Keto dieta jako životní styl: 7 praktických tipů, jak si udržet jídelníček pod kontrolou

Začít s keto dietou a změnit svůj životní styl můžete v jakémkoliv věku. Získáte pro vaše tělo více energie, aktivnější mysl a lepší fyzickou kondici. Začátek cesty ke „zdravějšímu já“ je poměrně snadný. Je tu obrovská dávka motivace něco změnit. To se ale může časem změnit. Ketonová dieta by pro nikoho neměla být jen chvilkovou záležitostí, která stejně rychle jak přišla, nakonec i odešla. Jde o cestu ke zdravému životnímu stylu. V tomto článku se dozvíte sedm tipů, jak si udržet zdravý jídelníček, jak zvládnout pokušení a najít správnou motivaci tak, aby vám zdravé stravování vydrželo dlouhodobě.

1/ Úklid v lednici a v kuchyňských skříňkách

Pokud se rozhodnete začít s dietou, projděte nejprve kuchyň a zbavte se všech potravin s vysokým obsahem sacharidů a také veškerých pamlsků a jiných neřestí. Doma si ponechejte pouze potraviny, které jsou součástí vašeho nového jídelníčku. Usnadní vám to lépe ovládat své chutě na něco nezdravého či nevhodného. Pokud se nemůžete takových potravin zbavit, například kvůli ostatním členům rodiny, vyčleňte na tyto potraviny jednu kuchyňskou skříňku. Ideálně zamykací. Hlavně nemějte pro vás nevhodné potraviny po ruce na kuchyňské lince. Jakmile je budete mít stále na očích, s největší pravděpodobností neodoláte.

2/ Podpora rodiny a kamarádů

Vždy je lepší na mnoho věcí nebýt sám. Podělte se se svým plánem o změně životní stylu rodině i kamarádům. Sdělte jim, čeho chcete dosáhnout a jak to chcete udělat. Možná dokonce i někoho přesvědčíte, aby to zkusil s vámi. A pak si můžete své pokroky a změny k lepšímu navzájem sdílet. Nebo naopak budete mít v někom podporu, až vám bude docházet motivace.

3/ Seznam s důvody

Sepište si důvody, proč jste se rozhodli změnit své stravování a životní styl. Chcete snížit v krvi cukr a tím i riziko diabetu? Chcete zhubnout, abyste měli více energii na své děti? Nebo chcete snížit riziko onemocnění Alzheimerovou chorobou, kterou trpěl někdo z rodiny?

Takový seznam důvodů by měl být vaším hlavním hnacím motorem ke změně jídelníčku a životního stylu. Dejte ho na dobře viditelné místo – na rodinnou nástěnku, noční stolek nebo na lednici. Prostě tam, kde ho budete mít, abyste si mohli připomenout, proč to děláte a proč byste měli u zdravého stravování zůstat trvale.

4/ Plán jídelníčku

Ideálně na začátku každého týdne si spočítejte, kolik jídel budete potřebovat, a to včetně svačin. Přemýšlejte i o tom, co by mohlo vaši zaběhlou rutinu narušit. Tím máme na mysli například oslavy nebo drink s přáteli. I s tím je potřeba počítat a dopředu vymyslet řešení, které nebude mít dopad na váš zdravý jídelníček. Jídla si plánujte na několik dní dopředu nebo i klidně na celý týden.

5/ Zdravá svačinka

Přechod na zdravou stravu se nestane jen tak přes noc. Je nutné podchytit a zvládnout i nečekané zásahy do vašich plánů, jako je například porada v práci, která se protáhne na dlouhé hodiny. V těchto případech byste měli mít vždy po ruce zdravé nízkosacharidové svačinky. Ideální jsou proteinové tyčinky, proteinové chipsy nebo proteinové sušenky a dokonce i čokoláda.

6/ Vše si plánujte s dostatečným předstihem

Pokud se rozhodnete, že začnete s nízkosacharidovou stravou, neznamená to, že se musíte uzavřít před celým světem a žít ve své „nízkosacharidové bublině“. Jen se naučte dobře plánovat. V pátek vás čeká večeře s přáteli? Mrkněte se s předstihem na menu restaurace. Alespoň si dopředu vyberete jídlo a pití a vyhnete se zdlouhavému rozhodování na místě, které by s největší pravděpodobností skončilo něčím nezdravým.  

Pokud jste pozvaní na oslavu narozenin k němu domů, nabídněte, že připravíte část občerstvení. Díky tomu můžete připravit pokrm v souladu s vaším zdravým jídelníčkem. Každý hostitel vás bude zbožňovat bez ohledu na fakt, že to děláte hlavně kvůli sobě.

Na party dorazte s lahví nízkosacharidového vína. Dejte si ale maximálně jednu skleničku.

Pro případ nejvyšší nouze buďte raději všude vybaveni vlastní zdravou svačinkou.

7/ Je potřeba keto dietu nebrat jako dietní výstřelek

Stejně jako náhlá aktivita nepovede ke dlouhodobému zlepšení kondice, nejde ani trvale zhubnout žádnou rychlou dietou. Ketonovou dietu nelze provozovat dlouhodobě, ale nízkosacharidové stravování ano. Pokud zdravá strava a návyky budou běžnou součástí vašeho každodenního života, budete z toho jen profitovat. A to je nutné si uvědomit. Přepněte ten spínač ve své hlavě a vnímejte přechod k nízkosacharidovému jídelníčku jako trvalé řešení. A podle toho se chovejte a přemýšlejte. Přijde na vás mlsná, připravte si proteinový dezert nebo domácí proteinové nanuky. Pokud jste často na cestách a večeříte venku nebo v autě, zjistěte si dopředu, která nízkosacharidová jídla si můžete objednat. Pokud je u vás doma po ránu chaos, naučte se chystat snídani den předem.

Nízkosacharidové stravování bude fungovat dlouhodobě pouze v případě, že se stane vaším životním stylem

Není to tak těžké, stačí svůj nový životní styl sladit se svým každodenním rozvrhem, domácností i kariérou. Zbavte se nezdravého jídla, nebojte se požádat o podporu vaše přátele, plánujte jídlo dopředu a buďte si jistí v tom, co děláte. Vždy, když si nebudete vědět rady a váš den bude moc hektický, vzpomeňte si na tyto tipy z tohoto článku.