Hormon štěstí dopamin

C₈H₁₁NO₂, dopamin nebo hormon štěstí. Bez ohledu na to, jak této chemické látce budete říkat, její projevy v lidském těle budou vždy velmi důležité. Kromě dobití energetických baterek totiž dokáže podpořit správnou činnost našeho srdce i dalších orgánů.

Dopamin - co to je a jak vůbec vzniká

V našem mozku se nachází okolo 80 miliard neuronů. Jedním z těch, které naše tělo skutečně potřebuje a bez kterého se v mnoha směrech nedokáže obejít, je i dopamin. Ten je takzvaným neurotransmiterem. Tedy molekulou, která v lidském těle zvládá přenášet informace mezi buňkami. Dopamin přitom není jediným transmiterem, který má v našem těle důležité funkce. Mezi další známé představitele patří adrenalin, noradrenalin, serotonin nebo histamin.

Dopamin je vhodně nazýván jako hormon štěstí. Ať chceme nebo ne, je to právě tato látka, která v nás vyvolává pocit uspokojení a vhání do našich žil dostatek energie a motivace nejen k fyzické aktivitě, ale i k radosti obecně. Do našeho těla se uvolňuje kdykoliv, kdy prožíváme pozitivní a radostné emoce. Jeho spouštěčem jsou také tuky a cukry. Právě díky těmto pozitivním pocitům je u člověka zvýšené riziko nadváhy či obezity. Platí totiž, že čím více tuků a kalorií přijmeme, tím více dopaminu se v našem těle objeví. Hormon štěstí tak získáme téměř zadarmo.

Dopamin zlepšuje náladu, ale může i negativně ovlivnit naše zdraví

To, jaký vliv na nás hladina dopamin hormonu v těle bude mít, určuje jasná definice. Ta vysvětluje, že dostatek dopaminu v nás vyvolává pocity štěstí, ve velkém množství až euforii. Nedostatek této látky naopak může negativně ovlivnit naše zdraví, náladu a energii a vést až k dlouhodobým zdravotním problémům.

Hormon štěstí pozitivně neovlivňuje pouze náladu. Co dělá dopamin:

  • podporuje schopnost učit se a soustředit,
  • zvyšuje kvalitu spánku,
  • podporuje správné činnosti ledvin a srdce,
  • zvyšuje naši vnitřní motivaci k činnostem.

Stejně jako velké množství dopaminu vyvolává euforii, ani jeho nedostatek není pro tělo příliš příznivý. Kvůli jeho snížené hladině dochází například k:

  • únavě a větší potřebě konzumace kofeinu,
  • negativním náladám až úzkostem,
  • ztrátě motivace,
  • špatnému soustředění a zhoršení paměti,
  • poruchám pohybového aparátu.

Věkem dopamin klesá, lze jej zvýšit doplňky stravy

Nejde sice o množství dopaminu, pokud jsou ale poškozeny dopaminové dráhy, je podpořen vznik onemocnění mezi které patří afektivní poruchy, schizofrenie nebo Parkinson. Množství dopaminu se v lidském těle snižuje s věkem. Ne nadarmo je Parkinsonova choroba nemocí, která postihuje osoby starší 50 let. Stárnutím a odumíráním mozkových buněk dochází ke snižování počtu neuronů, které mají za cíl produkci dopaminu. Ovlivnit jeho množství může i častá konzumace alkoholu nebo jiných návykových látek. Produkce je snížena i nezdravým životním stylem, stresem nebo nedostatkem spánku.

Obecně platí, že tvorbu dopaminu můžeme podpořit zdravým životním stylem, vyváženou stravou bohatou na aminokyseliny a doplněním vitaminu D. Ten je možné zvýšit pravidelným užíváním doplňků stravy nebo pobytem na slunci. Zapomínat bychom neměli na relaxaci a dostatek spánku.

Dopamin tablety, které by tuto látku obsahovaly a dokázaly ji v našem těle zvyšovat, neexistují. Variantou jsou doplňky stravy, které podporují organismus a tím přirozeně vedou i ke zvýšení hladiny dopaminu v našem těle. To může vést i k podpoře hubnutí. Pozitivní mysl a dostatek energie přispějí k pozitivním výsledkům keto diety.