5 triků, jak na dovolené nepřibrat a užít si jí naplno


Nenechávejte to, co jíte na dovolené náhodě. Projděte si pět tipů, se kterými si dovolenou užijete, váhu si udržíte a navíc si nikdo ani nevšimne, že si svou stravu hlídáte.

shutterstock_95363824

1. Hlavně bez stresu

Všimněte si, že v titulku článku není napsáno jak zhubnout, ale jak nepřibrat. Na prvním místě mějte proto hlavně svou pohodu v letních dnech volna. Vždyť slovo dovolená je odvozena od slov „dovolit si“. Naskytne-li se vám tedy třeba příležitost ochutnat lokální specialitu, kterou nikde jinde nepotkáte, nebraňte se a s chutí si užijte nové chuťové zážitky.

Naučte se i do budoucna brát běžná kalorická jídla jako součást svého jídelníčku. Na co si ale dávejte pozor, to je rovnováha. Pokud víte, že za sebou máte zdravou vyváženou snídaní a před sebou stejně tak dokonalou večeři, vaše tělo vám váš „hříšný“ oběd rádo odpustí.

2. Pozor na zdravé kalorie

Už se těšíte, až si dáte ovoce, které bude mít mnohem intenzivnější chuť oproti tomu našemu? My se těšíme také, proto vám nebudeme radit, ať na něj rovnou zapomenete. Jak víte, ovoce je plné cukru a význam cukru je hlavně o doplnění energie. Dopřávejte si proto ovoce hlavně v té části dne, kdy víte, že je ještě šance cukry spálit. Ovocná snídaně, kdy máte ještě celý den před sebou, je proto zcela v pořádku. A pokud zrovna na pláži pokukujete po ovocném smoothie, udělejte se svým tělem dohodu. Za to, že si dopřejete pěknou dávku cukru, použijte dodanou energie třeba k několika malým výletům k bójkám a zpět.

3. Pohyb i pro lenochyjak-nepribrat-na-dovolene-ketomix-cz4

Pokud máte v plánu aktivní dovolenou, máte vyhráno. Pravděpodobně na dovolené necháte i nějaké to kilo. Pokud ale plánujete plážovou dovolenu a těšíte se na to, že jednoduše nebudete nic dělat, využijte alespoň výhod, které pláž a moře nabízí. Věděli jste například, že chůzí v písku spalujete více kalorií než tou běžnou? Pokud navíc brouzdáte vodou, je třeba vydat na chůzi ještě mnohem více energie. I krátká procházka za účelem sbírání mušlí se proto vyplatí. Přínosy plavání snad ani nemusíme zmiňovat.

Jestli ale už teď víte, že této aktivitě příliš nedáte, pokuste se strávit ve vodě alespoň nějaký čas. Pobytem v chladné vodě tělo přinutíte „topit“, což znamená zase o něco více spálených kalorií. A pokud chcete pálit kalorie hlavně z tuku, podpořte metabolismus L-karnitinem, který pomáhá přeměňovat na energii právě zmiňované tukové zásoby.

4. Vyzrajte na alkohol

Stejně jako pří výběru jídla najdete i mezi alkoholickými nápoji vhodné a méně vhodné varianty. Vybírejte proto správně. Pokud jste milovníkem vína, určitě víte, že není víno jako víno. Vybírat můžeme mezi víny suchými, polosladkými nebo sladkými. A rozdíl mezi nimi není malý. Dvoudeckou sladkého vína přijmete 9 gramů cukru a více, zatímco sklenkou suchého přijmete maximálně 0,8 gramu cukru. Proto je suché víno tou nejlepší variantou. Jestli ale už teď víte, že vínem pivo nikdy nenahradíte, máme i pro vás řešení.

Průměrný obsah sacharidů v půllitru piva je 20 gramů. Na trhu ale objevíte i nízkosacharidová piva, obvykle označená jako dia piva. Ta průměrně obsahují kolem 4 gramů v jednom půllitru. Nezapomínejte ale, že i alkohol sám osobě je kalorický a každý gram alkoholu s sebou nese 29 kJ, tedy více než jeden gram cukru. Nevnímejte proto alkoholický nápoj bez cukru jako možnost pití bez omezení.

P7061020 5. Být vždy připraven

Využijte to, co vás KetoMix učí po celou dobu diety. Nepředpokládejte, že na výletě potkáte zdravé občerstvení. Někdy nemusíte potkat dokonce žádné. Nezapomeňte proto přibalit proteinové tyčinky do kabelky nebo do batohu. KetoMix koktejl nebo kaše se dá rozmíchat kdekoliv na cestách.

A pokud máte možnost upéct si po ránu KetoMix houstičku, není problém vzít si s sebou svačinu v podobě obložené housky. Skvělým pomocníkem vám budou také jednoporcové dózičky. Připravíte si do nich nejen porci jakéhokoliv KetoMix jídla, ale i oříšky nebo zeleninu.

Krásnou dovolenou!


monika-telupilova-foto
Autor článku
Monika Tělupilová

Výživová poradkyně s desetiletou praxí v podnikání v oblasti výživy a vystudovaná nutriční terapeutka. Založila dvě pobočky výživové poradny, a to v Šumperku v roce 2010 a v Brně v roce 2012. Za dobu působení jimi prošlo několik tisíc klientů. Každodenně pomáhá desítkám lidí s úpravou jídelníčku za účelem zdravého stravování, redukce či nabírání hmotnosti. V roce 2017 byla porotkyní a součástí nutričního týmu pečujícího o finalistky České MISS. Výsledky úspěšných klientů můžete najít v časopise Tina. Několikrát vystupovala v ČT v pořadu Sama doma a Dobré ráno. Pravidelně publikuje v Brněnském deníku Rovnost, její citace se objevují v článcích na internetových portálech v Česku i na Slovensku. Je nutriční garantkou celorepublikového projektu Pestrá strava – CEFF v České i Slovenské republice.