Dýně si u Čechů svou dobrou pověst na talíři stále buduje. Ještě před pár lety byla totiž její konzumace u nás spojená výhradně s kompotem a la ananas. A ten k dietnímu jídelníčku opravdu nepatří. Naštěstí existuje více druhů dýně. Jejich plná oříšková chuť se hodí do sladkých i slaných receptů, a to i do těch dietních.
Co vás napadne jako první, když se řekne dýně? Někomu vydlabaná dýňová lucerna a Halloween, jinému lahodná krémová polévka oranžové barvy nebo dýňový koláč. Sezóna dýní je v plném proudu, jenže vy jste zrovna začali s KetoMix dietou. Co teď? O tom, jak je to s dýní v keto dietě a jak ji můžete v jednotlivých fázích využít ve zdravém jídelníčku, si přečtěte v našem dnešním článku.
Co je dýně?
Dýně je vlastně tykev. Je příbuznou okurek, cuket a melounů. Do Evropy se dostala ze Severní Ameriky, kde se pěstuje už více než 5000 let. Právě tam má nejširší využití, a to hlavně kolem svátků Halloween, kdy se vyrábějí dýňové lucerny, a Den Díkuvzdání s tradičním dýňovým koláčem.
Dýní existuje několik druhů. Nejznámější jsou hokaido, muškátová dýně, máslová dýně nebo špagetová dýně. V kuchyni se nejčastěji zpracovává dužina, jedlá jsou ale také semínka i slupka.
Díky vysokému obsahu vybraných mikroživin, vyššímu obsahu vlákniny a méně sacharidům je dýně velice zdravá a prospěšná pro lidský organismus. Obsahuje hodně vitamínu A a C a je bohatá i na vápník.
Dá se zařadit dýně do keto diety?
Ano, dá. Ale má to svá pravidla. V první i druhé fázi KetoMix diety si jí můžete dopřát jen opravdu malé množství v rámci zeleniny ze skupiny č. 4 v KetoMix manuálu. Do svého keto jídelníčku si ale můžete bez obav zařadit semínka, a to až 30 gramů na den. Jsou plná zdravých tuků, vitamínů a minerálů. Obsahují zinek, měď, železo, hořčík, fosfor, draslík i vápník. Dají se jíst nejen samotná, ale můžete je přidat do KetoMix polévek nebo třeba do salátu. Nejprospěšnější jsou přírodní dýňová semínka, tedy nepražená a nesolená.
Dýně v keto dietě: jak na ni
Dýně je nízkosacharidová potravina, která obsahuje poměrně hodně vlákniny. Vláknina je prospěšná nejen pro zažívání, ale udrží vás také déle syté. Čistých sacharidů tak v dýni najdeme relativně málo. I tak je ale potřeba hlídat si u dýňových dobrot velikost porce. Méně je někdy více. To se týká hlavně sladkých dýňových pochoutek.
V kuchyni je dýně velice univerzální – dá se vařit, péct, dusit. Použitelná je ve slaných i sladkých receptech. Nejjednodušším způsobem, jak zařadit dýni do nízkosacharidového jídelníčku je přidat ji ve formě pyré třeba do KetoMix polévky se sýrovou nebo zeleninovou příchutí.
Když to shrneme
Dýně v keto dietě má určitě své místo. Do KetoMix dietního plánu ji můžete zařadit s velkou opatrností už od 1. fáze. Pečlivě vybírejte recepty a hlídejte si velikost porce.
Od první fáze KetoMix diety si můžete svůj jídelníček obohatit také o dýňová semínka.
Dýně je plná vitamínů a minerálů. Antioxidanty v ní obsažené pozitivně ovlivňují zrak. Vitamín E a vitamíny skupiny B příznivě ovlivňují stav pokožky.
Dýně obsahuje dostatek vlákniny, která příznivě působí na zažívání a pomáhá k delšímu pocitu sytosti.
Nejjednodušším způsobem, jak si obohatit dýní jídelníček je přidat ji ve formě pyré do svých oblíbených jídel. Hodí se do polévek, palačinek i do kaše.