Doplňky stravy: jsou vhodné nejen pro sportovce?

Z televize i reklam v časopisech nás oslovují výrobky označované jako doplňky stravy. Na doplněk stravy dojde ve chvíli, kdy čekáme zázraky, potřebujeme změnu rychle, a proto hledáme ty nejlepší doplňky stravy. Jak doplňky stravy fungují, na co jsou dobré a co dokáží? 

Doplňky stravy jsou u nás k dispozici v široké škále. Staly se běžnou součástí každodenního života. V hlavách některých spotřebitelů jsou na stejné úrovni jako léky na předpis. Od léků se však v mnohém liší. 

Ze zákona vždy platí, že doplňky stravy nesmí být označeny jako prostředky k léčbě onemocnění. Dostupné jsou proto nejen v lékárnách, ale běžně i v drogeriích nebo sportovních potřebách. Jejich cílem je pomoci, podpořit fungování organismu. Doplňky stravy dodávají tělu nejčastěji vitamíny, minerální látky a stopové prvky. V ideálním případě po nich saháme, když potřebujeme doplnit běžnou zásobu těchto látek v těle a víme, že se nám jich krátkodobě nedostává. 

Často kupované doplňky stravy

Vždy záleží na tom, jaké neduhy potřebujete řešit a podle toho vybírat doplňky stravy a jejich složení. Po jakých doplňcích se nejčastěji díváme? 

Na vlasy

Na vlasy hledejte výrobky s obsahem selenu, zinku, hořčíku a vitamínu B, C a D. Všechny tyto látky jsou vhodné i pro zlepšení kvality pokožky. K tomu je vhodný biotin, který podporuje normální stav pokožky a vlasů.     

Na klouby

O chrupavky a klouby celkově se musíme starat celý život. Vždyť nás nohy od jednoho roku pořád nosí. U žen je dobré dbát na dostatečný přísun vápníku více, než je tomu u mužů, protože jejich organismus častěji trápí řídnutí kostí a rychlejší odbourávání vápníku. 

Při problémech s klouby se doporučuje hlídat příjem vitaminu D a vápníku. Vitamin D totiž pomáhá tělu vstřebávat vápník. A vápník je zase známý tím, že pomáhá udržovat kosti a zuby silné. 

Zařaďte do stravy i omega-3 mastné kyseliny. Pro svoji protizánětlivou funkci bývají vhodné jako prevence bolestí kloubů. Vitamíny na klouby už nejsou jen pro seniory. 

Na hubnutí

Pokud toužíte po okamžitém hubnutí, nezajistíte ho doplňky stravy na hubnutí. Je vždy potřeba, abyste svému cíli šli aspoň trochu naproti. Budete muset změnit životní styl, stravovací návyky a zařadit sportovní aktivity. Léky na hubnutí vám ve vaší snaze mohou pomoci. 

Bývá vhodné, aby doplňky obsahovaly zelenou kávu. V zelené kávě se zachovává kyselina chlorogenová, která má prokázané antioxidační účinky a zvyšuje využívání tuků v těle. Prášky na hubnutí nekupujte zbrkle a vždy si prověřte složení. Důležitou roli při hubnutí hraje také L-karnitin, který při dietě pomáhá dodat dobrou náladu a zahnat únavu. 

Tip! Přečtěte si na našem blogu KetoMix bližší informace o tom, jak doplňky stravy fungují a  jaké doplňky stravy užívat. 

Doplňky stravy pro sportovce

K výkonnostním sportovcům a ke cvičení v posilovně patří tradičně fitness doplňky stravy. Nejprve byly výsadou mužů. Aktuálně už se do těchto typů stravy pouští rovnocenně i ženy. 

Sportovci volí často doplňky pro rychlejší nabírání svalové hmoty. Pro muže jsou tak častou volbou gainery, proteinové doplňky stravy, proteinové nápoje a obecně proteinová jídla, iontové nápoje. 

Tip! Vysoký obsah proteinu obsahují koktejly SimplyMix. Kromě toho mají také omega-3 mastné kyseliny, kukuřičnou vlákninu, vápník, zinek, chrom, kolagen, draslík, vitamin D. Koktejly SimplyMix jsou zároveň doplňky stravy pro vegetariány.

Doplňky stravy pro ženy

Ženy přece jen řeší nákupem doplňků stravy i jiné problémy, než muži. Pro ženy je důležité vyvážit stav vitamínů v těle v době těhotenství, kojení a řešit hormonální problémy, které se mění s věkem, nebo po dobrání hormonální antikoncepce. 

Těhotenství

Obzvláště obezřetné jsou ženy při výběru vitamínů po otěhotnění a volí přírodní doplňky stravy. Doplňky stravy v těhotenství by měly obsahovat kyselinu listovou. Na tom se shoduje většina odborníků. Kyselina listová je vitamin B9, který je důležitý pro správné dělení buněk, jejich vývoj, vývoj nervové soustavy, míchy a mozku. S konzumací kyseliny listové je vhodné začít ještě před samotným otěhotněním. 

Dále by ženy neměly zapomínat na jód. Ten je důležitý pro vývoj štítné žlázy, mozku a nervové soustavy. Miminko si jód odčerpává od maminky. Potřeba v těhotenství je tedy o poznání vyšší. Dále by ženy dbát na dostatek vitamínu D pro budování imunity miminka a železo, protože tělo mámy potřebuje produkovat více krve. 

Rada! Správné fungování štítné žlázy si nechejte potvrdit lékařem ještě před otěhotněním. Při snížené funkci štítné žlázy budete v péči endokrinologa pravidelně sledovány. Její funkce je důležitá pro správný vývoj nervové soustavy miminka. 


Hormonální nerovnováha

Rozhozené hormony nejsou jen otázka puberty. K nerovnováze dochází v období růstu, při pubertě, v těhotenství, menopauze, ale i při stárnutí. Nerovnováha hormonů může způsobit změny ve fungování lidského těla a může k ní dojít v průběhu celého života

Tělo denně balancuje s hormony estrogen, progesteron a prolaktin, který má obzvlášť důležitou roli v těhotenství a při kojení. Hladiny běžně zvládá vyrovnávat dostatek spánku, fyzická aktivita a strava. Důležité ve stravě jsou luštěniny, sója, lněná semínka, mléčné výrobky, ořechy, losos a lněná semínky. 

I ženské tělo obsahuje testosteron, se kterým musí umět pracovat. Doplňky stravy na vyrovnání hladiny hormonů obsahují zinek pro normální stav kůže, nehtů a pro zdravý reprodukční systém, dále vitamin B a D, hořčík pro duševní pohodu, ženšen pro podporu vitality a sexuální činnosti. Ideální je volba některého z multivitamínů.  

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce tělu uměle dodává estrogen a progesteron. Za jiných okolností tuto funkci mají vaječníky, jejich funkci ale uměle přeberou hormonální léky. Doplňky stravy po vysazení antikoncepce mohou pomoci  navrátit činnost vaječníků do normálu. Je vhodné zaměřit se na lněné semínko, které obsahuje estrogeny podobné ženským estrogenům. Dále hledejte výrobky s obsahem vápníku, zinku, chromu, kolagenu, draslíku a vitaminu D. 

Ani doplňky stravy nekonzumujte bezhlavě. Sledujte informaci o doporučené denní dávce (DDD) a referenční hodnotu příjmu (RHP) na balení doplňku stravy. Obezřetní buďte s doplňky pro děti. U nich rodiče často volí doplňky na podporu imunity.