doporučujeme vše konzultovat raději s lékařem.