Jestli se rozhodnete držet dietu a změnit svůj životní styl, není to jen o jídelníčku a pohybu. Jsou to samozřejmě hlavní pilíře, pokud chcete shodit nějaké to kilo, ale na hubnutí a zdraví mají vliv i jiné aspekty a tím je například zdravý spánek. V tomto článku vám řekneme, proč je spánek důležitý, co jíst večer a kterým potravinám se zcela vyhnout.
Tip! Než začnete držet dietu, spočítejte si na BMI kalkulačce kolik kilogramů byste měli zhubnout, abyste dosáhli své vysněné váhy a mohli začít s dietou.
Proč je spánek důležitý?
Kvalitní a zdravý spánek se odráží na našem zdraví. Je stejně klíčový jako pohyb a stravování. A je velmi důležité ho nepodceňovat. Určitě sami víte, že když se špatně nebo málo vyspíte, jste druhý den v práci méně produktivní, nemáte energii a nepodáváte stejné sportovní výkony. Měli byste si nastavit režim, který budete dodržovat. Například chodit spát a vstávat ve stejnou hodinu každý den. Dokonce i o víkendu. Tělo si navykne a vy se budete cítit odpočatí, aniž byste si ve volných dnech museli přispat. Ideální doba spánku by měla být mezi 7,5 až 8 hodinami.
Co vše spánek ovlivňuje:
- tělesnou hmotnost – špatný spánek souvisí s přírůstkem hmotnosti
- chuť k jídlu – málo spánku, větší chuť k jídlu
- funkci mozku – kvalitní spánek zlepšuje dovednosti a zvyšuje paměťovou výkonnost
- sportovní výkon – krátký spánek zapříčiní špatný výkon při fyzických aktivitách
- chronická onemocnění – nedostatek spánku má vliv na srdeční nemoci
- hladinu cukru v krvi – spánek pod 6 hodin může časem prokázat riziko cukrovky 2. typu
- deprese – jsou velmi silně spojené s kvalitou spánku
- imunitu – i menší ztráta spánku ji může zhoršit
- záněty – na ně má spánek zásadní vliv
- emoce – jsou negativně ovlivněny ztrátou spánku
Tip! V případě, že si k dobrému spánku chcete pomoct nějakými medikamenty, místo prášků na spaní raději sáhněte po Multivitamínu KetoMix. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálních látek včetně hořčíku a vitamínu B6, které napomáhají ke snížení únavy a vyčerpání.
Co jíst před spaním?
Určitě to všichni dobře známe. Blíží se čas večerky a ozve se hlad nebo chuť na něco sladkého. Už dávno neplatí, že jíst po 17. hodině by se nemělo. Poslední jídlo se odvíjí od času, kdy jdete spát. Ideálně 2-3 hodiny před ulehnutím.
Rada! Dejte pozor i na pitný režim. Pijte pravidelně po celý den. Velké množství tekutin před spaním vás pak v noci vyžene na toaletu a můžete si tak přerušit kvalitní spánek.
Seznam: co jíst a co ne pokud se snažíme zhubnout:
Jestliže se snažíte zhubnout, měli byste být obzvlášť opatrní na to, co konzumujete před spaním. Nejenom, že to může mít vliv na spánek, ale také na proces samotného hubnutí.
Kvalitní spánek začíná vyváženou večeří. Mimo jiné poslední jídlo ovlivňuje i celkový kalorický příjem. Pro tělo nastává klidová fáze během večera, a proto je důležité mít jídelníček sestavený s lehce stravitelných jídel s vyšším obsahem bílkovin. Večeře je důležitá, protože pokud ji vynecháte, dojde ke zpomalení metabolismu. Ten způsobí probuzení bez energie. Tu pak budete pravděpodobně dohánět kofeinovými nápoji ve větším množství, než jste běžně zvyklí. A to je špatně. Kávu byste si měli dát nejpozději 6 hodin před tím, než půjdete spát.
A co jíst večer a co naopak vynechat?
ANO | NE |
Drůbeží a libové hovězí maso | Tučná a těžká jídla |
Ryby a mořské plody | Kořeněná jídla |
Mléko a mléčné výrobky | Alkoholické nápoje |
Čerstvá nebo dušená zelenina | Káva |
Oříšky a semínka | Bílé pečivo |
Pohanka, quinoa, amarant | Sladké |
K večeři si připravte losos s řapíkatým celerem a fit salátkem.
Postup je jednoduchý a v případě keto diety si tento recept můžete vychutnat už v 1. fázi diety.
Nedoporučujeme ani konzumovat jídlo pozdě večer. Zkuste si navyknout na režim, jaký vám vyhovuje a držte se ho. Pro některé to může být obtížné z důvodu zaměstnání nebo jiných povinností, ale když si najdete systém, který vám vyhovuje, o to bude snazší ho dodržovat.
Jak na zdravý spánek
Kromě jídla je potřeba se zaměřit i na další činnosti, které ovlivňují váš spánek a jsou velmi důležité. Velmi snadno dokážeme sklouznout k ponocování. Potřebujete ještě něco dodělat do práce nebo se nemůžete odtrhnout od televize. Tohle všechno jsou aktivity narušující spánek. Před spaním proto omezte modré světlo. Veškerou elektroniku nechte v jiné místnosti a hodinu před spaním nekoukejte do mobilu, tabletu ani počítače. Ložnici pravidelně večer větrejte, abyste měli čerstvý vzduch. Velmi důležité je mít kvalitní matraci a polštář. I tyto věci mají obrovský vliv na kvalitu vašeho spánku. V pozdějších hodinách se vyhněte i cvičení a posilování. Spíše vás to nabudí, než unaví. Raději si dejte horkou koupel nebo sprchu. Dopřejete si příjemný relax a odpočinek po náročném dni. Pokud potřebujete usínat v úplné tmě a tichu, pořiďte si masku na spaní a špunty do uší. Pomoct vám může i levandule. Má zklidňující účinky a její jemná vůně vás doslova ukolébá ke spánku.
Tip! Večer si místo čaje připravte bylinnou směs KetoMix. Obsahuje moringu, fenykl a mátu, která posiluje obranyschopnost a zajistí vám klidný a regenerační spánek.
Závěrem
V případě, že máte problémy se spánkem, zkuste nejdříve najít příčinu. Věřte, že prášky na spaní nic nevyřeší. Možná mohou na chvíli ulevit, není to však dlouhodobé řešení problému. Nejčastější příčinou může být špatná životospráva, stres, nedostatek fyzické aktivity či změna prostředí. Všechny tyto záležitosti jsou ale řešitelné.
Mohlo by vás ještě zajímat...
Bezlepková dieta nejen k řešení zdravotních problémů?