Jak často potřebujete cvičit?

Pojďme se podívat na to, jak často cvičit, abyste si uchovali dobrou fyzičku.

Jak často cvičit_úvodní fotka

Fyzické i psychické zdraví jde ruku v ruce s pohybem, to ví každé malé dítě. Vaši přátelé možná hrají tenis, chodí do posilovny, propadli běhu nebo lekcím jógy. Zatímco vy jdete sotva pěšky do práce a vaším největším sportovním výkonem je doběhnout autobus. Zadýcháváte se při chůzi do schodů a možná, v důsledku nedostatku pohybu, už třeba nedopnete kalhoty. Ptáte se zda vůbec a jak často potřebujete cvičit? Pokud se chcete dostat do lepší kondice, pohybu se nevyhnete. Pokud ale chcete jen zhubnout, pohyb překvapivě není až tak nutný.

Pojďme se tedy podívat na to, jak často cvičit, abyste si uchovali dobrou fyzičku. Pokud to se svým zdravím myslíte vážně, vsaďte na pravidelnost. Minimální čas, který pohybem strávíte by měl být 2,5 hodiny středně intenzivního aerobního pohybu každý týden. Máme-li na mysli aerobní cvičení, pak mluvíme o rychlé chůzi, jízdě na kole nebo běhu. Vždy byste ale měli cvičit tak intenzivně, aby pro vás nebylo nijak těžké při pohybu mluvit, aniž byste lapali po dechu.

Jak často cvičit_mezi 1. a 2. odstavecek

Abyste z něčeho učinili zvyk, měli byste danou činnost opakovat alespoň 21 dní. Aby se tedy cvičení stalo vaší rutinou, musíte si na něj zvyknout. Stanovte si uskutečnitelný cíl. Není nic horšího, než když „přepálíte“ začátek a na další cvičení vám nezbude energie nebo budete z předchozího pohybu tak dolámaní, že na něj vůbec nebudete mít chuť. Cvičte tak často, jak vám tělo i čas dovolí. Někomu může vyhovovat cvičit denně a méně, někdo může preferovat intenzivnější trénink s větším časovým odstupem. Pravidlo 2,5 hodin cvičení týdně by ale mělo zůstat zachováno.

Jak často cvičit_nebudeme vás hned posílatNebudeme vás hned posílat do fitness centra nebo po vás chtít výkony hodné profesionálních sportovců. Pokud si kladete otázku, jak často cvičit, uvědomte si, že pohyb, to je třeba i jen rychlejší chůze. Místo výtahu si vyšlápněte schody nebo si na internetu najděte cvičební lekce, které snadno zvládnete. Skvělé a námi odzkoušené jsou třeba lekce, které najdete na zde. Zvládne je úplně každý a protáhnete si s nimi každý sval ve svém těle.

Lektorka jógy Iva Ceradská, která lekce vede, radí: „Lidé často přemýšlejí, jak často cvičit, jenže to podle mne není to hlavní. Důležité je nepřepínat se a cvičit pouze tak, jak vám to vyhovuje a jak je vám to příjemné. Nejlepší je, najít si pohyb, který vám bude přirozený. Třeba běh nevyhovuje každému, zatímco rychlejší procházka pro vás může být skvělým způsobem pohybu, při kterém si třeba ještě “vyčistíte” hlavu.“

Určete si dopředu, kdy a jak často budete cvičit. Pokud jsou vaše rána hektická se spoustou změn na poslední chvíli, mohlo by být sebezničující plánovat cvičení na tuto denní dobu. V takovém případě nechejte cvičení na odpoledne nebo večer.

Jak často cvičit_Když vás bolí zádaJak často cvičit, když vás bolí záda?

Typickým problémem dnešní generace jsou bolavá záda. Zpevňování a lehké posilování středu těla dokáže doslova zázraky. Povolování svalstva a zkracování šlach, to je bohužel běžná praxe u většiny lidí, kteří mají sedavé zaměstnání. Pokud mezi ně patříte, pak pohyb opravdu nezanedbávejte. U vás je totiž odpověď na otázku jak často cvičit zcela jasná – každý den.  Lehké protažení a posilování by se mělo stát vaším každodenním spojencem.

 

 

Proč je pohyb důležitý?

Někteří lidé pohyb milují, ti se na to, jak často cvičit neptají a cvičí proto, že je to opravdu baví. Někteří (a těch je většina) se mu ale raději vyhýbá. Přitom sport, ve kterém se najdete, může nejen zlepšit vaši postavu, kondici a celkově zdraví, ale uvidíte, že se po něm budete cítit mnohem lépe. Při pohybu se totiž uvolňují endorfiny (takzvané hormony štěstí), které dokáží potlačit sklíčenost a navodit vám dobrou náladu. Jen si všimněte, jak jsou lidé po jakémkoli fyzickém výkonu spokojení. Sportovci, kteří cvičí pravidelně, mají svůj sport doslova jako drogu (v tom dobrém smyslu slova).

Zapamatujte si

S nedostatkem pohybu vzniká větší riziko civilizačních onemocnění, jako je infarkt, vysoký krevní tlak, cukrovka nebo deprese. A to už vůbec nemluvíme o bolavém pohybovém aparátu, který nedostatkem pohybu trpí.

Jak často cvičit, když chcete zlepšit svou postavu?

S pravidelným pohybem většina dospělých lidí začíná ve chvíli, kdy chce změnit svou postavu. Ať už je to proto, že chtějí zhubnout nebo naopak nabrat svalovou hmotu. Pokud se bavíme o druhém zmiňovaném důvodu, tady opravdu potřebujete cvičit. Svaly vám jen tak samy od sebe nenarostou a na zázračné tablety nevěřte.

Jak často cvčit_Pokud ale začínáte s redukcíPokud ale začínáte s redukcí váhy a do cvičení se vám v tuto chvíli nechce (ať už proto, že se kvůli své nadváze pohybu bojíte nebo máte zdravotní potíže, které vám pohyb neumožňují), máme pro vás tip. Dietu, při které zhubnete pouze změnou jídelníčku.

Jedná se o takzvanou ketonovou (nebo taky proteinovou) dietu KetoMix. Je založena na minimálním příjmu sacharidů. A jelikož tělo sacharidy potřebuje pro získávání energie, musí je něčím nahradit. A tak na řadu přicházejí ketolátky, které si tělo vytvoří zcela automaticky ze svých tukových zásob. Vy tedy hubnete při jakékoli činnosti a cvičit nepotřebujete. A až se vám s KetoMix dietou podaří zhubnout, pak se třeba do pohybu vrhnete sami od sebe a k našemu článku na téma jak často cvičit se znovu vrátíte.


eva-sroka
Autor článku
Eva Sroka

Odbornice v oblasti PR a marketingu. Vystudovala sociální a masovou komunikaci na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Zkušenosti má z oblasti externí, interní a on-line komunikace, v řízení lidských zdrojů, CSR nebo pořádání událostí. Eva Sroka působila 18 let v největší české PR agentuře, kde se následně stala jedním z partnerů. Řídila komunikaci řady klientů v privátní oblasti. Nějaký čas působila také jako vedoucí oddělení komunikace Českého rozhlasu. Od roku 2017 se specializuje na komunikaci nízkosacharidového stravování.